Estrada Folkloru w Morawinie

7 czerwca 2016
Zespół Pieśni i Tańca PRZYGODZICE

Zespół Pieśni i Tańca PRZYGODZICE

Jak co roku ruszył nasz barwny, rozśpiewany i roztańczony korowód ludowy. Inauguracja Estrady Folkloru organizowanej przez CKiS w Kaliszu odbyła się w niedzielę w Morawinie. Wraz z festiwalem rozpoczęły się także Targi Sztuki Ludowej.

Kapela Ludowa Brzeziny

Kapela Ludowa Brzeziny

Festiwal zagościł na zielonych terenach przy szkole w Morawinie – tam stanęła estrada i rozłożyli swe kramy twórcy ludowi. Na scenie zaprezentowało się w sumie siedem folklorystycznych formacji: dobrze wszystkim znana kapela Brzeziny, znakomite zespoły śpiewacze – Biadkowianki, Brzezinianki, Cekowianki i Koźminiacy oraz dwie świetne grupy taneczne – Przygodzice i Głogowianie. Koncert oklaskiwała licznie zgromadzona publiczność, złożona zarówno z mieszkańców Morawina i okolicznych miejscowości, jak i gości przybyłych z daleka.

rzeźby Tadka Flaka z Pamiątkowa

rzeźby Tadka Flaka z Pamiątkowa

Dużym zainteresowaniem cieszyły się dzieła twórców z południowo-wschodniej Wielkopolski pokazywane i sprzedawane w ramach Targów Sztuki Ludowej. Najmocniej reprezentowana była rzeźba drewniana, bo do Morawina zjechali Marianna Iwińska z Jabłkowa, Bogdan Osuch z Jarocina, Zdzisław Siudy z Brzezin, Tadeusz Flak z Pamiątkowa i Eugeniusz Wietrzyk ze Słomkowa Mokrego. Wyroby plecione, również ze słomy, przywiozła Marianna Filipiak z Dąbrowy, a ozdoby z papieru – Jolanta Majorowicz i Honorata Majorowicz-Dahlke z Kalisza. Nie zabrakło pięknej frywolitki, w której specjalizuje się Aleksandra Klimek z Jarocina. Szeroki wybór wikliniarstwa zaprezentował Janusz Wiśniewski z Dobrowa w powiecie kolskim.

Plecionki ze słomy Marianny Filipiak z Dąbrowy

Plecionki ze słomy Marianny Filipiak z Dąbrowy

W tym samym  miejscu odbyło się podsumowanie, dofinansowanej z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, wiosennej edycji kampanii „Uzależnia mnie tylko sport” oraz biegów rodzinnych. W organizację plenerowej imprezy włączyły się zatem: Gmina Ceków-Kolonia oraz Gminne Centrum Promocji Kultury, Sportu i Rekreacji.

 

Więcej zdjęć i filmy z Estrady Folkloru w Morawinie na FB Folklor Południowej Wielkopolski.

Film na FB Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu

 

Estrada Folkloru wędruje dalej, a jej kolejny przystanek to Żegocin w gminie Czermin. Zapraszamy na plac przy Ośrodku Kultury w sobotę, 2 lipca, już od godziny 18.00.