Roksana Vikaluk – recital „Ja przez Ja” – relacja

1 grudnia 2019

Tym razem Stowarzyszenie Promocji Sztuki „Łyżka mleka” oraz Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu zaprosili nas na recital pieśni Roksany Vikaluk . Usłyszeliśmy program oparty na autorskich opracowaniach muzycznych poezji twórców ukraińskich, polskich i żydowskich oraz pieśni tradycyjnych ukraińskich, krymsko-tatarskich, jidysz i hebrajskich.

Roksana Vikaluk – recital „Ja przez Ja”

Opublikowany przez Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu Niedziela, 1 grudnia 2019

 

Artystka inspiracji szuka wszędzie, najwięcej jednak czerpie z folkloru słowiańskiego, w tym ukraińskiego oraz bliskowschodniego, a wpływy neoklasycyzmu, jazzu i elektroniki inspirują ją do odkrywania nowych przestrzeni brzmieniowych. I wszystkie te inspiracje i talenty, niczym w orientalnym tyglu, zmieszały się na Senie Studio, dając niezapomniany efekt. Lekki, eklektyczny, przejmujący, rozrywający serce i radosny, w zależności od ekspresji Roksany.

Roksana Vikaluk – recital „Ja przez Ja”

Opublikowany przez Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu Niedziela, 1 grudnia 2019

Jak sama o sobie mówi:

Gram i opowiadam. Żyję na scenie, snując historię, w której swoje miejsce znalazł Teatr i muzyka ludowa, a piękna pieśń ludowa znajduje się obok jazzowych klimatów i elektroniki. W ten właśnie sposób się działo i dzieje w moim życiu. Z publicznością dzielę się tym powietrzem, którym sama oddycham.

Na niedzielnym koncercie można było wspomóc ciężko chorego Kaliszanina – Pawła Jezierskiego, ba Roksana Vikaluk to nie tylko wrażliwa artystka ale przede wszystkim dobry człowiek.

Sama pochodzi z Ukrainy, mieszka i tworzy głównie w Polsce, w Niemczech i na Ukrainie. Ukończyła średnią szkołę muzyczną w Tarnopolu (Ukraina) poznając tajniki brzmienia fortepianu klasycznego. Naukę kontynuowała w Polsce pod kierownictwem Ewy Bem w Policealnym Studium Jazzu im. Henryka Majewskiego w Warszawie. Wraz z dyplomem magistra na Akademii Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach (kompozycja i aranżacja, kl. prof. Andrzeja Zubka) pozyskała wiedzę o wewnętrznej budowie kompozycji muzycznej. Współpraca z Józefem Skrzekiem (SBB), Szymonem Szurmiejem i Janem Szurmiejem (Teatr Żydowski, Warszawa), Tomaszem Szukalskim, Piotrem Wojtasikiem, Trio Andrzeja Jagodzińskiego i wielu innymi znakomitymi twórcami miała ogromny wpływ na jej rozwój artystyczny.

Śpiewa i akompaniuje sobie na fortepianie, instrumentach elektronicznych i bębnach, komponuje muzykę, aranżuje, zajmuje się działalnością pedagogiczną. Jako aktorka realizuje się na scenie teatralnej. Śpiewa w 10 językach. Eksperymentuje. Jest autorką oraz współautorką ponad 10 płyt, w tym MIZRAH (wyd. miesięcznik JazzForum, 2002 r.), którą udało się zrealizować dzięki nagrodzie otrzymanej z rąk Czesława Niemena na konkursie Nowa tradycja w Warszawie.

Wspólnie z niemieckim multiinstrumentalistą Wolframem Spyrą (DER Spyra) tworzy duet Moon&Melody oraz prowadzi Galerię Dźwięku WorldWideWindow (Berlin).

Jest autorką muzyki do spektaklu Jaskółka (reż. Żanna Gierasimowa, Teatr Rampa, Warszawa), w którym występuje również jako śpiewająca aktorka, a także współautorką spektaklu Taki jeden dień (z Moniką Chrząstowską, wg powieści Szolema Alejchema).

Obecnie występuje m.in. w spektaklu Xięgi Schulza w reż. Jana Szurmieja, w którym wciela się w postać Lunarnej Bogini (rola główna), Teatr Polski, Wrocław.