15. Świąteczne Spotkanie Folklorystów – fotorelacja

11 grudnia 2017

Już po raz piętnasty w kaliskim CKiS odbyło się Świąteczne Spotkanie Folklorystów Południowej Wielkopolski. Tradycyjnie było ono okazją nie tylko do złożenia sobie wzajemnie życzeń, ale także podsumowania minionego roku i wyróżnienia najbardziej aktywnych twórców ludowych i animatorów ruchu folklorystycznego.

Imprezę rozpoczęto od wspomnienia osób związanych z ruchem folklorystycznym, które odeszły w roku 2017. W styczniu zmarła Aniela Witczak – założycielka „Piwonic” w Kaliszu, w kwietniu – Mirosława Bobrowska z Poznania, wybitny znawca folkloru, we wrześniu – Teresa Jackowiak, hafciarka z Goliny.

Odznaka honorowa dla Brzezinianek, Zaprośnianek, Bożeny Zadki z Renty i Stanisławy Kowalskiej z Goliny

Odznaka honorowa dla Brzezinianek, Zaprośnianek, Bożeny Zadki z Renty i Stanisławy Kowalskiej z Goliny

W uroczystości wziął udział Włodzimierz Mazurkiewicz, dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego, który wręczył 4 odznaczenia honorowe „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego”: zespołom „Brzezinianki” i „Zaprośniankom” z Renty oraz Bożenie Zadce z Renty i Stanisławie Kowalskiej z Goliny.

Podsumowano projekt „Mistrzyni czepców” – warsztaty haftowania i układania czepców ludowych, w którym naukę prowadziła Stanisława Kowalska z Goliny z koordynatorką Anną Rospondek z Kociny. Warsztaty zorganizowała Anna Gałczyńska z CKiS w Kaliszu dzięki dofinansowaniu z MKiDN. Wręczono upominki nie tylko koordynatorkom, ale także 14 uczestnikom warsztatów z Grodziska, Wilkowyi, Głogowy, Goliny, Nowej Wsi, Rozdrażewa i Turska.

Podziękowano twórcom i zespołom biorącym udział zarówno w wielu imprezach folklorystycznych na terenie południowej Wielkopolski, jak i festiwalu w Kazimierzu, Lechowi Owczarkowi, Dąbrowiankom, Kobierzankom oraz kapeli Tursko.

Państwo Barańczakowie, twórcy Wieńca Wojewódzkiego, oraz Agata Nowakowska-Dybka

Państwo Barańczakowie, twórcy Wieńca Wojewódzkiego, oraz Agata Nowakowska-Dybka

Agata Nowakowska-Dybka, kierownik działu merytorycznego CKiS w Kaliszu, opowiedziała o tegorocznej realizacji Wieńca Wojewódzkiego i udziale w Dożynkach Prezydenckich w Spale, podczas których grupa wieńcowa przygotowywana przez Centrum Kultury i Sztuki zajęła II miejsce. Program obtańcowania wieńca zaprezentował Zespół Pieśni i Tańca „Tursko”.

Nie zapomniano również o 21 laureatach z południowej Wielkopolski, którzy we wrześniu zostali uhonorowani na Wojewódzkim Przeglądzie Folklorystycznym w Dziekanowicach i organizowanym przez CKiS w Kaliszu po raz pierwszy festiwalu „Melodie stamtąd”, który swym tytułem nawiązywał do wydanej w 2015 roku płyty z archiwalnymi nagraniami.

Podziękowania dla Lecha Owczarka składa Anna Gałczyńska

Podziękowania dla Lecha Owczarka składa Anna Gałczyńska

Osobne podziękowania powędrowały nie tylko do uczestników Estrad Folkloru, ale także do twórców ludowych prezentujących się w ramach letnich Targów Sztuki Ludowej. W tegorocznych Estradach uczestniczyło 30 zespołów i 20 twórców ludowych z Regionu. Przypomniano również o szeregu spotkań warsztatowych i konsultacji muzykologicznych i choreograficznych  oraz projekcie „Tańce blisko ziemi”.

