MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ w Dobrzecu – fotorelacja

26 marca 2018

Jubileuszowe Misterium

Misterium Męki Pańskiej, realizowane przez Centrum Kultury i Sztuki w ramach cyklu „Kalendarium Polskie”, ma już 20 lat. Prezentowane nie tylko w Kaliszu, ale także wielu miejscowościach południowej Wielkopolski weszło – rzec można – na stałe do tradycji obchodów Wielkiego Tygodnia w naszym regionie. W tym roku zagościło w sobotę w Chełmcach, a dzień później – w Dobrzecu.

Scenariusz plenerowego widowiska powstał na podstawie powieści „Jezus z Nazaretu” Romana Brandstaettera, Ewangelii św. Łukasza oraz Psalmów Dawida. Monologi i dialogi oraz wszelkie inne dźwięki zostały przed 20 laty nagrane w studiu Radia Centrum. Niemal od samego początku reżysersko i organizacyjnie misterium kieruje Andrzej Tylczyński z Centrum Kultury i Sztuki. Swym rolom od lat wierni są również aktorzy-amatorzy, m.in. Jerzy Szukalski jako Piłat i Włodzimierz Królikowski jako Apostoł Piotr, z którego ust poznajemy niezwykłą historię życia, męczeństwa i śmierci Jezusa. Z niewielką przerwą od lat w postać Chrystusa wciela się Rafał Bininda, aktor Teatru 24. Jak co roku wśród współtwórców nie zabrakło też Straży Rzymskiej z kaliskiej katedry pod przewodnictwem Tomasza Bondara. W roli Kajfasza na ogół pojawiał się – jedyny profesjonalny aktor w zespole – Lech Wierzbowski. W tym roku godnie zastąpił go Maciej Grzybowski, aktor i reżyser, wieloletni dyrektor teatrów w Łodzi i Kaliszu. Judaszem był Karol Pietrzak, Marią – Bożena Rams, a Weroniką – Małgorzata Maciejewska. Ludzie wielu pokoleń, różnych profesji stworzyli niezwykłą społeczność artystyczną i co roku – nie bacząc na trudy plenerowej prezentacji (w słońcu, deszczu czy śniegu) – wcielają się w role Apostołów, kapłanów Sanhedrynu, żołnierzy czy kobiet z Jerozolimy. „Piękny to jubileusz i dla nas, i dla tej grupy twórczej” – mówił Dariusz Grodziński, dyrektor Centrum Kultury i Sztuki. „Misterium zainaugurowano przed dwiema dekadami w parafii na osiedlu Dobrzec, a dziś przeżywamy jego wspaniałą rocznicę w sołectwie Dobrzec”.

Za każdym razem CKiS, tworząc Misterium Męki Pańskiej, zyskuje partnerów przedsięwzięcia. W tym roku w Chełmcach wśród współorganizatorów znaleźli się: Starosta Kaliski Krzysztof Nosal i Przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego Mieczysław Łuczak, a w Dobrzecu: Sołectwo Dobrzec, Rada Osiedla Dobro i OSP Dobrzec. Na scenie nieopodal parafii Św. Michała Archanioła wystąpili także członkowie miejscowej Straży Grobowej, czyli Turki wielkanocne.

Zdjęcia Robert Kuciński.