III nagroda dla Wielkopolskiego wieńca na Dożynkach Prezydenckich w Spale

15 września 2019

Głogowianie w Spale 2019

Głogowianie w Spale 2019

Już po raz ósmy reprezentacyjny wieniec dożynkowy z naszego regionu – pod auspicjami kaliskiego Centrum Kultury i Sztuki, reprezentant Wielkopolski – rywalizował z najpiękniejszymi wieńcami na Dożynkach Prezydenckich w Spale (województwo łódzkie). Wieniec dożynkowy z Wielkopolski przygotował artysta ludowy Piotr Barańczak wraz z żoną Marią i rodziną. Państwo Barańczakowie mieszkają we wsi Trzemeszno, w gminie Rozdrażew (pow. krotoszyński).

Praca Piotra Barańczaka i jego rodziny z Trzemeszna zdobyła III nagrodę (I – wieniec z województwa świętokrzyskiego, II – z lubelskiego). Wcześniej, w ostatnią niedzielę sierpnia, dzieło to podziwiano podczas XXI Wojewódzko-Archidiecezjalnych Dożynek Wielkopolskich w Siedlcu w powiecie wolsztyńskim.

„Ten sukces jest naprawdę szczególnym powodem do dumy, ponieważ wieniec wielkopolski prezentujemy nie po raz pierwszy. I co roku do Spały jedzie inny zespół śpiewaczy bądź też taneczny, który ten wieniec ośpiewuje i obtańcowuje – zgodnie oczywiście z tradycją właściwą Wielkopolsce” – mówi Agata Nowakowska-Dybka.

W skład Grupy Wieńcowej Województwa Wielkopolskiego weszli członkowie Zespołu Tańca Ludowego „Głogowianie” ze wsi Głogowa, gm. Raszków, pow. ostrowski, w większości – pary małżeńskie. Głogowianom towarzyszyła Kapela Tursko. Zespół Tańca Ludowego Głogowianie zaprezentował krótki obrzęd dożynkowy z okolic Kalisza:

„Przed dworkiem dziedziców pojawiła się grupa żniwiarzy wraz z kapelą i przodownicami w charakterystycznych wieńcach na głowie. Przekazały one na ręce gospodarzy wieniec i chleb. Gromada podziękowała za zebrane plony śpiewając „Już my pożęli, pożęli…” i „Przynosimy wion”. Obtańczyli wieniec: wiwatem, chodzonym i oberkiem. Przodownice poprosiły do tańca dziedzica i jego małżonkę. Całość zakończyła inwokacja śpiewana pod adresem gospodarzy „Zdałoby się coś wypić!”. Przyśpiewka ta oznacza w Wielkopolsce gościnność i hojność, będąc jednocześnie prośbą tancerzy o poczęstunek za znakomite granie i taniec.” – mówi Agata Nowakowska-Dybka.

Piotr Barańczak

Piotr Barańczak

Wieniec swą formą nawiązuje do tzw. korony, którą po żniwach zakładała na głowę Przodownica. Do wykonania wieńca wykorzystano w różnych splotach i proporcjach kłosy czterech podstawowych zbóż – pszenicy, pszenżyta, żyta i owsa. Do dekoracji użyto naturalnych suszonych kwiatów, a także jarzębiny i lnu. Wieniec posiada dwanaście ramion, 6 zewnętrznych – zakończonych wiechą i 6 wewnętrznych. Wiecha wykonana jest z kłosów zbóż, lnu i kwiatów, centralnym jej punktem jest krzyż. W celu wykonania ramion, artysta powiązał zboża w małe bukiety, umieszczając je w ramionach wieńca. Centralnie wewnątrz wieńca znajduje się kompozycja z szytych kłosów zbóż pszenżyta i pszenicy kolorowo ozdobiona suszonymi zatrwianami i kwiatami ułożonymi z kłosów pszenicy. Część elementów jest tradycyjnie wiązana sznurkiem.

„W najtrudniejszych momentach oprócz rodziny zjawiały się pomocne dziewczyny, bo na przykład ramię zewnętrze ma specjalnie ułożone z pszenżyta bukieciki po piętnaście kłosków. Na jedno ramię wchodzi 90 bukiecików. Łatwo policzyć i wyobrazić sobie tę mrówczą pracę – żartuje artysta. „W środku z kolei są bukieciki z owsa, wszystkie równej wielkości, również pracochłonne”.

„Praca nad wieńcem, przy niemałej pomocy żony i przyjaciół, trwała około 4 tygodnie” – opowiadał nam ludowy artysta. „Przygotowania rozpoczynają się jednak znacznie wcześniej, bo trzeba zboża z pola zebrać właściwie zielone, na początku lipca. Robi się to w odpowiedniej fazie wzrostu, by niczego nie konserwować, nie lakierować. Wszystko ma być naturalne. Kłosy wisząc suszą się w stodole – wtedy są najpiękniejsze.”

Więcej o słomkarstwie 

Dożynki Prezydenckie 2019 w Spale

Głogowianie w Spale 2019

Głogowianie w Spale 2019

Zespół Tańca Ludowego „Głogowianie” wykonuje tańce narodowe, wielkopolskie, lubelskie, kaszubskie oraz mieszczan cieszyńskich. Dorobek „Głogowian” prezentowany jest na wielu imprezach plenerowych w Wielkopolsce i całym kraju. Prezentują folklor radosny i kolorowy. Pomoc wykwalifikowanych choreografów i etnografów pozwala im zaprezentować autentyczne w swym wyrazie widowiska.
Osiągnięcia Zespołu to: III miejsce – Biesiada Folkloru Ziemi Kaliskiej w Brzezinach 2012 w kategorii zespołów tanecznych; Laur Kultury Starosty Ostrowskiego 2012; II miejsce – Biesiada Folkloru Ziemi Kaliskiej w Brzezinach 2014 roku w kategorii zespołów tanecznych; I miejsce w XXIII – Międzynarodowym Przegląd Zespołów Regionalnych „Złoty Kłos” 2016 – Euro – Folklor w Zebrzydowicach w kategorii Dorosłe Zespoły Taneczne; II miejsce – Biesiada Folkloru Ziemi Kaliskiej w Brzezinach 2016 w kategorii zespołów tanecznych; I miejsce – Biesiada Folkloru Ziemi Kaliskiej w Brzezinach 2018 za program taneczno-muzycznym pt.: „Wieniec w Głogowej”.

Więcej o Głogowianach

Tekst i fot. Agata Nowakowska-Dybka, fot. Katarzyna Pawłowska M-GOK w Raszkowie

Więcej zdjęć FB/Folklor-południowej-Wielkopolski

Głogowianie w Spale 2019

Głogowianie w Spale 2019

 

Głogowianie w Spale 2019

Głogowianie w Spale 2019

 

Głogowianie w Spale 2019

Głogowianie w Spale 2019