Estrada Folkloru w Choczu – fotorelacja

20 sierpnia 2018

Po raz kolejny Estrada Folkloru w Choczu stała się integralnym elementem Dożynek Parafialno-Gminnych. Były zatem najpierw uroczysta msza polowa i dożynkowy obrzęd, a dopiero potem występy kapel i zespołów z powiatów kaliskiego i ostrowskiego. Na placu przy Zespole Szkół odbyły się także Targi Sztuki Ludowej. 

„Święto plonów to największe w roku święto gospodarskie rolników będące ukoronowaniem ich całorocznego trudu, obchodzone po zakończeniu wszystkich prac polowych i zebraniu plonów” – usłyszeliśmy ze sceny. „Dawniej w Polsce wiązały się z licznymi zwyczajami i obrzędami mającymi zapewnić urodzaj na rok następny. Bardzo ważnymi elementami są wieńce ze zbóż symbolizujące roczny plon oraz chleb upieczony z nowej mąki”. Uroczystego otwarcia dożynek dokonał Marian Wielgosik, Burmistrz Gminy Chocz, a Obrzęd Dożynkowy poprowadziło Studio Piosenki Gminnego Ośrodka Kultury. Tegorocznymi starostami dożynek zostali Marek Latosiński i Iwona Bandalewicz. On pełni funkcję radnego Rady Miejskiej Gminy Chocz oraz Sołtysa Starej Kaźmierki, ona z zawodu jest sprzedawcą, ale oboje prowadzą rolnicze gospodarstwa.

warsztaty sztuki ludowej z Jolantą Majorowicz

W ramach Estrady Folkloru zaprezentowały się zespoły i kapele z powiatu kaliskiego: Kalina z Blizanowa, Liskowianie i Koźminiacy oraz Ołobok z powiatu ostrowskiego. W ramach Targów Sztuki Ludowej haft nasnuwany prezentowały Daniela Kawczyńska, Jolanta Łukaszewska i Zofia Talarowska oraz Stanisława Kowalska z Goliny, zajmująca się również układaniem czepców, a haft angielski – Danuta Wróbel, również z Goliny. Wyroby ze słomy przywiozła Marianna Filipiak z Dąbrowy, a tradycyjne ozdoby z papieru –  Honorata Majorowicz-Dahlke i Jolanta Majorowicz z KaliszaTa ostatnia artystka, zrzeszona w Stowarzyszeniu Twórców Ludowych w Lublinie, prowadziła otwarte warsztaty sztuki ludowej. Każdy zainteresowany mógł stworzyć swoją własną ozdobę ze papieru. Estradowe występy, które w Choczu słowem opatrzyła Bernadeta Matysiak, odbywają się w ramach projektu CKiS w Kaliszu pn. „Grajcie skrzypce, grajcie basy. Dokumentacja i popularyzacja ludowych tradycji muzycznych Ziemi Kaliskiej” realizowanego z udziałem środków z MKiDN oraz z Województwa Wielkopolskiego. Kolejna Estrada Folkloru, 26 sierpnia, odbędzie się w Dobrzecu k. Kalisza.

FOTORELACJA NA FACEBOOK