Dziecięcy Festiwal Działań Artystycznych SZTUKAKUKA 2017 – fotorelacja

24 kwietnia 2017

20170421-księzyc-175 (Kopiowanie)SztukaKuka – trzecia edycja Dziecięcego Festiwalu Działań Artystycznych organizowanego przez UCIECHOWO – przez cały weekend oferowała najmłodszym mnóstwo atrakcji: uliczną paradę, przedstawienia i kuglarskie pokazy oraz warsztaty teatralne, plastyczne, taneczne i cyrkowe. Dużo radości, magii i twórczej zabawy zagościło również w Centrum Kultury i Sztuki.

„Chcemy, żeby maluchy mogły się dobrze bawić. Festiwal przeznaczony jest przede wszystkim dla dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych, ale nie nudzą się też ciut młodsze czy ciut starsze, bo również dla nich przygotowaliśmy fajne warsztaty” – mówiła Natalia Zawartka-Ignaszak, pomysłodawczyni festiwalu. Warsztaty plastyczne, wokalne, taneczne, teatralne, konstruktorskie, recyklingowe, kuglarskie, a także zajęcia z cyrkomotoryki i twórczego rozwoju. To nie jest festiwal, podczas którego można leniwie siedzieć w fotelu, ale za to można się kreacyjnie wyszaleć. „Jest tak pomyślany, żeby dzieci mogły dotknąć, żeby mogły poczuć, tak naprawdę wszystkimi zmysłami wziąć udział w tym festiwalu, świetnie się bawić, stworzyć coś ciekawego” – podkreślała Marta Ignaszak, animatorka z „Uciechowa”. Wszystkie wydarzenia festiwalu dostępne były bezpłatnie. Tradycyjnie festiwal rozegrał się w wielu miejscach, ośrodkach kultury czy szkołach, ale organizatorzy – mimo chłodu na dworze – zaplanowali również działania w plenerze: na kaliskim rynku oraz na placu przy Centrum Kultury i Sztuki.

_DSC0085CKiS od samego początku wspiera SztukaKuka udostępniając wszystkie swoje sceny i pomieszczenia, tu festiwal jest uroczyście inaugurowany i zamykany. W piątek zaprezentowało się Państwowe Pomaturalne Studium Animatorów z Kalisza ze spektaklem złożonym z inscenizacji popularnych wierszy dla dzieci, a w niedzielę – Pan Ząbek, którego show ubawiło do łez zarówno dzieci, jak i rodziców. Przez niemal całą niedzielę festiwal zajmował każdy centymetr sześcienny budynku przy ulicy Łaziennej i nie tylko, bowiem poza spektaklem baniek mydlanych w Sali Studio i teatralnymi zajęciami „O czym szumi papier” na Dużej Scenie, na dawnych kortach, czyli w plenerze, odbyły się niezwykle atrakcyjne warsztaty kuglarskie.

W ten Festiwal włącza się coraz więcej instytucji, pedagogów, animatorów, instruktorów oraz artystów, ale odbywa się on dzięki ludziom pełnym pasji i chęci do działań społecznych, skupionym w Strefie Artystycznej UCIECHOWO – Natalii Zawartce-Ignaszak, Marcie Ignaszak oraz Michalinie Królikowskiej. Dzięki nim od piątku do niedzieli najmłodsi widzowie mogli wziąć udział w ponad dwudziestu artystycznych wydarzeniach. Chyba żadna inna impreza nie przynosi tyle radości jego uczestnikom i satysfakcji organizatorom.