Ignacy Foch skrzypek z Brzezin

1 kwietnia 2020

Ignacy Foch z Brzezin – muzyk ludowy i wieloletni kierownik Kapeli Ludowej „Brzeziny” – zmarł w sobotę 23 października 2010 roku. Był inicjatorem powstania Kapeli Ludowej „Brzeziny” w 1977 roku oraz instruktorem muzycznym od wielu lat współpracującym z brzezińskim Ośrodkiem Kultury, którego został pierwszym dyrektorem w 1985. Swoje życie poświęcił propagowaniu, popularyzowaniu tradycyjnej muzyki ludowej, ale też inicjowaniu wielu działań kulturalnych w Gminie Brzeziny.

Kapela „Brzeziny” pod kierunkiem Ignacego Focha od samego początku grała – ze słuchu – melodie ludowe z Brzezin i okolic. Dawała koncerty w całym kraju i za granicą, m.in. w Niemczech, Belgii, Holandii czy Rosji. Zdobyła wiele nagród, głównie pierwszych, na przeglądach folklorystycznych, także na najważniejszym – w Kazimierzu nad Wisłą. Zyskała też uznanie i serca publiczności, nie tylko pasjonatów muzyki ludowej.

Za swoje osiągnięcia Ignacy Foch został odznaczony w 2008 roku przez Prezydenta RP – Złotym Krzyżem Zasługi. W lutym 2009 podczas święta powiatu kaliskiego w Liskowie otrzymał z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego honorową odznakę „Zasłużony dla kultury polskiej”.

Pogrzeb Ignacego Focha odbył się 26 października w Brzezinach.


Anna Gałczyńska (2010)