Aktualności

Wojewódzki Przegląd Folklorystyczny w Szreniawie – fotorelacja

Aż 15 reprezentantów Południowej Wielkopolski nagrodzonych zostało – na łącznie 32 nagrody – na Wojewódzkim Przeglądzie Folklorystycznym w dniach 15-16 września w Szreniawie. Zespoły taneczne, śpiewacze, kapele ludowe i soliści z terenów dawnego województwa kaliskiego zdobyły: 3 – I miejsca, 6 – II nagród, 3 – III, a także 3 wyróżnienia. Tradycja w Kaliskiem wciąż… Read more »

Sukces Wielkopolskiego wieńca na Dożynkach Prezydenckich w Spale – fotorelacja

Już po raz siódmy reprezentacyjny wieniec dożynkowy z naszego regionu – pod auspicjami kaliskiego Centrum Kultury i Sztuki, reprezentant Wielkopolski – rywalizował z najpiękniejszymi wieńcami na Dożynkach Prezydenckich w Spale (województwo łódzkie). Praca Piotra Barańczaka i jego rodziny z Trzemeszna zdobyła 2. nagrodę (1. Małopolska, 3. Lubelskie). Wcześniej, w ostatnią niedzielę sierpnia, dzieło to podziwiano… Read more »

Polski Dzień Bluesa – Muzycy Niepokorni… – fotorelacja

Bohaterami tegorocznego Dnia Bluesa byli „muzycy niepokorni” – Sixto Rodriguez i członkowie The Allman Brothers Band. Bluesowe święto wypełniły: seans filmowy „Sugar Man” oraz koncerty M Band i Jan Galach & Przyjaciele. Obchodzony od kilkunastu lat – w dzień urodzin B.B. Kinga, gitarzysty i wokalisty – Polski Dzień Bluesa pozwala miłośnikom nie tylko tego stylu… Read more »

Koncert Julii Vikman – fotorelacja

Wakacje minęły, więc czas grillowania, swawolnych tańców i słuchania niewyszukanej muzyki powoli się kończy. Choć to pierwsze dni września, to Stowarzyszenie Promocji Sztuki „Łyżka Mleka” już zorganizowało pierwsze poetyckie spotkanie. Jego bohaterką była pieśniarka – Julia Vikman. Julia Vikman ze strony babci pochodzi z Polski, ale jej ojciec był dyrektorem Teatru Opery i Baletu w Kiszyniowie. Wychowała… Read more »

Psiwitanie jesieni – fotorelacja

Już po raz drugi kaliskie CKiS wsparło akcję zbierania funduszy dla zwierząt z kaliskiego „Psierocińca”. Dzięki niedzielnej zabawie plenerowej zebrano ponad 10 tysięcy złotych. Na popołudniowe spotkanie zwierzolubów złożyło się wiele atrakcji i okazji, by finansowo, choćby drobną kwotą, wesprzeć psiaki z „Psierocińca”, które – ja my wszyscy – szykują się na nadejście jesieni i… Read more »

Artyści tradycyjni z nagrodami

W czasie wakacji odbywały się konkursy i festiwale, w których zdobywali nagrody nasi artyści ludowi. Śpiewak z Doruchowa w powiecie ostrzeszowskim zabłysnął na Sabałowym Bajaniu w Bukowinie Tatrzańskiej. Natomiast dwie twórczynie ludowe zostały docenione w konkursie sztuki ludowej w Częstochowie. Sabałowe Bajania są to coroczny konkurs, którego celem jest kultywowanie, popularyzowanie oraz ochrona tradycji gawędziarstwa,… Read more »