KOSYNIERZY z Jankowa Przygodzkiego

4 marca 2021

Zespół Tańca Ludowego „Kosynierzy” powstał 6 lat temu. Prezentują tańce narodowe i regionalne, tradycyjne obrzędy ludowe, jak i również tańce innych narodowości – jak np. rosyjska kalinka i grecka zorba. Zespół współpracuje z kapelą „Boćki”, z ZPiT „Przygodzice”, z muzykami Romanem Gosławskim i Leszkiem Łuczakiem. Kierownikiem i choreografem zespołu jest Agata Niedzielska. ZTL „Kosynierzy” należy do sekcji tańca ludowego Gminnego Ośrodka Kultury w Przygodzicach, a także znajduje się pod opieką Stowarzyszenia „Rozwój i Edukacja” sołectwa Janków Przygodzki. Obecnie zespół tworzą dwie grupy: młodzieży w wieku 15-23 lata oraz powstała rok temu dziecięca w wieku 11-13 lat, zamieszkująca Janków Przygodzki, okoliczne wsie i Ostrów Wielkopolski.

KOSYNIERZY wraz z Kapelą Koźlarską z Przygodzic (Leszek Łuczak i Roman Gosławski) i Zbąszynia (Jan Prządka) tworzyli we wrześniu 2021 Grupę Wieńcową przy Wieńcu Dożynkowym z Województwa Wielkopolskiego, który brał udział w konkursie na najładniejszy wieniec w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. WIĘCEJ

Początkiem zespołu były spotkania grupy młodzieży z zespołu szkół w Jankowie Przygodzkim w celu zorganizowania corocznych dożynek sołeckich. W tym czasie cennych wskazówek udzielała grupie Jolanta Marszał, choreograf zespołu „Swojacy” z Moszczanki i Skrzebowej. W późniejszym czasie, już pod obecną nazwą ZTL „Kosynierzy”, grupa funkcjonowała bez nadzoru artystycznego, przygotowując występy samodzielnie. „Kosynierom” przewodniczył wówczas Dariusz Piechowiak – obecnie były tancerz, przyjaciel i działacz na rzecz zespołu.

Wiosną 2014 roku współpracę z zespołem podjęła Agata Niedzielska – instruktor Gminnego Ośrodka Kultury w Przygodzicach. Od tego momentu tancerze zaczęli się spotykać na regularnych próbach, odbywających się dwa razy w tygodniu. Niespełna półroczna praca zaowocowała dwiema choreografiami. Podczas dożynek, poza samodzielnie opracowanym polonezem, „Kosynierzy” pochwalili się nowym krakowiakiem oraz suitą tańców wielkopolskich. Był to również pierwszy występ zespołu we własnych strojach ludowych. Zostały one zakupione dzięki wsparciu firmy GAZ-SYSTEM. W tym czasie „Kosynierzy” otrzymali także wsparcie z funduszu sołeckiego oraz z dotacji Gminy dla Stowarzyszenia „Rozwój i Edukacja”, dzięki którym zakupiono buty.

Zespół Tańca Ludowego KOSYNIERZY z Jankowa Przygodzkiego wraz z Kapelą koźlarską z Przygodzic z powiatu ostrowskiego wystąpił pierwszy raz na Biesiadzie Folkloru Ziemi Kaliskiej 2022 w Brzezinach. Kosynierzy zaprezentowali Tańce i przyśpiewki z Regionu Dąbrówki Wielkopolskiej i zajęli III miejsce. Skład kapeli: Roman Gosławski kozioł biały, Leszek Łuczak skrzypce, Michał Spławski klarnet ES. Zespołem kieruje Agata Niedzielska.

Kosynierzy

Kosynierzy

Od tego momentu rozwój zespołu przybrał galopujące tempo. Mimo bardzo krótkiego stażu tanecznego, swoimi umiejętności, charyzmą i radością, „Kosynierzy” zdobywali serca publiczności podczas każdego swojego występu. Wkrótce też grupa dorobiła się kolejnego kompletu strojów – z regionu Dąbrówki Wielkopolskiej, dzięki któremu suita wielkopolska nabrała swoistego charakteru.

Więcej o KOSYNIERACH

Na początku 2015 roku zespół został włączony do sekcji tańca ludowego Gminnego Ośrodka Kultury w Przygodzicach. Dzięki tej instytucji, a także Stowarzyszeniu „Rozwój i Edukacja” oraz wielu przyjaciołom i darczyńcom, zespół po raz pierwszy wyjechał na zagraniczny festiwal – Balkan Folk Fest w Bułgarii. Wyjazd ten stał się dla nich swego rodzaju motywacją, zapędem do dalszego działania. W sierpniu 2015 roku zespół zaprezentował nowy, tradycyjny obrzęd dożynek wielkopolskich, który spotkał się z szerokim uznaniem. Tancerze zabłysnęli talentem aktorskim. Okazało się również, że potrafią całkiem nieźle śpiewać. „Kosynierzy” nie spoczywają na laurach, wciąż zdobywają doświadczenie, tworzą nowe choreografie, występują podczas licznych imprez kulturalnych na terenie gminy, jak i poza jej granicami.

 

Kosynierzy i Wieniec 2021

Kosynierzy i Wieniec 2021

https://www.facebook.com/watch/?v=304671921305919