17. Świąteczne Spotkanie Folklorystów – fotorelacja

7 grudnia 2019

Kaliskie CKiS – jak co roku w grudniu od 17 lat – podsumowało działania na polu kultury tradycyjnej na Świątecznym Spotkaniu Folklorystów Południowej Wielkopolski. Tradycyjnie było ono okazją do złożenia sobie wzajemnie życzeń i wyróżnienia najbardziej aktywnych twórców ludowych i animatorów ruchu folklorystycznego. Była to wspaniała okazja do wręczenia trzech odznak honorowych „Za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego”. Uroczystą imprezę śpiewem kolęd ozdobili Zespół i Kapela KALINA z Blizanowa i Lech Owczarek z Doruchowa, a także nagrodzeni w 2019 „Doruchowianie”, Krystyna Melczak z Dąbrowy oraz Kapela z Kociny. Po oficjalnej części uroczystości uczestnicy 17. Świątecznego Spotkania przenieśli się do Sali Studio, gdzie przy stole świątecznym i w otoczeniu pięknie przyozdobionych choinek przełamali się opłatkiem i złożyli sobie życzenia na Boże Narodzenie i Nowy Rok. W Hallu CKiS można było obejrzeć wystawę prac uczestniczek warsztatów Mistrzyni snutki golińskiej. Warsztaty haftu Zofii Talarowskiej z Goliny zostały zrealizowanych ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Wręczenie odznak honorowych „Za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego”

Wręczenie odznak honorowych „Za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego”

Podczas Świątecznego Spotkania wręczono odznaki honorowe „Za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego” przyznane decyzją Kapituły Odznaki Honorowej oraz uchwałą Zarządu Województwa Wielkopolskiego w styczniu 2019 roku trzem zasłużonym osobom. Odznaki odebrali: pani Eugenia Wieczorek z Jarocina, pan Piotr Barańczak z Trzemeszna oraz dla nieżyjącej już pani Józefy Marciniak z Kobierna – wnuczka Justyna Frala. Odznaczenia za zasługi na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego Wielkopolski, wkład w propagowanie lokalnych tradycji i obrzędów ludowych oraz animację życia kulturalnego w Regionie wręczył

Doruchowianie

Doruchowianie

Szymon Wdowczyk, Zastępca Dyrektora Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi UMWW.

Zespoły ludowe z Południowej Wielkopolski brały udział w 2019 roku w wielu wydarzeniach w całej Polsce i za granicą. W 53. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym pod koniec czerwca tego roku – w ramach własnych akredytacji – wzięły udział: 2 zespoły śpiewacze, kapela „Brzeziny” i solistka śpiewaczka, zdobywając 3 nagrody. Podziękowano im jeszcze raz, a swoje występy przypomnieli pani Krystyna Melczak z Dąbrowy oraz grupa męska Zespołu „Doruchowianie”.

Kapela z Kociny

Kapela z Kociny

CKiS w Kaliszu zorganizowało w tym roku drugą edycję Festiwalu muzyki tradycyjnej „Melodie stamtąd 2019” – nawiązującego do wydanych płyt z nagraniami archiwalnymi. Festiwal odbył się w ramach zadania „EtnoPolska 2019” ze środków NCK. W plenerze tuż obok Parku Miejskiego odbył się konkurs dla śpiewaków i kapel, warsztaty sztuki ludowej oraz potańcówka z muzyką graną na żywo, a także zaproszenia muzyczne kapel, które grały na Rynku Głównym. To było święto pasjonatów muzycznej tradycji Ziemi Kaliskiej. Podczas Świątecznego Spotkania – jedna z nagrodzonych – Kapela z Kociny – zagrała kilka utworów festiwalowych. Kapela z Kociny prowadziła także na Festiwalu i Estradach Folkloru – potańcówki Tańce blisko ziemi. Kapela zaprezentowała się w nowych strojach uszytych w ramach programu EtnoPolska 2019. Podziękowano kierownikowi Kapeli panu Krzysztofowi Rospondkowi za pomoc w realizacji Festiwalu, którego jest także współtwórcą. Jest także autorem dwóch tegorocznych plakatów – Festiwalu i Estrad Folkloru. Podziękowano wszystkim uczestnikom Festiwalu i twórcom ludowym, którzy prowadzili warsztaty. Zwieńczeniem wspomnień było pokazanie REPORTAŻU z Festiwalu.

