Estrada Folkloru w Choczu – fotorelacja

22 sierpnia 2017

Sierpniowa Estrada Folkloru w Choczu połączona była w Choczu z obchodami dożynkowymi. Na plenerowej scenie, umiejscowionej przy chockiej szkole, zaśpiewało i zatańczyło 7 zespołów z południowej Wielkopolski. Estradę Folkloru przygotowało Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Choczu.

Biadkowianki

Biadkowianki

Barwne widowisko muzyczne, taneczne i śpiewacze w pięknej scenerii Chocza poprzedziły gminno-parafialne obchody dożynkowe rozpoczęte polową mszą świętą. Zwyczaj dożynkowy przedstawili uczniowie miejscowej szkoły ubrani w wielkopolskie stroje ludowe.

W dwugodzinnej Estradzie Folkloru śpiewało pieśni ludowe kilka zespołów śpiewaczych z regionu: z powiatu krotoszyńskiego BIADKOWIANKI z Biadek, LUTOGNIEWIACY z Lutogniewa, WRÓŻEWIANKI z Wróżew, a z powiatu kaliskiego KOŹMINIACY z Koźminka, OPATOWIANIE z Opatówka i PIWONICE z Kalisza. Oprawę taneczną zapewnił Zespół Tańca Ludowego KROTOSZANIE. Dzieci i młodzież z zespołu prezentowali tańce lubelskie, wielkopolskie i kaszubskie. Estradę Folkloru prowadziła Małgorzata Godorowska. 

Krotoszanie

Krotoszanie

Na wystawie sztuki ludowej prezentowały swoje wyroby: ze słomy prasowanej i z bibuły – Marianna Filipiak z Dąbrowy, tradycyjne ozdoby z papieru – Jolanta Majorowicz z Kalisza.

Specjalną oprawę scenograficzną przygotował Tomasz Sadło z CKiS w Kaliszu, a projekt plakatu Estrad Folkloru – Krzysztof Rospondek z Kociny. Wśród uczestników Estrady Folkloru znaleźli się przedstawiciele gminnych i powiatowych władz, świata kultury i oświaty, a także mieszkańcy Chocza i okolic. Piękna pogoda zachęciła kilkaset osób do spędzenia sobotniego popołudnia na ludowej imprezie plenerowej.

Targi sztuki

Targi sztuki

Następna, ale i ostatnia impreza z tego cyklu odbędzie się 9 września w Wysocku Małym k. Ostrowa Wlkp. Estrady Folkloru 2017 odbywają się w ramach projektu Przeszłość dla przyszłości ciąg dalszy. Dokumentacja i popularyzacja kultury tradycyjnej Ziemi Kaliskiej dofinansowanego ze środków MKiDN, Województwa Wielkopolskiego oraz CKiS w Kaliszu.

 

Więcej zdjęć na www.facebook.com/Folklor-południowej-Wielkopolski