Folklor

Twórcy folkloru

Leon Lewandowski skrzypek z Jagodzińca

LEON LEWANDOWSKI 1926-2021 Pan Leon Lewandowski z Jagodzińca koło Brzezin w powiecie kaliskim – muzykował od najmłodszych lat. Grał na skrzypcach i basach kaliskich. Świetnie śpiewał. Urodził się 4 kwietnia 1926 roku w pobliskiej miejscowości Pałka w rodzinie chłopskiej. Na skrzypcach zaczął grać jako kilkunastoletni chłopak. Uczył się tej skrzypcowej sztuki podpatrując starszych muzykantów, m.in.… Read more »

Eleonora Bogacz – śpiewaczka ludowa

Eleonora Bogaczowa urodziła się w 1876 roku[1] w Pruszkowie koło Kalisza (obecnie gmina Blizanów). Zmarła w 1966 roku także w Pruszkowie. Jedna z najstarszych znanych współcześnie śpiewaczek wiejskich z Ziemi Kaliskiej. Została nagrana przez zespół etnomuzykologów z Poznania pod kierunkiem dra Jarosława Lisakowskiego. Zapis głosu i pieśni pamiętających jeszcze XIX wiek znajduje się w archiwach… Read more »

Józefa Staszakowa – śpiewaczka ludowa

Józefa Staszak urodziła się w 1869 we wsi Lis koło Kalisza, tam się wychowała i mieszkała, zmarła w 1961 r.[1] Jedna z najstarszych znanych współcześnie śpiewaczek wiejskich z Ziemi Kaliskiej. Została nagrana przez zespół etnomuzykologów z Poznania pod kierunkiem dra Jarosława Lisakowskiego. Zapis głosu i wielu pieśni pamiętających jeszcze XIX wiek znajduje się w archiwach… Read more »

Wincenty Śniegula – skrzypek ludowy

Wincenty Śniegula – skrzypek ludowy i budowniczy instrumentów z Popowa k. Szczytnik w powiecie kaliskim. Urodził się 1889 w Popowie i tam mieszkał; zmarł w 1970 roku[1]. Został nagrany w 1959 roku przez zespół etnomuzykologów z Poznania pod kierunkiem dra Jarosława Lisakowskiego. Opisany przez Lisakowskiego w Pieśniach kaliskich – jako budowniczy instrumentów: basów i bębnów.… Read more »

Stanisława Kowalska – hafciarka i twórczyni czepców

Stanisława Kowalska urodziła się w Golinie i całe życie w niej mieszka, związując swoją pracę i pasję z zachowaniem tradycji swojego miejsca. Jest twórczynią haftującą regionalny haft nasnuwany, haft na tiulu, szyje stroje ludowe i czepce regionalne. Przekazuje swoją wiedzę i umiejętności następnym pokoleniom, uczennicom, dzieli się swoją pasją w tym celu, aby tradycja nie… Read more »

Ignacy Foch skrzypek z Brzezin

Ignacy Foch z Brzezin – muzyk ludowy i wieloletni kierownik Kapeli Ludowej „Brzeziny” – zmarł w sobotę 23 października 2010 roku. Był inicjatorem powstania Kapeli Ludowej „Brzeziny” w 1977 roku oraz instruktorem muzycznym od wielu lat współpracującym z brzezińskim Ośrodkiem Kultury, którego został pierwszym dyrektorem w 1985. Swoje życie poświęcił propagowaniu, popularyzowaniu tradycyjnej muzyki ludowej,… Read more »