Kultura na trawie – Kultura na Plantach – druga odsłona – fotorelacja

28 sierpnia 2017

Niezwykle miłe niedzielne popołudnie przeżyli uczestnicy kolejnej odsłony „Kultury na trawie”. Leżąc na kocyku można było nie tylko posłuchać dobrej muzyki i bajek, ale także pokonać gigantyczną pajęczynę i złapać sny.

Tegoroczny projekt przebiegał pod hasłem „Kultura na trawie – Kultura na Plantach”, bowiem jego organizatorzy w pierwszą niedzielę lipca zorganizowali imprezę na kaliskich Plantach. W ostatnią niedzielę sierpnia wrócili jednak do parku, którego część zamienili w przestrzeń wręcz magiczną. Najpierw zatrzymali czas i sprawili, że spora grupa ludzi przysiadła na fotelikach bądź położyła się na kocach, by posłuchać przebojów muzyki klasycznej i popularnej w wykonaniu kwartetu „Folusz”. Instrumentaliści usytuowani pod drzewem wyglądali wręcz nierealnie, a ich muzyka trafiała do serc słuchaczy w sposób szczególny. Wyjątkowy nastrój niedzielnego popołudnia w parku współtworzyły młode aktorki z Teatru Pobocze MDK. Wyposażone w delikatne folie, wykorzystując to, że letni wiatr tego dnia był ciepły, ale dość silny, spacerowały w pobliżu niczym przyobleczone w zwiewne szaty rusałki, które przywołały dźwięki słodkiej muzyki.
Niedzielne leniuchowanie miało też część adresowaną przede wszystkim do dzieci, to znaczy bajkoczytanie, którym tym razem zajęła się Agnieszka Wypych z Fundacji Kwadratura oraz Akademię Talentów realizowaną przez Uciechowo. Pod opieką Natalii Zawartki-Ignaszak całe rodziny „pokonywały” w podskokach gigantyczną sieć oraz tworzyły własne „łapacze snów”. Dopełnieniem zdarzenia była wystawa prac nastoletniej artystki ze Stawiszyna, Julki Góreckiej, która zaprezentowała swe rysunki i grafiki komputerowe z wizerunkami kotów postaci z gier komputerowych.
Pomysłodawcą i realizatorem projektu jest Kaliska Inicjatywa Miejska, którą w parku reprezentowała Maja Graf, a partnerem Centrum Kultury i Sztuki.