 

 

Laureaci Festiwalu w Kazimierzu Dolnym

Laureaci Festiwalu w Kazimierzu Dolnym

Wielkopolska zdobyła po raz czwarty w ostatnich latach nagrodę – tym razem III miejsce w konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy na Dożynkach Prezydenckich w Spale. Ten piękny wieniec wykonał Piotr Barańczak z Trzemeszna wraz ze swoją żoną Marią oraz rodziną. Grupę wieńcową tworzył Zespół Tańca Ludowego GŁOGOWIANIE spod Raszkowa z towarzyszeniem Kapeli TURSKO. Całość realizowało Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu.

17. Świąteczne Spotkanie Folklorystów.

Opublikowany przez Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu Sobota, 7 grudnia 2019

Kolejne sukcesy naszych regionalnych zespołów to m.in. III nagroda dla Zespół Śpiewaczy „Lutogniewiacy” z Lutogniewa koło Krotoszyna na FESTIWALU FOLKLORU POLSKIEGO 53. „SABAŁOWYCH BAJANIACH”, który odbywał się w dniach 10-15 sierpnia 2019 w Bukowinie Tatrzańskiej. Śpiewaczki z Lutogniewa wystąpiły po raz pierwszy na tym Ogólnopolskim Konkursie Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych. Dwa z siedmiu wyróżnień za śpiew solowy otrzymały Małgorzata Olszewska z Lutogniewa i Wanda Kusterka.

Kalina z Blizanowa

Kalina z Blizanowa

W 2019 CKiS zorganizowało sześć Estrad Folkloru – od Brzezin i Żegocina, przez Sośnie, Moszczanki-Skrzebową, Chocz aż po Przygodzice. Wystąpiły na nich niemal wszystkie zespoły ludowe z Południowej Wielkopolski: z powiatu kaliskiego BRZEZINIANKI i KAPELA BRZEZINY, CEKOWIANKI, KALINA Z BLIZANOWA, KORZENIEWIANKI, KOŹMINIACY, LISKOWIANIE, OPATOWIANIE, PIWONICE z Kalisza i kapela SAMI SWOI z Opatówka, z jarocińskiego CIŚWICZANIE, DABROWIANKI i SNUTKI z Potarzycy, z krotoszyńskiego BIADKOWIANKI, KALINA z Nowej Wsi, KROTOSZANIE, LUTOGNIEWIACY i ŁAGIEWNICZANIE, z ostrowskiego KAPELA FURMANY, GŁOGOWIANIE, GORZYCZANIE, JANKOWIANIE ZALEŚNI, ZESPÓŁ Z KOCINY, KOSYNIERZY, ŁĄKOCANIE, OŁOBOK, PRZYGODZICE i SWOJACY Z MOSZCZANKI, DORUCHOWIANIE spod Ostrzeszowa, z powiatu pleszewskiego TURSKO i ŻEGOCINIANIE.

Krystyna Melczak

Krystyna Melczak

Podziękowania także dla gospodarzy Estrad Folkloru, które współtworzyli: GOK w Brzezinach, OK w Żegocinie przy współpracy Stowarzyszenia Miłośników Kultury Ludowej w Potarzycy, Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne PASIKONIK z Kociny, Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa, GOK w Choczu oraz GOK w Przygodzicach. CKiS dziękował także twórcom ludowym, którzy brali udział w tegorocznych warsztatach i targach sztuki ludowej.

Podziękowano wszystkim Artystom działającym aktywnie na polu kultury ludowej w Regionie, obdarowując także misternym świątecznym upominkiem z papieru autorstwa twórczyni Jolanty Majorowicz, a także przekazując materiały prasowe podsumowujące 2019 rok i wydane publikacje.

Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu zorganizowało w 2019 roku konsultacje i regionalne warsztaty w Sośniach i warsztaty po Festiwalu Melodie stamtąd. Od kilku tygodni trwa także kolejna edycja Warsztatów Z przytupem w CKiS w Kaliszu.

Mistrzyni i uczestniczki warsztatów haftu nasnuwanego

Mistrzyni i uczestniczki warsztatów haftu nasnuwanego

Podsumowano także warsztaty haftu nasnuwanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które trwały przez 8 miesięcy w Jarocińskim Ośrodku Kultury w Jarocinie i w siedzibie CKiS w Kaliszu. Podziękowano mistrzyni Zofii Talarowskiej z Goliny, koordynatorkom Annie Rospondek z Kociny i Danucie Wróbel z Goliny oraz uczestniczkom warsztatów, których prace zostały zaprezentowane na wystawie w Hallu CKiS, a następnie pojawią się w Jarocinie. Odśpiewano także sto lat innej twórczyni haftu nasnuwanego z Goliny. Pani Daniela Krawczyńska skończyła właśnie 80 lat.

