Folklor

Twórcy folkloru

Donata Kaczocha – hafciarka i koronkarka z Głogowej

Donata Kaczocha jest hafciarką i koronkarką z Głogowej k. Raszkowa. Potrafi także wyhaftować i ułożyć czepiec ludowy z tiulu lub z płótna – tradycyjne nakrycie głowy mężatek w Wielkopolsce. Uczestniczyła i ukończyła trzy kilkumiesięczne warsztaty Centrum Kultury i Sztuki z Kalisza z Mistrzyniami Tradycji: w 2017 warsztaty szycia i układania czepców ze Stanisławą Kowalską (uszyła… Read more »

Krzysztof Rospondek – muzyk i twórca ludowy z Kociny

Krzysztof Rospondek z Kociny jest muzykiem i śpiewakiem ludowym, budowniczym instrumentów i stolarzem ludowym, kierownikiem i instruktorem zespołów oraz wykładowcą i animatorem kultury w regionie, a także grafikiem oraz autorem wielu plakatów, rysunków i okładek książek inspirowanych kulturą tradycyjną. Gra na skrzypcach, na harmonii, na bębnach oraz na basach kaliskich. Prowadzi ostrowski Zespół i Kapelę… Read more »

Jolanta Łukaszewska hafciarka z Goliny

Jolanta Łukaszewska z Goliny jest hafciarką ludową, propagującą od ponad dwudziestu lat regionalny haft nasnuwany tzw. Snutkę Golińską. Bierze udział w wystawach, promując i popularyzując regionalne hafty. Wielokrotnie prowadziła bezpłatne warsztaty nauki haftu nasnuwanego w Golinie i w gminie Jarocin. Jolanta Łukaszewska, jako jedna z dwóch inicjatorek obok Zofii Talarowskiej z Goliny, podjęła w 2021… Read more »

Honorata Majorowicz-Dahlke – twórczyni ozdób świątecznych

Zajmuje się twórczością ludową – pleceniem i składaniem ozdób świątecznych, zabawek z papieru, ozdabianiem pisanek. W domu rodzinnym Pani Honoraty umiejętności te znane były i przekazywane z pokolenia na pokolenie; nauczyła się tego od dziadków i rodziców. Przekazuje tę technikę swojej córce. Odbyła też wiele pokazów i lekcji na ten temat w szkołach i w… Read more »

Piotr Barańczak – plecionkarz i słomkarz

Pan Piotr Barańczak zajmuje się plecionkarstwem i słomkarstwem, w których to dziedzinach twórczości wywodzącej się z tradycji wiejskiej osiągnął duże sukcesy. Urodził się i wychował w Wielkopolsce. Ze sztuką ludową zetknął się w domu rodzinnym. Od ojca nauczył się podstaw wyplatania plecionki. Dalej uczył się sam, wykonując pojedyncze prace ze słomy. Poświęcał temu hobby każdą… Read more »

Ignacy Foch – nieżyjący skrzypek, kierownik Kapeli Brzeziny

Ignacy Foch z Brzezin 1932-2010   Skrzypek ludowy i wieloletni kierownik Kapeli Ludowej „Brzeziny” – zmarł 24 listopada 2010 roku. Był inicjatorem powstania Kapeli Ludowej „Brzeziny” w 1977 roku oraz instruktorem muzycznym od wielu lat współpracującym z brzezińskim Ośrodkiem Kultury, którego został pierwszym dyrektorem w 1985. Swoje życie poświęcił propagowaniu, popularyzowaniu tradycyjnej muzyki ludowej, ale… Read more »

Stanisława Kowalska – hafciarka i twórczyni czepców

Stanisława Kowalska urodziła się w Golinie i całe życie w niej mieszka, związując swoją pracę i pasję z zachowaniem tradycji swojego miejsca. Jest twórczynią haftującą regionalny haft nasnuwany, haft na tiulu, szyje stroje ludowe i czepce regionalne. Przekazuje swoją wiedzę i umiejętności następnym pokoleniom, uczennicom, dzieli się swoją pasją w tym celu, aby tradycja nie… Read more »

Leon Lewandowski – nieżyjący skrzypek

LEON LEWANDOWSKI 1926-2021 Pan Leon Lewandowski z Jagodzińca koło Brzezin w powiecie kaliskim – muzykował od najmłodszych lat. Grał na skrzypcach i basach kaliskich. Świetnie śpiewał. Urodził się 4 kwietnia 1926 roku w pobliskiej miejscowości Pałka w rodzinie chłopskiej. Na skrzypcach zaczął grać jako kilkunastoletni chłopak. Uczył się tej skrzypcowej sztuki podpatrując starszych muzykantów, m.in.… Read more »

Jolanta Majorowicz – twórczyni ozdób świątecznych

Pani Jolanta Majorowicz z Kalisza (ur. 1951) od kilkudziesięciu lat tworzy tradycyjne ozdoby świąteczne, kontynuując tradycje rodzinne. Tradycją ich rodzinnego domu, podtrzymywaną i przekazywaną następnym pokoleniom jest do tej pory wspólne wykonywanie ozdób choinkowych z wykorzystaniem kolorowej bibuły, krepy i papieru. Są to: kolorowe gwiazdki, anioły, grzybki, laleczki, koszyczki, łańcuchy figuralne, wazoniki powstałe z wydmuszek,… Read more »

Józefa Marciniak – nieżyjąca śpiewaczka, kierowniczka Kobierzanek

Pani Józefa Marciniak – śpiewaczka, założycielka i kierowniczka Zespołu „Kobierzanki” z Kobierna koło Krotoszyna, działaczka, przewodnicząca KGW, dusza towarzystwa i najweselsza folklorystka. Doczekała wydania pieśni śpiewanych przez siebie i Zespół na płycie. Zmarła 16 kwietnia 2019 w wieku 86 lat po kilkumiesięcznej chorobie. Pani Józefa Marciniak założyła i prowadziła blisko 40 lat zespół obrzędowo-śpiewaczy „Kobierzanki”.… Read more »