Aktualności

Limboski Solo vs David Bowie – fotorelacja

Kiedy spogląda się na artystyczną działalność Michała Augustyniaka, znanego jako Limboski i uprzytomni estetyczne obszary, z których najczęściej czerpie inspiracje, to mierzenie się z twórczością Davida Bowiego wydaje się być w jego przypadku jakimś wyzwaniem, być może wynikającym z przyjacielskiego zakładu, a może chęci zrealizowania projektu muzycznego o pastiszowym charakterze. A jednak moja podejrzliwość była… Read more »

„Zimowa opowieść” Stowarzyszenia „Łyżka Mleka” – fotorelacja

Stowarzyszenie Promocji Sztuki „Łyżka mleka” poetycko-muzycznym montażem „Zimowa opowieść” weszło w ósmy rok swej działalności. Niedzielny wieczór zorganizowany w gościnnych wnętrzach CKiS był przede wszystkim okazją do zaprezentowania młodych talentów artystycznych. Pomysłodawczynią spotkania była tym razem Aneta Kolańczyk, nauczycielka i pisarka, jeden z filarów Stowarzyszenia. To ona nadała temu wieczorowi zimowo-nostalgiczny charakter, pisząc teksty kilku piosenek,… Read more »

Mistrzyni czepców – zakończenie warsztatów Stanisławy Kowalskiej

Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, dzięki dofinansowaniu MKiDN, zorganizowało w 2017 roku warsztaty haftowania i układania czepców ludowych. Warsztaty poprowadziła Stanisława Kowalska, hafciarka z Goliny. Zajęcia odbywały się w Jarocińskim Ośrodku Kultury kilka razy w miesiącu od stycznia do grudnia 2017 roku. Była to jedyna w regionie możliwość zaprojektowania, wyhaftowania i uszycia czepca ludowego… Read more »

Widowisko obrzędowe LISKOWSKA OPOWIEŚĆ O WIGILII BOŻEGO NARODZENIA – fotorelacja

To było gigantyczne widowisko obrzędowe z udziałem kilkudziesięciu artystów amatorów, chóru, zespołu ludowego i kapeli. Na podstawie wspomnień mieszkańców Liskowa z wykorzystaniem tekstów źródłowych, kolęd, pastorałek i wierszy wybitnych polskich poetów powstał piękny i wzruszający spektakl, który został w niedzielne popołudnie pokazany w liskowskiej hali sportowej.  Bazą widowiska stał się scenariusz napisany przez Barbarę Klimczak… Read more »

Bigbitowe Pastorałki – Ania Rusowicz, Artur Andrus, Adam Nowak (Raz Dwa Trzy), Marek Piekarczyk (TSA), Ania Brachaczek (Pogodno, Biff) – fotorelacja

Owacjami na stojąco zakończył się świąteczny koncert Ani Rusowicz pod hasłem „Bigbitowe Pastorałki”. Na scenie CKiS wokalistka pojawiła się nie tylko z zespołem, ale także z kilkoma śpiewającymi gośćmi. Świąteczny koncert Ani Rusowicz wypełniony był autorskimi nagraniami, które znalazły się na jej wydanej zeszłej zimy płycie „RetroNarodzenie”. To krążek, który jest próbą stworzenia zupełnie nowych pastorałek,… Read more »

Św. Mikołaj prosto z Laponii w Kaliszu! – fotorelacja

Mikołaj z wioski Rovaniemi po raz kolejny przyjechał do Kalisza. Jego wizyta to część organizowanych przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Ambasadę Republiki Finlandii w Polsce oraz Konsulat Honorowy Finlandii w Poznaniu Dni Fińskich w Wielkopolsce. Spotkanie z Mikołajem przy CKiS w Kaliszu odbyło się z inicjatywy Marzeny Wodzińskiej – Członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego. Czekając na prawdziwego… Read more »

Spotkanie z Anną Bikont – fotorelacja

Na zaproszenie Stowarzyszenia Promocji Sztuki „Łyżka mleka” w niedzielne popołudnie w Centrum Kultury i Sztuki gościła Anna Bikont. Znana dziennikarka, reporterka i pisarka opowiadała o swojej najnowszej książce – „Sendlerowa. W ukryciu”. O Irenie Sendlerowej powstało wiele artykułów i książek, nawet tych adresowanych do dzieci, a także film telewizyjny Johna Kenta Harrisona „Dzieci Ireny Sendlerowej”,… Read more »

15. Świąteczne Spotkanie Folklorystów – fotorelacja

Już po raz piętnasty w kaliskim CKiS odbyło się Świąteczne Spotkanie Folklorystów Południowej Wielkopolski. Tradycyjnie było ono okazją nie tylko do złożenia sobie wzajemnie życzeń, ale także podsumowania minionego roku i wyróżnienia najbardziej aktywnych twórców ludowych i animatorów ruchu folklorystycznego. Imprezę rozpoczęto od wspomnienia osób związanych z ruchem folklorystycznym, które odeszły w roku 2017. W… Read more »

Płyta Leona Lewandowskiego, skrzypka z Jagodzińca

Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu dzięki wsparciu Województwa Wielkopolskiego wydaje w 2017 roku płytę muzyka ludowego z Kapeli „Brzeziny” – Leona Lewandowskiego. Wydawnictwo pn. Nie takie wolne kawołki… Leon Lewandowski, skrzypek z Jagodzińca to uwieńczenie grania ludowego najstarszego muzykanta Ziemi Kaliskiej. Leon Lewandowski jest muzykiem tradycyjnym, grającym jeszcze w autentycznych składach instrumentalnych przedwojennych na… Read more »

Spektakl „NOC PEŁNA CUDÓW” Teatr Banasiów z Warszawy – fotorelacja

To kolejna propozycja dla najmłodszych widzów, tym razem nawiązująca do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Gdzieś daleko, a nawet dalej, tam gdzie nawet myśl nie dociera, w chatce z sosnowych szyszek przetykanych mchem, mieszka Chomik. Chomik jest pomocnikiem, ciii… Wszyscy się domyślają kogo, ale nie czas jeszcze o tym mówić. Właśnie listonosz przyniósł worek pełen… Read more »