Jazzowa sobota w Kaliszu – zdjęcia

27 listopada 2016

Od wspomnień legendy jazzowych skrzypiec, przez spotkanie z perkusistą Milesa Davisa, po klubowy koncert zdobywczyni jazzowego Fryderyka. To był długi i bogaty w wydarzenia festiwalowy dzień, bo zaczął się wczesnym popołudniem i skończył późno w nocy.

Bart Platteau, Ernie Hammes, Wayne Escoffery

Bart Platteau, Ernie Hammes, Wayne Escoffery

Wczesnym popołudniem w Art Cafe Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu odbyła się promocja książki „Man of the Light” poświęconej nieżyjącej legendzie polskiego jazzu – Zbigniewowi Seifertowi. O krótkim, ale wypełnionym wyjątkowymi wydarzeniami, życiu znakomitego skrzypka opowiadali autorka publikacji, Aneta Norek i Joachim Kuhn, niemiecki pianista, który grywał z Seifertem i wziął udział w legendarnej sesji nagraniowej kultowej płyty, która dała tytuł tej książce. Moderatorem spotkania był Paweł Brodowski, redaktor naczelny Jazz Forum.

Marcin Wasilewski to jeden z niewielu pianistów, który zasłużył na miano rezydenta kaliskiego festiwalu jazzowego, bowiem od momentu udziału w legendarnym konkursie im. Mieczysława Kosza przyjeżdżał na MFPJ dość rytmicznie, najczęściej ze swoim trio. Tym razem sprawił wszystkim ogromną przyjemność przywożąc do Kalisza znakomitego, norweskiego basistę Arilda Andersena oraz – bodaj największe wydarzenie tegorocznego festiwalu – jednego z największych bębniarzy w historii jazzu, Ala Fostera, który został odkryty przez Milesa Davisa w roku 1972 i grał z nim w sumie ponad 10 lat. A przecież nadaje rytm także na czterech płytach Sonny’ego Rollinsa, trzech z Blue Mitchellem i sześciu z Moc Coy Tynerem, o albumie Adama Makowicza nie zapominając. Każdy z utworów, wśród których znalazły się nie tylko jazzowe standardy, ale także kompozycje Komedy i Wasilewskiego, został nagrodzony długotrwałymi owacjami.

Aga Derlak Trio

W pewnym sensie „wrócił” do nas Mateusz Kołakowski. Pracowici kronikarze muzycznego życia przypomnieli, że jako 10-latek (czyli 20 lat temu) zdobył III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie „Chopin dla najmłodszych” w Pałacu Książąt Radziwiłłów w Antoninie, który przecież jest częścią Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, a jako już „jazzowy nastolatek” z braćmi Olesiami zagrał na MFPJ w 2002 roku. Stworzył z Alanem Wykpiszem i Bartłomiejem Korelusem rewelacyjne trio. Wzięli na warsztat miniatury Arnolda Schonberga, nagrali płytę i w Kaliszu w zasadzie odbył się pierwszy, wielce udany, koncert promujący zarejestrowany już materiał.

Finał koncertu na głównej festiwalowej scenie należał do znakomitego sekstetu Aminy Figarovej, w którego składzie gra przecież wybitny flecista i pedagog – prywatnie mąż pianistki – Bart Platteau. Warto odnotować, że członkowie tej formacji dali dodatkowy, znakomicie odebrany, dodatkowy koncert na scenie klubowej, Dołączyła do nich młoda i piękna nadzieja polskiej jazzowej pianistyki, Aga Derlak, której trio było bohaterem sobotnio-niedzielnej nocy w Komoda Club.

foto Jakub Seydak.