W minionym roku kilka zespołów z naszego regionu świętowało swe jubileusze. Raz jeszcze złożono gratulacje Kapeli Brzeziny z okazji 40-lecia, Kalinie z Nowej Wsi i Zaprośniankom z Renty – z okazji 30-lecia, Brzeziniankom – 20-lecia, Cekowiankom – 15-lecia i Swojakom z Moszczanki – z okazji 10-lecia.

Przedstawiciele zespołów śpiewaczych i kapel

Przedstawiciele zespołów śpiewaczych i kapel

Anna M. Gałczyńska, instruktor dziedzictwa kulturowego z kaliskiego CKiS , przypomniała o nagraniu, wraz z Instytutem Sztuki PAN, drugiej części płyty „Melodie stamtąd” z zapisami archiwalnymi nagrań Jarosława Lisakowskiego z drugiej połowy 1959 roku, finansowanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uroczyście podziękowano Leonowi Lewandowskiemu, najstarszemu muzykantowi Ziemi Kaliskiej, za nagranie – przy wsparciu Województwa Wielkopolskiego – płyty pn. „Nie takie wolne kowołki… Leon Lewandowski, skrzypek z Jagodzińca”.

L.Lewandowski i K.Rospondek z W.Mazurkiewiczem i A.Gałczyńską

L.Lewandowski i K.Rospondek z W.Mazurkiewiczem i A.Gałczyńską

Podziękowano także Krzysztofowi Rospondkowi z Kapeli z Kociny – nadając mu miano Animatora ludowego roku 2017 – za współpracę przy tworzeniu płyty oraz przy innych działaniach chroniących zapomnianą kulturę wiejską. Większość z około 20 organizowanych przez CKiS w 2017 roku imprez folklorystycznych odbyło się w ramach drugiego projektu pn. „Przeszłość dla przyszłości – ciąg dalszy. Dokumentacja i popularyzacja kultury tradycyjnej Ziemi Kaliskiej”. Oba projekty przygotowała i zrealizowała Anna Gałczyńska.

Uroczystą imprezę, która odbyła się w sali widowiskowej CKiS, śpiewem kolęd ozdobiły „Korzeniewianki”

Korzeniewianki śpiewają kolędy

Korzeniewianki śpiewają kolędy

przy współpracy Mirka Bruzia. Upominki dla wszystkich uczestników – gwiazdki i dzwoneczki z haftu nasnuwanego – przygotowały hafciarki z Goliny i z Jarocina. Spotkanie zrealizował zespół Działu Artystycznego i innych CKiS w Kaliszu. Na koniec uczestnicy 15. Świątecznego Spotkania Folklorystów Południowej Wielkopolski przenieśli się do Sali Studio, gdzie przy suto zastawionym stole i w otoczeniu pięknie przyozdobionych choinek i podłaźniczek przełamali się opłatkiem i złożyli sobie życzenia na Boże Narodzenie i Nowy Rok. Oby jeszcze lepszy dla Strażników Tradycji…

 

Więcej zdjęć na facebook.com/Folklor-południowej-Wielkopolski

 

Zaproszeni goście na sali widowiskowej

Zaproszeni goście na sali widowiskowej

 

 

 

 

 

 

 

 

Zespół „Tursko”

Zespół „Tursko”

 

 

Podczas 15. Świątecznego Spotkania Folklorystów kulturę Kaliskiego poznawała delegacja gości z Niemiec, przebywających w Polsce na zaproszenie Gminy Gołuchów. Podziwiali na scenie m.in. występ Zespołu „Tursko”.                                   

 

 

 

Na sali studio zaprezentowano wzory czepców z kolekcji Stanisławy Kowalskiej, które posłużyły do wyhaftowania tegorocznych nakryć głów tworzonych podczas warsztatów. Pokazano także przedwojenne makatki – z szafy babci – z kolekcji Lecha i Danuty Owczarków.

Przy świątecznym stole

Przy świątecznym stole