30 lat śpiewu ludowego u „Lutogniewiaków”

17 października 2016

Zespół Śpiewaczy „Lutogniewiacy”, jedna z kilku krotoszyńskich grup ludowych, obchodził 30-lecie działalności. Uroczystość połączona była z XVI Powiatowym Przeglądem Folklorystycznym KGW oraz 150-leciem KGW w Krotoszynie, które miały miejsce w sali wiejskiej w Lutogniewie w niedzielę 16 października.

Lutogniewiacy

Lutogniewiacy

Członkinie zespołu – jako gospodynie kilku imprez – odbierały życzenia i gratulacje od zgromadzonych gości, m.in. od starosty krotoszyńskiego oraz od Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. Panie – w pięknych tradycyjnych strojach – zaśpiewały kilka pieśni, uczestnicząc tym samym w przeglądzie zespołów powiatu krotoszyńskiego.

Zespół Śpiewaczy „Lutogniewiacy” działa od 1986 roku przy Kole Gospodyń Wiejskich w Lutogniewie i liczy obecnie 9 członkiń, którym przygrywa akompaniator akordeonista. Kierownikiem zespołu jest Małgorzata Marszałek. „Lutogniewiacy” biorą czynny udział w przeglądach i Estradach Folkloru organizowanych przez Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. Na Biesiadzie Folkloru Ziemi Kaliskiej zespół zdobywał wielokrotnie nagrody i wyróżnienia. Zespół trzykrotnie brał udział w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą. Uświetniał imprezy gminne , powiatowe oraz lokalne. „Lutogniewiacy” mieli okazje koncertować także poza granicami powiatu, między innymi na Festiwalu „Szparagowe żniwa” w Trzcielu, Festiwalu w Strzelcach Opolskich oraz na festynie w Złotej Oleśnicy w Czechach. W 2003 roku zespół zaprezentował się na Powiatowym Przeglądzie, gdzie zdobył I miejsce, a w roku 2008 miejsce drugie. W 2005 roku uświetnił powiatowy konkurs pod nazwą „Jan Paweł II – dzieciom”.

Łagiewniczanie

Łagiewniczanie

W XVI Powiatowym Przeglądem Folklorystycznym KGW „Ocalić od zapomnienia” wzięły także udział pozostałe zespoły śpiewacze Krotoszyńskiego. Prezentowały się przed trzyosobowym jury, które oglądało z podziwem występy, a następnie przyznało nagrody. „Łagiewniczanie” przedstawili zwyczaje kolędowania od Bożego Narodzenia przez Podkoziołka, okres wielkanocny aż do zwyczaju gaik-maik i dostali I nagrodę.

Jubileusz Lutogniewiaków i przegląd zespołów krotoszyńskich

Jubileusz Lutogniewiaków i przegląd zespołów krotoszyńskich

Drugie miejsce przypadło „Kalinie” z Nowej Wsi, która przedstawiła obrzędy i pieśni weselne z udziałem pary młodej. „Biadkowianki” wyśpiewały III nagrodę. Wyróżnienia przypadły „Kobierzankom”, „Lutogniewiakom” oraz „Wróżewiankom”. W programie zaśpiewały też solistki śpiewaczki niemal ze wszystkich zespołów oraz duet kabaretowy z Kobierna. Impreza jest okazją do integracji lokalnego środowiska folklorystycznego i pozwala zachować oraz popularyzować tradycje ludowe regionu krotoszyńskiego

WIĘCEJ o uroczystości