Konsultacje dla pasjonatów śpiewu tradycyjnego i tańca ludowego – fotorelacja

27 kwietnia 2018

Ludowe zespoły taneczne i śpiewacze pracują cały rok, spotykając się na próbach i występach. W kwietniu Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu zorganizowało dla kilku z nich spotkania konsultacyjne ze specjalistami z dziedziny folkloru.

Pierwsze spotkanie dla grup tanecznych odbyło się 14 kwietnia 2018 w Potarzycy, w Topoli Małej i w Ołoboku. Konsultantem był Piotr Kulka, kierownik i choreograf Zespołu „Wielkopolanie”, folklorysta z WBPiCAK w Poznaniu, który jest także jurorem ostatnich Biesiad Folkloru w Brzezinach.
Pierwsze konsultacje miały miejsce w szkole w Potarzycy koło Jarocina dla Zespołu Folklorystycznego „Snutki”, prowadzonego przez Aleksandrę i Jarosława Mendelskich. W zajęciach wzięły udział trzy grupy: dziecięca, młodzieżowa oraz dorosłych. Grupa młodzieży pokazała tańca rzeszowskie i żywieckie, a prowadzi ją instruktor Aleks Ratajczyk. Dzieci tańczyły tańce śląskie, a dorośli tańce z różnych regionów Wielkopolski.
Na następne konsultacje zaprosił do sali w Topoli Małej koło Ostrowa Wielkopolskiego Zespół „Gorzyczanie”, kierowany przez Edwarda Robakowskiego i Joannę Robakowską. Młodzież zaprezentowała tańce od Rzeszowa i Kaszub. Zespół działa w Gorzycach Wielkich przy wsparciu GOK-u w Wysocku Wielkim.

Ostatnie spotkanie konsultacyjne dla najstarszego zespołu w regionie (ma blisko 60 lat) – „Ołobok” – odbyło się w jego siedzibie w Ołoboku niedaleko Sieroszewic. Ten regionalny zespół pokazał swoje ołobockie tańce i zabawy. Zespołem, który ma także grupę śpiewaczą, kieruje Anna Mielcarek. Wcześniejsza kierowniczka „Ołoboku”, pani Helena Saranek, pierwsza panna młoda w Weselu Ołobockim z 1960 roku – właśnie obchodziła okrągłe urodziny 8 dekad. Instruktorem obu ostatnich formacji jest Iwona Pacholczyk, niegdyś tancerka w „Gorzyczanach”. W spotkaniach wzięło udział blisko 100 tancerzy popularyzujących tradycje Wielkopolski i innych regionów.

Konsultacji etnomuzykologicznych w dniach 20-21 kwietnia 2018 udzieliła dr Arleta Nawrocka-Wysocka z Instytutu Sztuki PAN w Warszawie, zajmująca się m.in. nagraniami archiwalnymi dra Jarosława Lisakowskiego, autorka płyt „Melodie stamtąd”. Konsultacje miały miejsce w kilku miejscowościach powiatu kaliskiego, krotoszyńskiego i ostrzeszowskiego – w siedzibach zespołów śpiewaczych.

Konsultacje pomogą przygotować się do 52. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym w czerwcu 2018 roku. Na tę najważniejszą ucztę tradycyjną szykuje się zespół śpiewaczy „Lutogniewiacy” z Lutogniewa koło Krotoszyna, a także śpiewaczka z Czempisza k. Brzezin, pani Janina Plichta. Z kolei dwa inne zespoły ludowe „Biadkowianki” spod Krotoszyna i „Doruchowianie” z okolic Ostrzeszowa przygotowują swój repertuar do uczestniczenia w Biesiadzie Folkloru Ziemi Kaliskiej 2018 w Brzezinach. W Doruchowie zawiązała się męska grupa śpiewacza, w której panowie wykonują piosenki śpiewane kiedyś w domach przez rodziców i dziadków. Śpiewa w niej także Lech Owczarek, solista, zdobywca wielu nagród w poprzednich latach.

Sezon imprez folklorystycznych rozpoczyna się już 24 czerwca Estradą Folkloru w Moszczance i Skrzebowej, a przygotowania potrwają także na regionalnych warsztatach 25-27 maja Karczmie Kaliskiej w Szadku. Na wszystkie działania ludowe zaprasza Anna Gałczyńska z Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu.


Konsultacje odbywają się w ramach projektu CKiS w Kaliszu na 2018 rok pn. „Grajcie skrzypce, grajcie basy. Dokumentacja i popularyzacja ludowych tradycji muzycznych Ziemi Kaliskiej” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Województwa Wielkopolskiego.