Estrada Folkloru w Dębnicy – fotorelacja

1 września 2018
Głogowianie

Głogowianie

W sobotnie popołudnie pogoda nie sprzyjała X Przeglądowi Kulturalnemu Doliny Baryczy, ale – mimo przelotnego deszczu – udało się organizatorom zrealizować cały scenariusz imprezy. Odbyła się także zaplanowana przez CKiS Estrada Folkloru, która była ostatnią odsłoną letniego festiwalu sztuki ludowej. To już ostatnia odsłona tegorocznych plenerowych spotkań z folklorem na estradzie.

Estrada była zadaszona, stoły usytuowane w drewnianych wiatach lub namiotach, więc nikt nie mókł, choć brak swobody w poruszaniu po placu na pewno zminimalizował wśród uczestników chęć do tańca. Występy estradowe przebiegały jednak według planu i to one przede wszystkim były nośnikiem radości i energii. Do Dębnicy koło Przygodzic przyjechały zespoły folklorystyczne Doruchowianie i Piwonice, zespoły śpiewacze Opatowianie i Brzezinanki, a także kapela ludowa Brzeziny.

Doruchowianie

Doruchowianie

Wszystkich artystów gorąco oklaskiwano, ale niewątpliwie serca publiczności podbili Głogowianie, którzy zaprezentowali fragmenty dożynkowego obrzędu, nagrodzonego na tegorocznej Biesiadzie Folkloru w Brzezinach.

Drugi blok prezentacji obejmował zespoły związane z Doliną Baryczy: zespoły śpiewacze Czarnoleskie Nutki i Baryczanki, zespół tańca ludowego Kosynierzy z Jankowa oraz zespół pieśni i tańca Przygodzice, a także Kapelę Boćki z Przygodzic. Niewątpliwą atrakcją spotkania był kulinarny konkurs dla wiejskich gospodyń, które przygotowały zaskakujące i często wykwintne dania z karpia – najważniejszej ryby w tym regionie.

Warsztaty wytwarzania tradycyjnych ozdób z papieru z Honoratą Majorowicz-Dahlke

Częścią Estrady Folkloru były Targi i Warsztaty Sztuki Ludowej, w ramach których można  było podziwiać wyroby: haftowane snutką golińską pań Danieli Krawczyńskiej, Jolanty Łukaszewskiej i Zofii Talarowskiej, haftem angielskim Danuty Wróbel, z koronki szydełkowej Joanny Kędzierskiej, ozdoby składane z papieru Jolanty Majorowicz oraz drewnianą rzeźbę Tadeusza Flaka i Eugeniusza Wietrzyka. Warsztaty z tworzenia ozdób papierowych prowadziła Honorata Majorowicz-Dahlke. Imprezę zakończyła zabawa taneczna.

Więcej zdjęć na Facebook

 


Estrady Folkloru 2018 odbywały się w ramach projektu CKiS w Kaliszu pn. „Grajcie skrzypce, grajcie basy. Dokumentacja i popularyzacja ludowych tradycji muzycznych Ziemi Kaliskiej” z udziałem środków MKiDN oraz Województwa Wielkopolskiego.