Galeria w Hallu. La Strada – wystawa plakatów – fotorelacja

14 czerwca 2018

Na początku było logo LA STRADY – festiwalu, który w 1994 roku dopiero się rodził, a dziś doczekał się 25. edycji. Sympatyczny klaun, autorstwa Majki Czyżak, z filuternym uśmiechem uchylał drzwi i zapraszał na ulicę – a poniekąd w przyszłość. Pojawiał się w kolejnych latach na plakatach Majki, będących równocześnie afiszami informującymi o programie festiwalu. Ten dualizm wynikał oczywiście z powodu kasy, której zawsze brakowało, więc przeznaczana była przede wszystkim na zakup spektakli.

Lata 1999 – 2003 to plakato-afisze autorstwa Moniki Żyro-Dunaj, będące artystycznymi kompozycjami fragmentów co ciekawszych fotografii ze spektakli LA STRADY. Monika zagryzała wściekle zęby, bo oczywiście chciała więcej, ale na więcej nie było festiwalu stać.

Erę autorskiego plakatu zapoczątkował nieprzewidywalny Darek „DART” Chojnacki. Dzieła jego autorstwa w latach 2004-2007 przyciągały uwagę widzów barwną kompozycją, nieoczywistością, tajemnicą i artystycznym żartem wreszcie. Słowem, były całe, jak ich autor!

Fotografia raz jeszcze zagościła na plakacie – afiszu LA STRADY w 2008 roku, kiedy to Andrzej Tylczyński z Przemkiem Nowakiem  ratowali sytuację umieszczając na nim czarno-białego linoskoczka.

Bartek Łukaszonek projektujący plakaty w latach 2009 – 2015 cyzelował kompozycje liter bądź wycinanek, budował z nich niebanalne  konstrukcje, zawsze zawierając w swych dziełach głęboko ukryty myślowy skrót.

Plakaty z lat 2016 i 2017 są efektem swoistego eksperymentu, jakim było zaproponowanie uczniom kaliskiego Liceum Plastycznego udziału w konkursie. Zwycięskie prace (Klaudia Maciołek – 2016; Mateusz Frąszczak – 2017) stały się oficjalnymi plakatami LA STRADY, a stosowne dyplomy zasiliły portfolia młodych autorów.

Oczywistym dla wszystkich było,  że jubileuszowa 25. LA STRADA musi mieć godną oprawę. Dlatego z prośbą o zaprojektowanie plakatu zwróciliśmy się do Tomka Wolffa – artystę uznanego, autora wielu prac tego rodzaju, często nagradzanych w krajowych i międzynarodowych konkursach. Powstało dzieło godne jubileuszu i mistrza, a my dziękujemy Autorowi i życzymy mu dalszych artystycznych sukcesów!