 

wystawa snutki golińskiej

wystawa snutki golińskiej

Odbyła się także na tej scenie 15-ta edycja Festiwal Tańca i Piosenki Ludowej PYZA 2019. Podziękowano pani Magdalenie Nowak dyrektor Przedszkola nr 18 w Kaliszu i nauczycielce pani Małgorzacie Wojtasik.

Pogratulowano raz jeszcze sześciu zespołom, które obchodziły w 2019 okrągłe rocznice działalności. Jubileusze obchodziły: 60-lecie Zespół Pieśni i Tańca OŁOBOK, 35-lecie Zespół Folklorystyczny SNUTKI z Potarzycy, 25-lecie Zespół Śpiewaczy ŁAGIEWNICZANIE, 25-lecie Zespół Pieśni i Tańca GORZYCZANIE, 15-lecie ZESPÓŁ Z KOCINY i 10-lecie Zespół Tańca Ludowego GŁOGOWIANIE.


W czasie uroczystości uczczono pamięć osób związanych z ruchem folklorystycznym, które odeszły w 2019 roku. Było to aż 7 osób blisko związanych z kultywowaniem tradycji ludowych – muzyków, śpiewaków i twórców ludowych. Wspominaliśmy:

  • Pan Kazimierz Zegarek – wieloletni nauczyciel muzyki w Kaliszu, przez ponad 40 lat związany z Zespołem Folklorystycznym „Piwonice” oraz innymi zespołami jako instruktor muzyczny. Zmarł 4 stycznia w wieku 94 lat.
  • Pan Józef Antczak – skrzypek ludowy związany przez ostatnie kilkadziesiąt lat z Kapelą Ludową „Brzeziny”, wielokrotnie nagradzany i odznaczany. Zmarł 5 marca w wieku 89 lat.
  • Pani Józefa Marciniak – śpiewaczka, założycielka i kierowniczka Zespołu Kobierzanki z Kobierna koło Krotoszyna, działaczka, przewodnicząca KGW, dusza towarzystwa i najweselsza folklorystka. Doczekała wydania pieśni śpiewanych przez siebie i Zespół na płycie. Zmarła 16 kwietnia w wieku 86 lat po kilkumiesięcznej chorobie.

17 lipca odeszło dwóch muzyków:

  • Pan Edmund Stasiak – współzałożyciel i kierownik wraz z żoną Kazimierą Zespołu Pieśni i Tańca „Żychlinioki” w gminie Gołuchów, sołtys, radny powiatowy, animator życia kulturalnego i muzyk w kapeli. Zmarł w wieku 83 lat.
  • Pan Grzegorz Polański – muzyk, współzałożyciel Zespołu Tańca Ludowego „Krotoszanie” wraz z żoną Arlettą Polańską, kierownik Kapeli „Krotoszan”, nauczyciel muzyki w krotoszyńskich szkołach podstawowych i gimnazjum, założyciel Zespołu Muzyki Dawnej „Artifex” i zespołów rockowych. Współtwórca ostatniej płyty CKiS w Kaliszu z 2018 roku poświęconą „Biesiadom Folkloru”. Miał zaledwie 52 lata.
  • Pani Marianna Filipiak z Dąbrowy w gminie Koźminek – twórczyni ludowa zajmująca się tradycyjnym słomkarstwem i plecionkarstwem oraz tworzeniem ozdób z bibuły. Należała do Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Odeszła 14 października po długiej chorobie w wieku 80 lat.
  • Pan Tadeusz Flak z Pamiątkowa koło Iwanowic – rzeźbiarz ludowy, tworzący postaci muzykantów i mieszkańców dawnej wsi, świętych i diabły. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach i muzeach. Zmarł w wieku 65 lat.

 

Po oficjalnej części uroczystości uczestnicy 17. Świątecznego Spotkania przenieśli się do Sali Studio, gdzie przy stole świątecznym i w otoczeniu pięknie przyozdobionych choinek przełamali się opłatkiem i złożyli sobie życzenia na Boże Narodzenie i Nowy Rok.

 

 

foto Jakub Seydak

 

Anna Gałczyńska i Małgorzata Godorowska

Anna Gałczyńska i Małgorzata Godorowska

 

 

 

 

 

 

 

 

Kapela z Blizanowa

Kapela z Blizanowa