Strój tradycyjny dla Zespołu i Kapeli z Kociny

16 listopada 2019

Nowe stroje ludowe w regionie dzięki wsparciu Narodowego Centrum Kultury

Nie tak często małym, wiejskim stowarzyszeniom udaje się pozyskać środki z projektów ogólnokrajowych. Udało się to Stowarzyszeniu Kulturalno-Edukacyjnemu „Pasikonik” z Kociny w gminie Sośnie. Otrzymało ono dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury w programie EtnoPolska 2019.

Projekt realizowany przez Stowarzyszenie Pasikonik dotyczył uszycia nowych strojów ludowych dla Zespołu i Kapeli z Kociny. Można by pomyśleć, cóż to takiego, jest wiele firm oferujących gotowe ludowe stroje z różnych regionów – wystarczy zakupić. Otóż nic bardziej mylnego. Takich strojów, jakie zostały uszyte w Kocinie, kupić się nie da.

Osoby zaangażowane w projekt

Osoby zaangażowane w projekt

Aby te stroje mogły powstać, wpierw trzeba było wymyślić i napisać wniosek. Tu Stowarzyszenie otrzymało nieocenioną pomoc od Anny Marii Gałczyńskiej – specjalistki z Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu.

Zgodnie z założeniami projektu prace rozpoczęto od tzw. kwerendy w okolicznych muzeach. Dzięki życzliwemu przyjęciu udało się z bliska obejrzeć, pomierzyć i sfotografować stroje zebrane w muzeach w Odolanowie i w Sulmierzycach; uzupełniono wiedzę przeszukując dostępne zbiory w muzeach w Krotoszynie i w Poznaniu. Potem weryfikacja, konsultacje ze specjalistami, porównanie z ikonografią.

Muzeum w Sulmierzycach

Muzeum w Sulmierzycach

Dopiero po tym można było rozpocząć żmudną pracę poszukiwania odpowiednich materiałów, zdobień, robienie wykrojów i wreszcie haftowanie i szycie.

Łącznie uszyto ponad pięćdziesiąt sztuk elementów strojów. A w tym są suknie, zapaski, koszule, jaki, kabotki, męskie płaszcze. Dzięki temu udało się odtworzyć strój ludowy, jaki noszono w tej części południowej Wielkopolski.

Dodatkowym walorem jest to, że te stroje zostały w całości wykonane w Kocinie – hafty, szycie, opracowanie wykrojów – wszystko na miejscu. W ten sposób nie tylko powstały stroje do prezentacji, ale wiele osób zyskało wiedzę dotyczącą wielkopolskiego stroju ludowego. To dla obecności kultury tradycyjnej na terenach wiejskich jest nie do przecenienia.

Stroje miały swoją premierę podczas koncertu jubileuszowego z okazji piętnastolecia Zespołu z Kociny, można też było je zobaczyć na koncercie promującym książkę „Melodie ludowe od Ostrowa” zorganizowanym przez Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej.

Podsumowując, warto działać i warto śledzić możliwość uczestnictwa w programach ogólnokrajowych choćby takich, jak program EtnoPolska Narodowego Centrum Kultury.

Krzysztof Rospondek