SNUTKI z Potarzycy

13 października 2020
Snutki z Potarzycy

Zespół Folklorystyczny „Snutki” z Potarzycy koło Jarocina powstał w 1984 roku. Zespół działa pod opieką artystyczną i organizacyjną Aleksandry i Jarosława Mendelskich. Nazwa „Snutki” pochodzi od białego haftu nasnuwanego wykonywanego obecnie głównie w Golinie, wsi leżącej niedaleko Potarzycy. W skład zespołu wchodzi kilkadziesiąt osób – dzieci, młodzież i dorośli z całej Ziemi Jarocińskiej, tworząc trzy grupy taneczne. „Snutki” mają też od 1990 roku własną kapelę, którą kieruje Eugeniusz Nawrocki. Młodzież gra na: skrzypcach, kontrabasie, bębnie i trąbce. „Snutki” od początku istnienia promowały w swoich występach pieśni i tańce wielkopolskie, szczególnie z okolic Jarocina. Następnie do repertuaru zespołu weszły tańce ludowe z innych regionów Polski m.in.: rzeszowskie, kaszubskie, lubelskie, krakowskie, opolskie, podhalańskie, śląskie, żywieckie. W każdym z tych tańców członkowie zespołu występują w odpowiednich dla danego regionu strojach ludowych. Tancerze prezentują na scenie także tańce narodowe. Choreografka zespołu zaadaptowała na scenę obrazki folklorystyczne przedstawiające różne zwyczaje ludowe, m.in. „Poniedziałek dyngusowy” czy „Pastwiskowe igraszki”. W czasie ponad 35 lat działalności „Snutki” zdobywały nagrody i wyróżnienia w całej Polsce. Ze swoim repertuarem występują na scenach w całym kraju i za granicą, m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, w Turcji, na Cyprze, w krajach bałkańskich czy u wschodnich sąsiadów. Zespół został odznaczony w 2009 roku Odznaką Honorową „Za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego”. Zespół „Snutki” wspiera od 1996 roku Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej w Potarzycy, założone głównie przez rodziców członków zespołu. „Snutki” są też gospodarzami Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych, na które od 1998 roku przyjeżdżają zespoły folklorystyczne z całej Europy – do 2022 roku już 23 razy.

Więcej o Zespole SNUTKI

Więcej o Kapeli dudziarskiej SNUTKI

Widowisko Jak to w Golinie bywało

Dożynki Prezydenckie 2020

Młodzi muzykanci SNUTEK

2022

I nagroda dla zespołu dziecięcego SNUTKI – Biesiada Folkloru Ziemi Kaliskiej 2022 w Brzezinach

I nagroda dla kapeli dziecięco-młodzieżowej – Biesiada Folkloru Ziemi Kaliskiej 2022 w Brzezinach

Kapela dudziarska I Zespołu Folklorystycznego Snutki z Potarzycy: Fryderyk Jankowski na dudach i Jagoda Pawlak na skrzypcach podwiązanych grają: Oberka lotanego, Polkę dryganą, Dudę bukowiecką.

Mistrz Piotr Górecki z „Kuźni tradycji” w Poznaniu i uczeń Fryderyk Jankowski z ZF SNUTKI w Potarzycy zagrali na dudach na Biesiadzie Folkloru Ziemi Kaliskiej 2022 w Brzezinach w konkursie Duży-Mały, gdzie zdobyli I miejsce. Zaprezentowali: Poszła panna do ogrodu i Nie wiedziała pani matka.

 

Mistrz Paweł Zawadzki z „Kuźni tradycji” w Poznaniu i uczennica Jagoda Pawlak z ZF SNUTKI w Potarzycy zagrali na skrzypcach podwiązanych na Biesiadzie Folkloru Ziemi Kaliskiej 2022 w Brzezinach w konkursie Duży-Mały, gdzie zdobyli I miejsce. Zaprezentowali: Mój ojciec wielki i Trójeczkę.

Zespół Folklorystyczny SNUTKI z Potarzycy grupa dorosłych wystąpił na Biesiadzie Folkloru Ziemi Kaliskiej 2022 w Brzezinach ze zwyczajem Dożynki w Golinie, zdobywając II miejsce w kategorii zwyczajowo-obrzędowej. Grupa przedstawiła dożynki wielkopolskie z okolic Goliny z akompaniamentem kapeli dudziarskiej w składzie: dudy i skrzypce podwiązane. Źródłem są materiały pozyskane od mieszkańców Goliny i dzieła Kolberga i Sobieskich.

Mistrz Piotr Górecki z „Kuźni tradycji” w Poznaniu i uczeń Wojciech Ozóg z ZF SNUTKI w Potarzycy zagrali na dudach na Biesiadzie Folkloru Ziemi Kaliskiej 2022 w Brzezinach w konkursie Duży-Mały, gdzie zdobyli II miejsce. Wojciech Ozóg gra w Kapeli dudziarskiej SNUTKI z Potarzycy. Zaprezentowali melodie: Co z Jasiem… i Równy od Borowczyka.


2020

 

 

ARTYKUŁY o Zespole:

2000 Folklor przepustką w szeroki świat Ziemia Kaliska

2001 Święto folkloru Głos Wlkp.

2001 Z folklorem na ty Gazeta Jarocińska

2001 Z folklorem na ty2 Gazeta Jarocińska

2002 Międzynarodowe Spotkania Głos Wlkp.

2004 20-lecie Snutek_ Dożynki Głos Wlkp.

2005 Srebrny Krzyż Zasługi A. Mendelska Gazeta Jarocińska

2008 Jarocińskie Snutki odniosły sukcers w Zakopanem Ziemia Kaliska

2008 Rok z kaliskim folklorem – Wielkopolskie Snutki w Zakopanem Panorama wlkp. kultury

2009 30-lecie Snutek Gazeta Jarocińska

2009 WPF Nowy Tomyśl Panorama_wielkopolskiej_kultury