Aktualności

Zabawa obrzędowa ZAPUSTY W KARCZMIE – fotorelacja

Organizowane przez CKiS ludowe zapusty cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Coraz więcej osób przywdziewa ludowe stroje, by pożegnać karnawał z przytupem i śpiewem na ustach. Ludowa zabawa Podkoziołek znana jest przede wszystkim w zachodniej Wielkopolsce i na Kujawach. Na ogół odbywała się w zapustny wtorek, a brały w niej udział dziewczęta, które podczas mijającego karnawału nie wyszły za… Read more »

Z cyklu: Świat w obiektywie „INDIE – Bollywood za kulisami” – fotorelacja

„Bez poznania Indii obraz świata byłby niepełny” – powiada Piotr Kowalczyk, bohater spotkania w środowe przedpołudnie pod hasłem INDIE – BOLLYWOOD ZA KULISAMI. Opowieści obieżyświata słuchali uczniowie kaliskich szkół ponadgimnazjalnych. Piotr Kowalczyk to obieżyświat i geograf, którego pasja podróżowania rozpoczęła się od naukowej wyprawy w poszukiwaniu ciekawych minerałów. Podróżowanie samotne oraz w roli pilota wycieczek stało się… Read more »

Koncert Hard Times Trio – fotorelacja

Najlepszy bluesowy wokalista roku 2017 w towarzystwie cenionych gitarzystów prezentujący najlepszą bluesową płytę minionego roku. To Hard Times Trio, które w piątkowy wieczór zagrało w kaliskim Centrum Kultury i Sztuki. Łukasz Wiśniewski to harmonijkarz od lat uznawany za jednego z najlepszych w Polsce. W ostatnim zestawieniu Blues Top znalazł się na trzeciej pozycji. Ale ten… Read more »

Spektakl „PRZYPADKI DOKTORA BONIFACEGO TRĄBKI” – Teatr „Baj Pomorski” z Torunia – fotorelacja

Dzieci z kaliskich przedszkoli, ale także z Dzierzbina, Kowalewa i Woli Droszewskiej obejrzały w piątek, 2 lutego, edukacyjną bajkę pt.: „PRZYPADKI DOKTORA BONIFACEGO TRĄBKI” w wykonaniu aktorów Teatru „Baj Pomorski” z Torunia. Spektakl był próbą oswojenia dzieci z wizytą w gabinecie lekarskim. Razem z kukułką, sową z rejestracji, psem Burkiem, jeżem i innymi zwierzętami dzieci odwiedzają… Read more »

Fotoplastikon. „Ogród cywilizacji. Park kaliski na przełomie XIX-XX w. okiem historyka” – fotorelacja

„Fotoplastikon” to przykład unikalnego popularno-naukowego one-man-show, które kaliszanie obdarzają niesłabnącym zainteresowaniem. Bohaterem niedzielnego spotkania tym razem był Makary Górzyński, który wygłosił wykład pt. „Ogród cywilizacji. Park kaliski na przełomie XIX-XX wieku okiem historyka”. Przy pełnej widowni w Sali Studio kaliskiego CKiS Makary Górzyński opowiadał przede wszystkim o tym, jak przez kilkadziesiąt lat przebudowywano park w… Read more »

Koncert DAGADANA – fotorelacja

Po długiej przerwie do Kalisza zawitała jedna z najciekawszych formacji z obszaru world music – Dagadana. W ramach cyklu „Pofolkujmy sobie z…” w niedzielny wieczór w kaliskim CKiS zaprezentowała czwarty w swym dorobku album zatytułowany „Meridian 68”. Koncert „Dagadana” przypomina szaloną podróż po bezdrożach Polski, Ukrainy czy łemkowszczyzny (a także Azji) – dynamiczną, ale nie… Read more »

Wernisaż wystawy fotografii Grzegorza Jerzego Kosmali „Strefy widzenia” – fotorelacja

Kościół ewangelicki w Bałdowicach, wnętrze pałacu w Torzeńcu, a przede wszystkim wiatraki – piękne, choć zniszczone, dostojne, choć ze świadomością przegrywania walki z czasem. To obiekty, które fascynują ostrzeszowskiego artystę fotografika – Grzegorza Jerzego Kosmalę. Jego 26 prac – do 25 lutego – oglądać można w „Galerii w Hallu” kaliskiego Centrum Kultury i Sztuki. Na… Read more »

„Zaczarowani” – koncert karnawałowy dla dzieci i nie tylko – fotorelacja

Mają nie tylko swoich zagorzałych fanów i bogatą kolekcję płyt – soundtracków i składankowych reinterpretacji, ale także plebiscyty, rankingi, ba: naukowe dysertacje. Przeboje z filmów Walta Disneya są niewątpliwie uwielbianymi, najczęściej słuchanymi i wykonywanymi piosenkami, po które sięgają kolejne pokolenia. W niedzielne popołudnie na scenie Centrum Kultury i Sztuki najpiękniejsze z nich zaśpiewali artyści związani… Read more »

„Filmowo-bigbandowo” – koncert karnawałowy – fotorelacja

Chopin University Big Band był jednym z bohaterów muzyczno-filmowego weekendu w kaliskim Centrum Kultury i Sztuki. W sobotni wieczór orkiestra działająca w strukturach stołecznego Uniwersytetu Muzycznego zagrała największe przeboje z amerykańskich filmów, a w niedzielne popołudnie śpiewacy i aktorzy z bydgoskiej Nowej Sceny wykonali piosenki z bajek Disneya. Warszawski Big Band funkcjonuje na uczelni muzycznej… Read more »

Maria Tylczyńska na emeryturze

          W miniony piątek przeszła na emeryturę Maria Tylczyńska, nasza koleżanka z Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. Pracowała nieprzerwanie od sierpnia 1977 r. w ówczesnym Wojewódzkim Domu Kultury, potem w Centrum, jako kierownik Działu Administracji. W tym czasie, obok bieżących prac administracyjnych, zrealizowała wiele inwestycji i remontów bieżących i kapitalnych.… Read more »