Ownt Lid – Wieczorna Pieśń – koncert pieśni żydowskich – fotorelacja

13 listopada 2017

Zorganizowany przez stowarzyszenie „Łyżka mleka” niedzielny recital Urszuli Makosz „Ownt lid – wieczorna pieśń” był egzotyczną mieszanką ludowych dźwięków – żydowskich, arabskich i hiszpańskich. W wypełnionej po brzegi Sali Studio CKiS zabrzmiały tradycyjne pieśni w języku jidysz, hebrajskim oraz ladino – charakterystycznym dla kultury muzycznej Żydów zamieszkujących Półwysep Iberyjski.

Urszula Makosz z Krakowa od wielu lat zajmuje się muzyką żydowską. Rytmicznie pojawia się na Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, występuje także na Wielokulturowych Myślenicach, Etnicznych Inspiracjach w Warszawie, Wielokulturowym Zgierzu, Ogólnopolskim Dniu Dialogu z Judaizmem w Kielcach, Dniu Izraela we Wrocławiu czy podczas ceremonii takich jak wręczenie odznaczeń Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata oraz otwarcie – ufundowanego przez Księcia Walii, Karola – Jewish Community Center w Krakowie. Uczestniczyła w warsztatach piosenki jidysz i muzyki klezmerskiej podczas Yiddish Summer Weimar i Internationales Klezmer Festival Fuerth (Niemcy).
W 2008 roku została również stypendystką KlezKanady i gościem programu „East meets West” w Kanadzie. Jest niekwestionowaną znawczynią tematu, a jednocześnie charyzmatyczną pieśniarką.

Wieloletnie i dogłębne zainteresowanie żydowską pieśnią pozwoliło jej na skompletowanie urzekającego i różnorodnego repertuaru, obejmującego utwory w trzech żydowskich językach. Makosz wykonuje tradycyjne i autorskie piosenki w języku jidysz, pieśni w języku hebrajskim oraz utwory w języku ladino, charakterystyczne dla kultury muzycznej Żydów sefardyjskich, w których słychać wpływ muzyki hiszpańskiej, arabskiej i bałkańskiej. Jej projekt „Wieczorna pieśń”, z którym zjechała pół Polski i kawał świata, łączy żywiołowe i ekspresyjne brzmienia z nastrojowymi, melancholijnymi dźwiękami piosenek śpiewanych i tworzonych w polskich „sztetlach”, m.in. przez Mordechaja Gebirtiga i innych twórców ludowych.

Krakowskiej wokalistce w tym programie towarzyszy Paweł Pierzchała – pianista „Piwnicy pod Baranami”. W Kaliszu dołączyli do nich skrzypek Michał Chytrzyński, również związany z krakowskimi teatrami i multiinstrumentalista Michael Jones, Brytyjczyk, który kilkanaście lat temu zakochał się w Krakowie. Koncert finansowo wsparł Samorząd Województwa Wielkopolskiego.