Piotr Barańczak – plecionkarz ze słomki

14 stycznia 2020
Piotr Barańczak

Pan Piotr Barańczak zajmuje się plecionkarstwem i słomkarstwem, w których to dziedzinach twórczości wywodzącej się z tradycji wiejskiej osiągnął duże sukcesy. Urodził się i wychował w Wielkopolsce. Ze sztuką ludową zetknął się w domu rodzinnym. Od ojca nauczył się podstaw wyplatania plecionki. Dalej uczył się sam, wykonując pojedyncze prace ze słomy. Poświęcał temu hobby każdą wolną chwilę. Wyplatał tradycyjne przedmioty ze słomy, ale też poszukiwał nowych zastosowań tego surowca. Kiedy zamieszkał w Trzemesznie, zajął się twórczością słomkarską na poważnie. Plótł ze słomki tradycyjne ozdoby świąteczne (np. bombki różnej wielkości, stroiki) oraz wieńce dożynkowe. Zaczął też wyplatać przedmioty użytkowe i ozdoby według własnych pomysłów: wazony, świeczniki, obrazy, żyrandole, tace, lichtarze, lampy, krzyże, pająki. Swoje umiejętności przekazał rodzinie, która wspiera pana Piotra w różnych przedsięwzięciach.

Piotr Barańczak jest autorem wojewódzkich wieńców dożynkowych od 2012 roku. Dzieła pana Piotra zostały trzykrotnie nagrodzone II i III miejscami na Dożynkach Prezydenckich w Spale w 2014, w latach 2017-2018 i w tym roku. Stworzył także – przy pomocy rodziny i sąsiadów – kilkaset wieńców różnej wielkości na zamówienia dożynkowe – w Polsce i za granicę. Jego różnorodne prace znajdują się w zbiorach prywatnych oraz w muzeach w kraju m.in. w Kaliszu, w Rozdrażewie i w Nowym Tomyślu oraz na świecie (Niemcy, Belgia, Holandia, Francja, Norwegia, Australia, USA).

Prowadził wiele darmowych zajęć w powiecie krotoszyńskim i w całej Polsce. Od wielu lat bierze udział w festiwalach plecionkarskich i wikliniarskich w gminie Nowy Tomyśl. Corocznie promuje i upowszechnia tradycje plecionkarskie na warsztatach w Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach. Piotr Barańczak w 2018 roku uzyskał dyplom mistrzowski mistrza w zawodzie koszykarz-plecionkarz. Podczas zeszłorocznych I Mistrzostw Polski w wyplataniu zdobył tytuł mistrza plecionkarza i dyplom dla najstarszego uczestnika zawodów.

Pan Piotr Barańczak został odznaczony w styczniu 2019 Odznaką honorową „Za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego” przyznaną decyzją Kapituły Odznaki Honorowej oraz uchwałą Zarządu Województwa Wielkopolskiego za zasługi na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego Wielkopolski, wkład w propagowanie lokalnych tradycji i obrzędów ludowych oraz animację życia kulturalnego w Regionie.

Kontakt do Piotra Barańczaka

 

Festiwal Melodie stamtąd 2019 w Kaliszu

Festiwal Melodie stamtąd 2019 w Kaliszu