Kapela Ludowa FURMANY z Gorzyc Wielkich

4 marca 2021
Kapela Furmany z Gorzyc

Kapela FURMANY z Gorzyc Wielkich, pow. ostrowski

Kapela Ludowa „Furmany” powstała w 1992 roku w Gorzycach Wielkich. Kierownikiem i założycielem kapeli jest Stanisław Furmanek. Siedziba kapeli znajduje się w Domu Ludowym w Gorzycach Wielkich. Kapela Ludowa „Furmany” występuje samodzielnie, a także przygrywa Zespołowi Pieśni i Tańca „Gorzyczanie”. „Furmany” mają w swoim repertuarze polki, walcerki, oberki oraz piosenki ludowe, zarówno wielkopolskie, jak i z innych regionów Polski. Kapela prezentuje folklor opracowany, opierając się na autentycznych źródłach muzyki ludowej. „Furmany” występują w składzie: akordeon, skrzypce, klarnet, trąbka, kontrabas oraz śpiew – prezentując się w wielkopolskich strojach ludowych. Kapela „Furmany” wielokrotnie popularyzowała polską muzykę ludową za granicą, m.in. w Holandii i w Niemczech, a w 2011 roku promowała Południową Wielkopolskę uczestnicząc w Weselu Kaliskim w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

Estrada Folkloru w Sośniach 2010

Estrada Folkloru w Sośniach 2010

Kapela „Furmany” posiada wiele odznaczeń i wyróżnień. Od początku swego istnienia bierze udział w Estradach Folkloru organizowanych przez Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, promujących kulturę ludową w Południowej Wielkopolsce. „Furmany” gościły już kilkakrotnie w Jarocinie, biorąc udział w Międzynarodowych Spotkaniach Folklorystycznych.


Nagrania Kapeli znajdują się w archiwum CKiS w Kaliszu. Jeden z utworów znalazł się na płycie Biesiady Folkloru (utwór nr 32).