Noc Kultury 2019 – relacja

18 maja 2019

To była intensywna noc… Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu włączyło się niezwykle aktywnie w obchody tegorocznej Nocy Kultury, która wypadła 18 maja. W naszych progach gościliśmy zarówno przedstawicieli i entuzjastów kultury muzycznej jak i filmowej.

SARA TOMCZAK – FRIENDS & MUSIC „Something Beatiful”

Dokładnie o godzinie 18:00 na scenie Sali Widowiskowej zabrzmiały pierwsze dźwięki w klimacie gospel, soul oraz R&B. To właśnie takie gatunki wykonuje najchętniej projekt Friends&Music z Sarą Tomczyk przy mikrofonie. Wraz ze swoimi przyjaciółmi:

  • Dorota Wróblewska – piano;
  • Marcin Mańka – gitara;
  • Kuba Kogut – gitara basowa;
  • Adam Tomczak – instrumenty perkusyjne;
  • Karolina Janiak i Angelika Sowa – chórki;

zagrali nie tylko utwory Kirka Franklina, znanego z wiodących miejskich współczesnych chórów gospel, takich jak The Family, God’s Property i One Nation Crew i zdobywcy wielu wyróżnień, w tym trzynastu nagród Grammy. Pojawiły się również utwory amerykańskiej artystki Tori Kelly, która zdobyła nagrodę Grammy Awards 2019 za najlepszy album – „ Hiding Place” oraz twórczośc Jonathana McReynoldsa.

Sara Tomczyk wierzy, że muzyka jest główną inspiracją oraz motywacją , która łączy ludzi bez względu na różnice między nimi. Dlatego, jako inicjatorka projektu Friends&Music i wydarzeń kulturalnych w lokalu Trzecie Piętro w Kaliszu nie mogła postąpić inaczej i łączyła wszystkich obecnych na sali słuchaczy swoim aksamitnym i niezwykle ciepłym głosem.

Poniżej fragmenty koncertu oraz małą relacja zza kulis i możliwość obejrzenia grającego zespołu z perspektywy sceny.

SARA TOMCZAK – FRIENDS & MUSIC„Something Beatiful”

Opublikowany przez Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu Sobota, 18 maja 2019

Pierwsza odsłona Nocy Kultury w CKiS czyli SARA TOMCZAK – FRIENDS & MUSIC„Something Beatiful”

Opublikowany przez Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu Sobota, 18 maja 2019

SARA TOMCZAK – FRIENDS & MUSIC na bis!

Opublikowany przez Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu Sobota, 18 maja 2019

KIRSZENBAUM

Kirszenbaum jest jak Wyspiański na mefedronie. Krakowski duet ożywia postfolkowe zgliszcza, wyznacza im świeże kierunki i wrzuca prosto na loopery, ze słowiańskim przytupem zderzając Toma Waitsa i Junip. Zola krzyczy na klezmerów, Henry Miller tańczy z Muminkami, a efektem jest melancholijna intertekstualna karuzela.

Taką właśnie mieszankę starego i nowego zaserwowali o godzinie 20:00 w Sali Studiu Kacper Szpyrka (filozof, księgarz i skrzypek, który nagrywał m.in. z HellHaven) oraz Jakub Wiśniewski (anglista, muzyk i techwriter).

W warstwie muzycznej, mocno eklektyczny styl projektu oparty jest na bliskiej współpracy gitar, post-rockowych skrzypiec i nagrywanych na żywo loopów. Wszystko to składało się na współczesną i bardzo specyficzną interpretację słowiańskich, klezmerskich i anglosaskich folków, podlaną dynamicznym, szepcząco-krzyczącym duetem wokalnym. Wprawne ucho wychwycić mogło wpływy takich artystów jak Fink, Andrew Bird, Warren Ellis, późny Tom Waits czy wczesny Nick Cave, wprawne oko dostrzegło zabawę mniej lub bardziej klasycznymi pozycjami kina niemego, wczesnego kina SF i innych, a wprawny czytelnik dopatrzył się intertekstualnej żonglerki nawiązaniami literackimi w warstwie tekstualnej, od Alberta Camusa i Franza Kafki, przez Tove Jansson i Gombrowicza, po samego Terry’ego Pratchetta.

Artyści podczas koncertu zaprezentowali materiał ze swojego debiutanckiego albumu „Stypa komedianta”, który jest naładowany energią folku podniesioną do potęgi entej.

Polecamy zapoznać się z początkiem koncertu Kirszenbaum i poczuć tę powoli rozpalaną energię na własnej skórze.

Kirszenbaum czyli nasza druga propozycja na Noc Kultury w Kaliszu. Energia bije ze sceny…

Opublikowany przez Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu Sobota, 18 maja 2019

Tryptyk filmowy „KULISIEWICZ”

Na zwieńczenie całej kaliskiej Nocy Kultury postanowiliśmy oddać hołd Tadeuszowi Kulisiewiczowi – jednemu z najbardziej znanych artystów kaliskich, wybitnemu grafikowi i rysownikowi, Honorowemu Obywatela Miasta Kalisza. Okazja ku temu nadarzyła się przednia ze względu na rok Tadeusza Kulisiewicza, który obchodzimy obecnie.

O godzinie 22:00 odtworzone zostały trzy dokumenty o Kulisiewiczu:

  1. „TADEUSZ KULISIEWICZ” – film dokumentalny, rok produkcji 1957, reżyseria Jarosław Brzozowski, 17 min.
    Wyróżnieniony na MFF o Sztuce w Wenecji w 1958 r.
  2. „TATRZAŃSKI ŚWIAT TADEUSZA KULISIEWICZA” – Film dokumentalny, rok produkcji 1981, reżyseria Zbigniew Rebzda, 10 min.
    Szkic do twórczości Tadeusza Kulisiewicza. Refleksje artysty dotyczą lat życia spędzonych w Tatrach, pasji, z jaką traktuje góry oraz wpływu tatrzańskiego świata na całą jego działalność artystyczną.
  3. „BIAŁE I CZARNE” – Film dokumentalny, rok produkcji 2000, reżyseria Stanisław Szymański, 44 min.
    Dokument poświęcony sylwetce żyjącego w latach 1899 – 1988 jednego z najwybitniejszych polskich dwudziestowiecznych plastyków – Tadeusza Kulisiewicza. Studiował on w latach 1922 – 1929 w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Mieczysława Kotarbińskiego. Od 1946 do śmierci był Kulisiewicz profesorem tej uczelni. Odbył liczne artystyczne podróże. Już za życia artysty jego sztuka cieszyła się wielkim uznaniem. Był mistrzem drzeworytu. Na szczególną uwagę w jego twórczości zasługuje cykl poświęcony wiosce góralskiej Szlembark. Kulisiewicz jest autorem cykli niezwykle subtelnych rysunków. Mistrz rysunkowego skrótu i syntetycznej formy, kilkoma kreskami potrafił oddać istotę malowanego modela. Ulubionym motywem jego prac jest kobieta. Był znakomitym pedagogiem. Film przypomina życie tego wybitnego artysty, wprowadza widza w jego twórczość. O Tadeuszu Kulisiewiczu opowiadają jego przyjaciele, między innymi: artyści plastycy, Jerzy Mierzejewski, Szymon Kobyliński, oraz aktorzy i kolekcjonerzy sztuki Wojciech Siemion i Leonard Pietraszak. [TVP]