Płyta „Melodie stamtąd” cz. 2 z nagrodą Polskiego Radia „Fonogram Źródeł” – fotorelacja

18 maja 2018

Płyta z nagraniami archiwalnymi z Kaliskiego Melodie stamtąd cz. 2, wydana pod koniec 2017 przez IS PAN w Warszawie i CKiS w Kaliszu, została doceniona nagrodą Polskiego Radia „Fonogram Źródeł”.

Druga część płyty to kontynuacja wydawania nagrań śpiewaków i muzyków wiejskich z okolic Kalisza realizowanych w latach 50-tych XX w. przez etnomuzykologa dra Jarosława Lisakowskiego z Poznania. Promocja płyty odbyła się w audycji „Źródła” w Pr2 Polskiego Radia 8 maja tego roku w rozmowie z Marią Baliszewską. O wydawnictwie opowiedzieli autorzy z Instytutu Sztuki PAN dr Arleta Nawrocka-Wysocka i dr Jacek Jackowski oraz Anna Gałczyńska z Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. Album zawiera ponad godzinne bezcenne nagrania śpiewaczek urodzonych nawet w XIX w. m.in. z Dębniałek, z Godziesz Małych, z Kakawy, z Kościelnej Wsi, z Lisa, z Woli Droszewskiej, z Zadowic, z Zagorzyna oraz kapel z Bałdonia, z Guzdka i z Ołoboku. Wydawnictwo zawiera płytę i 35-stronicową wkładkę z wprowadzeniem, sylwetkami wykonawców oraz zdjęciami z nagrań.

Melodie stamtąd. Nagrania archiwalne tradycyjnych pieśni i muzyki regionu kaliskiego ze Zbiorów Fonograficznych Instytutu Sztuki PAN cz. 2 (druga poł. 1959 r.) – podobnie jak pierwsza część płyty z 2015 roku – zostały zauważone w konkursie festiwalu Polskiego Radia „Nowa Tradycja” na najlepsze płyty źródłowe roku i otrzymały 1 nagrodę „Fonogramu Źródeł”. Drugą pierwszą nagrodę przyznano IS PAN za album Polskie pieśni ludowe na Śląsku Opolskim przez Paula Schmidta w 1913 r. na fonograf zebrane. Nagrodę przyznano za udostępnienie bezcennych źródeł fonograficznych folkloru polskiego. Jury Fonogramu Źródeł 2017 roku zebrało się w składzie:
 Maria Baliszewska – dziennikarka RCKL, Anna Borucka-Szotkowska – dziennikarka RCKL, 
Magdalena Tejchma – dziennikarka RCKL, 
dr Weronika Grozdew-Kołacińska – etnomuzykolog, Instytut Sztuki PAN
 i prof. Piotr Dahlig – etnomuzykolog, Instytut Muzykologii UW. Nagrodę Specjalną w konkursie Fonogram Źródeł otrzymało Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej w Czeremsze za trzypłytową antologię Pieśni nie tylko święte. Tradycja muzyczna Podlasia.

Autorzy obu płyt: Anna Rutkowska, dr Mariusz Pucia, dr Arleta Nawrocka-Wysocka, Anna Gałczyńska

Autorzy obu płyt: Anna Rutkowska, dr Mariusz Pucia, dr Arleta Nawrocka-Wysocka, Anna Gałczyńska

Wręczenie nagród miało miejsce w drugi dzień „Nowej Tradycji” 11 maja w sali koncertowej im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. CKiS w Kaliszu reprezentowały Anna Gałczyńska i Agata Skubiszewska z Działu Artystycznego. W drugiej części uroczystości odbył się brawurowo odebrany przez publiczność koncert Kapeli Maliszów z Beskidu Niskiego, których najnowsza płyta Wiejski Dżez dostała pierwszą nagrodę i tytuł Folkowego Fonogramu Roku 2017.

Więcej o płycie Melodie stamtąd na stronie CKiS w Kaliszu https://ckis.kalisz.pl/wydalismy-druga-czesc-plyty-melodie-stamtad/

Anna Gałczyńska

Więcej ZDJĘĆ