Regionalne Spotkania Taneczne „Tylko dance ma sens” – fotorelacja

6 kwietnia 2018

Regionalne Spotkania Taneczne „Tylko Dance ma sens” to doroczna impreza organizowana przez MDK przy współpracy CKiS, podczas której obejrzeć można występy niemal wszystkich zespołów z południowej Wielkopolski tańczących we wszystkich możliwych stylach. 

Na przegląd „Tylko dance ma sens” w tym roku przybyło 71 zespołów, duetów i solistów z Pleszewa, Krotoszyna, Odolanowa, Ostrowa i Kalisza. Jury oceniając ich występy brało pod uwagę opracowanie choreograficzne, oryginalność kompozycji, technikę wykonania, dobór muzyki, dobór i estetykę stroju oraz ogólną kulturę sceniczną.

Komisja artystyczna w składzie:
Witold Jurewicz – nauczyciel tańca, choreograf, reżyser, performer, wykładowca Akademii Muzycznej w Łodzi
Marlena Bełdzikowska – absolwentka wydziału choreografii Akademii Muzycznej w Łodzi, instruktor tańca współczesnego, twórca ruchu scenicznego w teatrach dramatycznych
Magdalena Mazurowska – nauczyciel tańca, choreograf

po obejrzeniu wszystkich prezentacji postanowiła przyznać nagrody i wyróżnienia – „Statuetki Spotkań” następującym zespołom:

w kategorii wiekowej 6-11 lat

NAGRODY (równorzędne)
TRUESCHOOLAKI Centrum Aktywności Fizycznej, Ostrów Wlkp.
PO KOKARDĘ Centrum Tańca Show Dance, Krotoszyn
BABY Music Store, Kalisz

WYRÓŻNIENIA
CUKSY Studio Taneczno – Artystyczne Artscool, Ostrów Wlkp.
Krzysztof Hadrzyński ,Pleszew

w kategorii wiekowej 12-15 lat

NAGRODY (równorzędne)
KADAKLIZM Centrum Tańca Show Dance, Krotoszyn
REBELS CREW Fabryka Tańca Różańscy, Kalisz
BINGO Studio Tańca System, Odolanów

WYRÓŻNIENIA
LUNA Młodzieżowy Dom Kultury, Kalisz
Grupa Baletowa FANTAZJA ECHAPP’E Młodzieżowy Dom Kultury, Ostrów Wlkp.

w kategorii wiekowej powyżej 15 lat

NAGRODY (równorzędne)
TRUE CREW Centrum Aktywności Fizycznej, Ostrów Wlkp.
DANCE OBSESSION Młodzieżowy Dom Kultury, Ostrów Wlkp.
STUDNIA Zespół Szkół Animatorów Kultury, Kalisz

WYRÓŻNIENIA
Kacper Klimczak Zespół Szkół Animatorów Kultury, Kalisz
RAZ, DWA, TRZY Stowarzyszenie Hurra Kultura, Ostrów Wlkp.

Wszystkie zespoły biorące udział w Spotkaniach otrzymały dyplomy uczestnictwa, a laureaci statuetki ufundowane przez organizatorów.

„Statuetki spotkań” szczęśliwym zdobywcom wręczyli Beata Paszak, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury i Dariusz Grodziński, dyrektor Centrum Kultury i Sztuki. Kiedy już ucichły okrzyki radości i uczestnicy zaczęli opuszczać salę widowiskową CKiS poprosiliśmy jurorów o podsumowanie przeglądu.

Witold Jurewicz:

 „Coraz więcej mamy zespołów hip-hopowych, ale trudno w nich uzyskać ruchową jakość, bo to jest jednak rodzaj tańca wymyślony przez i dla mężczyzn. Małym dzieciom, które jeszcze nie mają masy mięśniowej trudno jest sprostać tej estetyce. Dopiero w zespołach młodzieżowych hip-hop wygląda ciekawiej”.

Marlena Bełdzikowska:

„W zeszłym roku narzekałam na epatujący ze sceny smutek. Dziś widziałam więcej życia, radości, i to mnie cieszy. W gronie jurorów rozmawialiśmy o podobnych sekwencjach ruchowych w występach różnych zespołów. Z jedne strony mieliśmy na dobrym poziomie jakość ruchową, z drugiej – choreograficzne naśladownictwo. A przecież w kilku etiudach słyszałam cytaty z lat 80., które pozwalają na wzbogacenie układów”.

Magdalena Mazurowska:

„Docenialiśmy przede wszystkim to, co nowe, świeże. To w tańcu nie jest łatwe, bo nazbyt często popadamy w schematy. Nie chcemy tego przeglądu traktować jak konkursu, ale jednak pragniemy nagrodzić tych, którzy poszukują, starają się podążać niewydeptanymi ścieżkami.

Regionalne Spotkania Taneczne powołano do życia wiele lat temu w Młodzieżowym Domu Kultury w Kaliszu. Hasło „Tylko dance ma sens” wymyślił Witold Jurewicz, przez wiele lat związany z naszym miastem instruktor tańca i choreograf. Przegląd ma spełniać kilka celów: integrować środowisko taneczne, popularyzować taniec, jego walory artystyczne i funkcje wychowawcze, sprzyjać wymianie doświadczeń w zakresie pracy z dziecięcymi i młodzieżowymi zespołami tanecznymi oraz konfrontacji ich dorobku artystycznego. Prezentacje niemal od samego początku odbywają się na Dużej Scenie w gościnnych wnętrzach Centrum Kultury i Sztuki, i trwają niemal cały dzień. Ocenia je profesjonalne jury złożone z instruktorów, choreografów, wykładowców uczelni muzycznych i tanecznych.

Kuciński, zdj. autor i J. Lewandowski (MDK)