Dni Świętego Patryka – fotorelacja

20 marca 2017

_DSC0019Koncert zespołu DUAN

Koncertem zespołu Duan w Centrum Kultury i Sztuki rozpoczęły się w Kaliszu Dni św. Patryka. Fundacja Kultury Irlandzkiej zaprasza jeszcze na warsztaty plastyczne i taneczne. Święto rodem z Zielonej Wyspy potrwa do końca marca.

We wczesne czwartkowe popołudnie w MOZK odbyły się multimedialne prezentacje poświęcone Celtom i podróżom po Irlandii, które przedstawili Leszek Ziąbka i Damian Miksa. Obaj panowie reprezentują w Kaliszu Fundację Kultury Irlandzkiej z Poznania, na której zaproszenie w sobotę w sali studio CKiS wystąpił grający tradycyjną muzykę irlandzką zespół Duan. Formacja jest dobrze znana kaliszanom interesującym się muzyką folkową, ponieważ gościła już wcześniej podczas Weekendu Celtyckiego na Zawodziu oraz wcześniejszych obchodów św. Patryka  organizowanych w pubie Beka przez istniejące wcześniej Towarzystwo Polsko-Irlandzkie. Z dawnego składu został jednak jeden muzyk, zatem Duan roku 2017 to grupa posiadająca świeży potencjał energetyczny, aczkolwiek nadal skupiona na tradycyjnej muzyce, którą grywa się we wszystkich irlandzkich pubach. Wyróżnia ich skupienie na tradycyjnym brzmieniu uzyskiwanym przez wykorzystywanie charakterystycznego dla tego stylu muzyki instrumentarium, na które składają się bodhran (bęben irlandzki), skrzypce, banjo, gitary i akordeon. Nową jakością jest obecność śpiewającej skrzypaczki, więc sobotnie spotkanie z Duanem miało w odczuciu publiczności charakter zupełnie premierowy.
_DSC0042„Muzyka rodem z Irlandii ma wyjątkowy charakter” – mówi Leszek Ziąbka, zafascynowany od lat Zieloną Wyspą kustosz Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej. „Momentami pięknie porywa do tańca, innym razem – snuje opowieści, budzi refleksje”. Irlandzki folk zdaje się być studnią bez dna, sugeruje Ziąbka, bowiem w odróżnieniu od polskiej tradycji, miał szczęście do większej liczby osób, które zajęły się spisywaniem ludowych pieśni i melodii. „Dzień św. Patryka, który przypada 17 marca, cieszy się w naszym kraju coraz większą popularnością, ponieważ Polskę i Irlandie sporo łączy. Nie tylko podobna historia, ale także umiłowanie wolności, podziw dla natury. Ta muzyka jest dla nas atrakcyjna, bo opowiada także o naszym życiu codziennym i jest zbieżna z naszym poczuciem piękna” – ocenia Ziąbka.
Dzień św. Patryka obchodzony był w Kaliszu po raz pierwszy w roku 2000. Przez 17 lat organizowane w jego ramach imprezy cieszyły się niesłabnącym zainteresowaniem, choć nie miały dużego rozmachu. „Być może w przyszłym roku uda się nasz ratusz oświetlić na zielono” – zapowiada Leszek Ziąbka. „Wczoraj byłem w Poznaniu i widziałem tego przykład. Myślę, że to bardzo sympatyczny pomysł”. W tym roku przygotowano za to szereg zdarzeń o charakterze edukacyjnym, w których chęć uczestnictwa należy zgłosić w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej. Ponadto dziś, 20 marca, o 17:30 w sali studio Centrum Kultury i Sztuki ruszą warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 5-10 lat, podczas których młodzi artyści będą tworzyli ilustracje do baśni irlandzkich. W piątek, 31 marca, o 16.00 i 18.00, również w CKiS, odbędą się z kolei warsztaty tańca irlandzkiego, które poprowadzi Magdalena Mak z zespołu Celtica.


WARSZTATY PLASTYCZNE

W ramach dni św. Patryka w Centrum Kultury i Sztuki odbyły się warsztaty plastyczne przybliżające tradycję i kulturę Irlandii. Dzieci tworzyły swoje wyobrażenia na temat Irlandii oraz postaci z celtyckich legend i baśni.

