Estrada Folkloru w Żegocinie – fotorelacja

3 lipca 2019
Kacus z Węgier

Kacus z Węgier

Druga Estrada Folkloru 2019 zawitała do małego Żegocina w gminie Czermin, gdzie na placu przy Ośrodku Kultury po raz jedenasty (od 2009 roku) bawiliśmy się w ramach Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych. 22. edycja Spotkań z zagranicznymi zespołami tradycyjnymi to dzieło Stowarzyszenia Miłośników Kultury Ludowej i Zespołu Folklorystycznego „Snutki” z Potarzycy. Twórcy kilkudniowego festiwalu co roku pod koniec czerwca zapraszają grupy folklorystyczne z Polski i z zagranicy, aby w małych miejscowościach – z finałem w Jarocinie – pokazywać piękno oraz wartości pieśni i tańca tradycyjnego. Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu od kilkunastu lat wspiera autorów – państwa Mendelskich z Potarzycy – w tym dziele. Połączenie Estrady Folkloru w postaci targów regionalnej twórczości i prezentacji zespołów z folklorem sąsiednich krajów daje możliwość poznania, podziwiania piękna z różnych zakątków Europy.

„Iasomia” (Mołdawia)

„Iasomia” (Mołdawia)

W Żegocinie zagrały i zatańczyły zespoły ludowe z Węgier, z Macedonii i z Mołdawii oraz z Polski. Z zagranicy zaprezentowały swoje tradycje taneczne trzy zespoły ze swoimi kapelami: Studio Folkloru „Etnos” ze Skopje w Macedonii, Zespół Folklorystyczny „Iasomia” z Cosnita w Mołdawii oraz Zespół Folklorystyczny „Kacus” z węgierskiego Ecsed. Z polskich zespołów zaprezentowały się: Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Bazuny” z Żukowa na Kaszubach, a z Południowej Wielkopolski: taneczni „Krotoszanie” w tańcach łowickich, „Snutki” z Potarzycy w krakowiaku i grupa dziecięca zespołu „Żegocinianie”, Kapela z Żegocina oraz śpiewaczy „Koźminiacy” z Koźminka i „Liskowianie”.

finał i wspólna zabawa taneczna

finał i wspólna zabawa taneczna

Grupa rodziców i młodzieży zespołu „Snutki” wykonała na początek polonez z flagami państw biorących udział w Spotkaniach. Atrakcją integracyjną dla młodych artystów były konkursy – na wykonanie piosenki ludowej – tu wygrała mołdawska śpiewaczka – oraz na miss festiwalu, który to tytuł przypadł tancerce z Krotoszyna. Nowością na żegocińskiej Estradzie Folkloru były zapowiedzi-zagadki zagranicznych zespołów śpiewane przez Katarzynę Zawadę. Wszystkie zespoły otrzymały w podziękowaniu pamiątkową rzeźbę autorstwa twórczyni Marianny Iwińskiej. Całość zakończyła wspólna zabawa taneczna. Konferansjerem był jak zawsze w Żegocinie – Krzysztof Zawada. Koncerty Międzynarodowych Spotkań odbyły się także w Żerkowie, w Kotlinie oraz w Jarocinie.

Warsztaty sztuki ludowej Marianna Iwińska

Warsztaty sztuki ludowej Marianna Iwińska

W Żegocinie jak od lat prezentowali się na Targach sztuki ludowej regionalni twórcy ludowi ze swoimi dziełami: z haftami nasnuwanymi z Goliny Daniela Krawczyńska, Jolanta Łukaszewska i Zofia Talarowska, z ozdobami z papieru Jolanta Majorowicz i Honorata Majorowicz-Dahlke z Kalisza, a z Jarocina z koronką frywolitką Aleksandra Klimek i z rzeźbą Bogdan Osuch. Dodatkową atrakcją dla dzieci i młodzieży były warsztaty rzeźby Marianny Iwińskiej z Jabłkowa (gm. Kramsk). Scenografia jest autorstwa Tomasza Sadło z CKiS, a plakat Estrad Folkloru – Krzysztofa Rospondka.

Estrada Folkloru to najważniejsze spotkanie z kulturą tradycyjną Południowej Wielkopolski. Estradę Folkloru w Żegocinie zrealizowały Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu oraz Ośrodek Kultury w Żegocinie przy pomocy Stowarzyszenia Miłośników Kultury Ludowej w Potarzycy.

Więcej zdjęć na FB/Folklor Południowej Wielkopolski

Snutki z Potarzycy w krakowiaku

Snutki z Potarzycy w krakowiaku na Estradzie Folkloru 2019 w Żegocinie

Opublikowany przez Folklor południowej Wielkopolski Środa, 10 lipca 2019

Następna Estrada Folkloru 2019 już 4 sierpnia w Sośniach w powiecie ostrowskim.


Estrady Folkloru odbywają się w ramach projektu Melodie stamtąd. Festiwal i Estrady Folkloru Ziemi Kaliskiej. Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu EtnoPolska 2019.


 Tekst Anna Gałczyńska

"Krotoszanie" w tańcach łowickich

"Krotoszanie" w tańcach łowickich – Estrada Folkloru w Żegocinie 29 czerwca 2019.

Opublikowany przez Folklor południowej Wielkopolski Środa, 10 lipca 2019