Pierwsza Estrada Folkloru 2017 w Brzezinach – fotorelacja

26 czerwca 2017

_DSC0267Jak co roku pod auspicjami kaliskiego CKiS ruszył barwny, roztańczony i rozśpiewany korowód ludowy, czyli Estrada Folkloru. Można by ją nazwać wędrownym festiwalem, bowiem poszczególne występy zespołów i kapel odbywają się w różnych zakątkach południowej Wielkopolski. Inauguracja nastąpiła w niedzielne popołudnie, 25 czerwca, w Brzezinach.

Estrada Folkloru niemal nigdy nie omija Brzezin, bowiem ma tam tyleż dogodne, co urokliwe warunki prezentacji. Scena usytuowana jest nad zalewem, który ma swoją plażę i kompleks gastronomiczny. Mieszkańcy i goście mogą zatem w jednym miejscu bawić się i wypoczywać właściwie cały dzień. Atmosfera weekendowego relaksu w tym roku była szczególnie odczuwalna, bowiem Estrada została połączona z XI Festynem Parafialno-Rodzinnym. Oprócz zatem folklorystycznych prezentacji znalazło się również miejsce i czas na poczęstunek Koła Gospodyń Wiejskich, bogatą loterię fantową oraz inne koncerty. Zorganizowana wspólnie przez Centrum Kultury i Sztuki, Wójta Gminy Brzeziny oraz Gminny Ośrodek Kultury wesoła plenerowa impreza była wyrazem radości z okazji  zakończenia roku szkolnego i powitania lata.
_DSC0433W ramach Estrady Folkloru zaprezentował się Zespół Pieśni i Tańca TURSKO z powiatu pleszewskiego w tańcach turskich, zatańczył Zespół Tańca Ludowego GŁOGOWIANIE z powiatu ostrowskiego w choreografii kaszubskiej; zagrała Kapela Ludowa BRZEZINY; zaśpiewały BRZEZINIANKI z Janiną Plichtą, która wykonała dodatkowo kilka pieśni solo, a całość zwieńczył występ Zespołu i Kapeli z Kociny, której członkowie konsekwentnie od kilku sezonów próbują porwać do tańca niemal cały nasz region. W Brzezinach „chodzonego” uczyli się na przykład goszczący na moment na festynie motocykliści. Widok par złożonych z folklorystów i harleyowców z pewnością na długo zostanie w naszej pamięci jako wyróżnik tegorocznej edycji Estrady.

Więcej zdjęć na facebook.com/Folklor-południowej-Wielkopolski

W ramach imprezy niemal zawsze odbywają się Targi Sztuki Ludowej. Także tym razem można było pooglądać i zakupić ozdoby ze słomy i z bibuły Marianny Filipiak z Dąbrowy, tradycyjne ozdoby z papieru Jolanty Majorowicz z Kalisza i jej córki Honoraty oraz na szkle malowane Alicji Kokodyńskiej. Estrada rusza dalej, a jej kolejne przystanki to w lipcu Żegocin, Jaraczewo i Sośnie, w sierpniu – Chocz, a we wrześniu – Wysocko Małe.

Estrady Folkloru 2017 odbywają się w ramach projektu „Przeszłość dla przyszłości – ciąg dalszy. Dokumentacja i popularyzacja kultury tradycyjnej Ziemi Kaliskiej” dofinansowanego ze środków MKiDN, Województwa Wielkopolskiego oraz CKiS w Kaliszu.