Adam Nowicki „Raj tuż za rogiem” ‒ fotoreportaż z wernisażu wystawy

21 czerwca 2016
Adam Nowicki

Adam Nowicki

„Raj tuż za rogiem” to tytuł wspaniałej powieści peruwiańskiego noblisty Mario Vargasa Llosy.
Przedstawia ona tragiczne losy dwojga ludzi, którzy zmagają się z odwiecznym pytaniem, czy naprawdę można zmienić okrutne oblicze świata, choćby tylko wokół siebie. Jedną z tych osób jest impresjonista Paul Gauguin, który niedoceniony, niezrozumiany umiera w samotności w dalekich tropikach.
To była jedna z ostatnich lektur Adama. Jak wielkie wywarła na nim wrażenie, możemy się tylko domyślać. Faktem jest, że w ostatnich dniach życia Adam zafascynowany tą powieścią, stworzył dzieło o niespotykanej ekspresji.
Jest to odnaleziona po jego śmierci plansza z nakreślonymi różnymi technikami słowami : „RAJ TUŻ ZA ROGIEM”. Słowa te brzmią jak jakieś memento i przeczucie, że koniec jest tuż, tuż……………..
Dlatego też postanowiliśmy tak właśnie zatytułować tę wystawę.

_DSC0020 (Kopiowanie)Wystawa Adama Nowickiego budzi ogromne emocje. Wernisaż wystawy chyba nigdy nie miał tak wyjątkowego nastroju, w którym mieszał się podziw dla rodzącego się talentu z głębokim żalem spowodowanym przedwczesną śmiercią studenta ASP w Łodzi. Do 10 lipca w „Galerii w Hallu” oglądać można poruszające do głębi prace kaliszanina, który odszedł od nas w wieku 25 lat.
Adam Nowicki urodził się w 1990 roku w Kaliszu. Od najmłodszych lat pasjonował się sztuką, co zaowocowało wyborem kształcenia artystycznego już na poziomie licealnym. Uczęszczał do Liceum Plastycznego w Kaliszu w latach 2006-2010, gdzie jako specjalizację wybrał renowację elementów architektury. Od 2011 roku studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, na Wydziale Grafiki i Malarstwa. Jako kierunek wybrał Grafikę ze specjalizacją techniki cyfrowe w pracowni prof. Grzegorza Chojnackiego. Artysta poza grafiką zajmował się także malarstwem i rzeźbą. Najbardziej cenił techniki cyfrowe i litografię. Dzieła, które tworzył są ekspresyjnym przekształceniem rzeczywistości z pogranicza snu (czasem koszmaru) i jawy. Wyrażają subiektywizm postrzegania otaczającego świata, ukazują ruch i poruszenie. Nowicki wykorzystywał światło i cień, zestawiał ze sobą kontrastowe barwy, nadając przez to pracom nieco mrocznego, niepokojącego klimatu. Wydźwięk sztuki, którą tworzył jest wielowymiarowy, pozostawia odbiorcy szerokie pole do interpretacji. Do ulubionych tematów artysty należały portret oraz pejzaż. W pracach Adama Nowickiego możemy dostrzec inspiracje ekspresjonizmem, surrealizmem oraz futuryzmem.

_DSC0011 (Kopiowanie)In memoriam
O wystawie oraz okolicznościach tragicznej śmierci Adama Nowickiego obszernie pisał portal faktykaliskie.pl:

http://www.faktykaliskie.pl/kategorie/reportaze/przewidzial-swoj-raj-tuz-za-rogiem-wernisaz-wystawy-zmarlego-25-letniego-adama,82.html

http://www.faktykaliskie.pl/kategorie/reportaze/mial-wyzdrowiec-25-letni-adam-zmarl-po-wypisie-ze-szpitala-wideo,69.html