Folklor

Twórcy folkloru

Stanisława Kowalska – hafciarka i twórczyni czepców

Stanisława Kowalska urodziła się w Golinie i całe życie w niej mieszka, związując swoją pracę i pasję z zachowaniem tradycji swojego miejsca. Jest twórczynią haftującą regionalny haft nasnuwany, haft na tiulu, szyje stroje ludowe i czepce regionalne. Przekazuje swoją wiedzę i umiejętności następnym pokoleniom, uczennicom, dzieli się swoją pasją w tym celu, aby tradycja nie… Read more »

Ignacy Foch skrzypek z Brzezin

Ignacy Foch z Brzezin – muzyk ludowy i wieloletni kierownik Kapeli Ludowej „Brzeziny” – zmarł w sobotę 23 października 2010 roku. Był inicjatorem powstania Kapeli Ludowej „Brzeziny” w 1977 roku oraz instruktorem muzycznym od wielu lat współpracującym z brzezińskim Ośrodkiem Kultury, którego został pierwszym dyrektorem w 1985. Swoje życie poświęcił propagowaniu, popularyzowaniu tradycyjnej muzyki ludowej,… Read more »

Zofia Talarowska – hafciarka snutki golińskiej

Zofia Talarowska zajmuje się haftowaniem od blisko 50 lat, wykorzystując technikę nasnuwania. Urodziła się w Golinie pod Jarocinem w Wielkopolsce, wsi dworskiej, której właścicielka hrabina Helena Moszczeńska stała się prawdziwą orędowniczką odrodzenia snutki w okolicy. Pani Zofia uczyła się haftowania w domu rodzinnym i od sąsiadek, mistrzyń snutki, które uczestniczyły w kursach haftowania, m.in. tuż… Read more »

Eugenia Wieczorek – twórczyni koronki frywolitki

Pani Eugenia Wieczorek z Jarocina od blisko 40 lat profesjonalnie zajmuje się wykonywaniem koronki czółenkowej, tzw. frywolitki, oraz aktywnie popularyzuje tę tradycyjną sztukę. Z zawodu nauczycielka, była też działaczką Klubu Nauczyciela w Jarocinie, gdzie była później instruktorem i kierownikiem. Spod jej rąk wychodzą serwety, ozdoby ubrań, koszulki na pisanki wielkanocne czy świąteczne ozdoby tworzone według własnych wzorów.… Read more »

Piotr Barańczak – plecionkarz ze słomki

Pan Piotr Barańczak zajmuje się plecionkarstwem i słomkarstwem, w których to dziedzinach twórczości wywodzącej się z tradycji wiejskiej osiągnął duże sukcesy. Urodził się i wychował w Wielkopolsce. Ze sztuką ludową zetknął się w domu rodzinnym. Od ojca nauczył się podstaw wyplatania plecionki. Dalej uczył się sam, wykonując pojedyncze prace ze słomy. Poświęcał temu hobby każdą… Read more »