short waves

DZIEŃ BABCI W KINIE CENTRUM

„Krajowa Siódemka, czyli Droga Krajowa numer 7, przecina całą Polskę. Spina ze sobą Bałtyk i Tatry, a po drodze zahacza o Kraków i Warszawę”, jak czytamy we wprowadzeniu do tegorocznego festiwalu. Wczoraj zahaczyła również o Kalisz –
Short Waves Festival 2016: Krajowa Siódemka za nami.

We wtorek 29 marca w Kinie Centrum odbyła się ósma edycja wspaniałego festiwalu krótkiego polskiego metrażu – SHORT WAVES FESTIVAL 2016. Od lat towarzyszy temu festiwalowi Kino Centrum. Kaliszanie jak zwykle dopisali. Każdego roku przybywają na pokaz stali i wierni miłośnicy krótkiej sztuki filmu, ale pojawiają się również nowe twarze, które mamy nadzieję, powrócą w kolejnych latach.

To była piękna wyp
rawa, pełna emocji i wrażeń wizualnych. Wśród najciekawszych krótkich filmów ostatniego roku obejrzeliśmy dwa teledyski, dwie animacje, dwie fabuły i jeden dokument. Wybór nie był łatwy, gdyż każdy z tytułów reprezentował wysoki poziom artystyczny. Kaliska publiczność jednak zdecydowała dość jednogłośnie, gdyż aż 60% głosów oddano na tytuł DZIEŃ BABCI w reż. Miłosza 05_Dzień_Baci_Miłosz_SakowskiSakowskiego, gdzie w roli głównej zobaczyliśmy znakomitą Annę Dymną.
Poniżej przypominamy listę tytułów oraz podajemy procentową liczbę głosów Kaliszan. Kto jednak wygra tegoroczny festiwal – o tym przekonamy się dopiero na początku maja, gdyż trasa konkursowa trwa do końca kwietnia i ma jeszcze do pokonania sporo kilometrów.

„Festiwalowa publiczność w głosowaniu wybierze najlepszy krótki metraż, którego reżyser otrzyma nagrodę w wysokości 7 tys. złotych. Wszystko w Waszych rękach!”

Dziękujemy, że byliście wczoraj z nami – dzięki Wam Kalisz ma swój głos Emotikon wink

Program:

7% głosów
DOKUMENT / reż. Marcin Podolec / animacja / 2015 / 6’55’’
Obserwujemy dzień z życia 60-letniego mieszkańca małej miejscowości, który w dużym domu mieszka jedynie z żoną. Codzienne zajęcia mężczyzny, takie jak picie kawy czy telefonowanie do dzieci, przeplatane są jego wspomnieniami i refleksjami. Mężczyzna marzy o pięknie, jednak pozostaje boleśnie świadomy rzeczywistości.

7% głosów
MOLOCH / reż. Szymon Kapeniak / fabuła / 2015 / 32’00’’
Roma, Stach i Chudy pracują nielegalnie na terenie podupadającej huty stali. Roma przeżywa płomienny romans i postanawia odejść z pracy, upatrując w nowym uczuciu pretekst do zmian w życiu. Jego koledzy chcą odwieść go od tego zamiaru. Tak oto zawiązuje się jedna z wielu wersji opowieści o Kainie i Ablu.

6% głosów
Daniel Spaleniak – BACK HOME feat. Katarzyna Kowalczyk / reż. Weronika Izdebska / teledysk / 2016 / 4’33’’
Przestrzeń. Chłodne, rześkie powietrze, tafla wody, nienaruszony horyzont w miejscu, w których chmury sięgają ziemi. Czego szukasz?

7% głosów
OBIEKT / reż. Paulina Skibińska / dokument / 2015 / 14’25’’
Kreacyjny obraz akcji poszukiwawczej rozgrywającej się w przestrzeni dwóch światów – na lodowej pustyni oraz pod wodą. Film jest opowiedziany z punktu widzenia ekipy ratunkowej, nurka wkraczającego do podlodowego świata oraz zwykłych ludzi, oczekujących na brzegu.

60% głosów
DZIEŃ BABCI / reż. Miłosz Sakowski / fabuła / 2015 / 30’00’’
Tomek potrzebuje pieniędzy. Oszukuje starszą kobietę metodą „na wnuczka”. Kiedy wydaje się, że wszystko idzie zgodnie z planem,ta nagle demaskuje oszusta i zamyka go w mieszkaniu. Kobieta proponuje mu układ, który splata ich losy w nieoczekiwany sposób.

13% głosów
UMOWA / reż. Ewa Smyk / animacja / 2015 / 4’29’’
Animacja poklatkowa opowiadająca o tradycyjnych oświadczynach we wsi Dobrowoda na Podlasiu w latach 50. i 60. XX wieku. Scenariusz powstał na podstawie fragmentu dziennika Mikołaja Smyka – dziadka autorki. „Umowa” jest osobistą refleksją na temat pamięci rodzinnej.

0% głosów
Jacek Sienkiewicz – DRIFTING / reż. Michał Marczak / teledysk / 2015 / 4’54’’
Drifting to wyprawa do miejsca, gdzie muzyka wprawia ludzi w ekstatyczny trans, gdzie nikt nie przejmuje się rzeczywistością. Klip jest częścią pełnometrażowego filmu “Wszystkie nieprzespane noce” Michała Marczaka, który został nagrodzony w Sundance za najlepszą reżyserię filmu dokumentalnego.

Łączny czas: 94’16’’

www.shortwaves.pl

www.facebook.com/festiwalshortwaves

Kup bilet online

Kup bilet online