Warsztaty poprowadziła Justyna Schramm z poznańskiego Towarzystwa Polsko-Irlandzkiego, która korzystając ze zdjęć i ilustracji wyświetlanych na dużym ekranie snuła opowieść o Zielonej Wyspie oraz o najważniejszych postaciach z irlandzkiej mitologii i tradycji literackiej. W przytoczonych historiach pojawił się m.in. Leprechaun, bodaj najsłynniejszy irlandzki skrzat, silnie zakorzenione w celtyckim folklorze wróżki, które mają zdolność do przyjmowania rozmaitych form, ale najczęściej pojawiają się jako postać ludzka, Fionn mac Cumhail, czyli legendarny wojownik, który słynął z tego, że przypadkowo zyskał całą wiedzę świata, Pooka, czyli duch, który sprowadza dobry albo zły los oraz Banshee – zjawa  w kobiecej postaci, najczęściej zwiastująca śmierć w rodzinie osoby która ją ujrzy lub tylko usłyszy.

Prowadząca warsztaty trafiła na bardzo uważnie słuchającą grupę młodych artystów, uzdolnionych plastycznie podopiecznych Beaty Solińskiej z Młodzieżowego domu Kultury. Chwilę później uczestnicy zajęć „przenieśli” powstałe podczas słuchania wyobrażenia na papier i – korzystając z różnych technik, tzn. rysunku, malarstwa i wyklejanek – stworzyli barwne i ciekawe ilustracje, z których w większość mogłaby wzbogacić nowe, bibliofilskie wydanie irlandzkich bajek i baśni.


WARSZTATY TAŃCA IRLANDZKIEGO

Warsztatami tańca irlandzkiego w kaliskim CKiS zakończyły się obchody Dnia św. Patryka. Podstawowych kroków i figur tworzących skoczne układy rodem z Zielonej Wyspy uczyła Magdalena Mak ze studia tańca „EtnoBalans” z Poznania.

grupa dorosłych tancerzy irlandzkich

grupa dorosłych tancerzy irlandzkich

W Kaliszu w tym roku zaplanowano cykl imprez, które odbywały się w kilku miejscach od 15 do 31 marca. Pod honorowym patronatem Ambasadora Irlandii w Polsce i Konsulatu Honorowego Irlandii w Poznaniu Fundacja Kultury Irlandzkiej przygotowała m.in. konkurs plastyczny pod hasłem „Magiczna Irlandia” oraz multimedialne prezentacje o Celtach i podróżach po Irlandii.  Przypomnijmy, że 18 marca w Centrum Kultury i Sztuki zagrał zespół Duan, wykonujący tradycyjną muzykę irlandzką i wykorzystujący przy tym charakterystyczne instrumentarium, czyli bodhran (bęben irlandzki), skrzypce, banjo, gitarę i akordeon. W ośrodku przy Łaziennej odbyły się także warsztaty plastyczne, których tematem były irlandzkie baśnie.

Na finał obchodów, czyli 31 marca, zaplanowano warsztaty tańca irlandzkiego. W Sali Studio CKiS odbyły się dwa

grupa dziecięca z instruktorką Magdaleną Mak

grupa dziecięca z instruktorką Magdaleną Mak

spotkania – jedno dla dzieci, drugie – dla młodzieży i dorosłych. W pierwszym uczestniczyli główne młodzi tancerze z MDK, a w drugim – blisko czterdziestu amatorów i pasjonatów tańca w różnym wieku. Zajęcia poprowadziła Magdalena Mak z poznańskiego Studio Tańca „EtnoBalans”, która jest jego inicjatorką i główną koordynatorką. Fascynuje się muzyką i tańcem irlandzkim od kilkunastu lat i jest nauczycielką tańca irlandzkiego certyfikowaną przez An Coimisiún le Rincí Gaelacha z Dublina. W ramach Szkoły Tańca Irlandzkiego ISTA oraz indywidualnej praktyki prowadzi regularne kursy oraz cykliczne warsztaty tańca irlandzkiego w Poznaniu i innych miastach w Polsce.

Zgromadzeni w Kaliszu świeżo upieczeni miłośnicy irlandzkiego stepu i innych tańców byli zauroczeni sposobem prowadzenia zajęć przez Magdę Mak i dali z siebie wszystko, aby w ciągu jednej lekcji nauczyć się jak najwięcej. Jak im szło, możecie się przekonać zaglądając na nasz profil FB.