11. Warsztaty Folklorystyczne dla Nauczycieli ‒ fotorelacja

6 grudnia 2016

wybimg_4941-kopiowanieW warsztatach organizowanych przez CKiS wzięły udział 23 nauczycielki przedszkoli i klas I-III oraz instruktorki tańca ludowego z Kalisza, Opatówka, Zbierska, Żychlina, Gorzyc Wielkich, Raszkowa i Koźmina Wlkp. Uczestniczki uczyły się prostych tańców z różnych rejonów etnograficznych, aby później przekazać te umiejętności dzieciom.

Zajęcia prowadziły dwie instruktorki tańca ludowego: po raz kolejny Arletta Polańska, związana z warsztatami CKiS od wielu lat, odznaczona niedawno medalem MKiDN „Gloria Artis”, kierownik zespołu „Krotoszanie” obchodzący 15-lecie działalności oraz – po raz pierwszy – Iwona Borkiewicz z Jarocina, instruktorka kilku zespołów w regionie. Tańcząca od dziecka w „Snutkach” z Potarzycy, później instruktorka i choreografka. Prowadziła tanecznie Zespół Folklorystyczny „Żegocinianie”, który osiągnął wiele sukcesów. Obecnie jest kierownikiem „Noskowiaków”, a także instruktorem grup tanecznych w Mieszkowie i Żerkowie.

wybimg_4994-kopiowanieArletta Polańska prowadziła zajęcia z zakresu tańców narodowych: poloneza i krakowiaka. Iwona Borkiewicz zaś – tańce górali czadeckich, grupy etnograficznej ludności polskiej zamieszkującej na terenach leżących w północno-zachodniej Słowacji, o wpływach małopolsko-śląskich. Zajęcia z kilku tańców górnośląskich, m.in.: trojaki, diobołka, kokotka.

Kultura tradycyjna przekazywana w formie tańców dzieciom pozwala oswoić je z czymś już na co dzień nieznanym. Przybliża im życie przodków, a jednocześnie pokazuje radość we wspólnym tańcu i działaniu. Dlatego tak ważna jest edukacja dzieci, także w dziedzinie kultury tradycyjnej i historii regionu. Tańce prezentowane na warsztatach folklorystycznych być może zostaną pokazane na przyszłorocznym 14. Festiwalu Tańca i Piosenki Ludowej PYZA 2017, organizowanym w CKiS w Kaliszu przez Przedszkole nr 18 „Chatka Puchatka”.

Anna M. Gałczyńska