Tablice pamiątkowe artystów ludowych

20 grudnia 2020

Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu tworzy w 2020 roku tablice pamiątkowe artystów ludowych z regionu. Zamontowane na budynkach tablice będą wspomnieniem skrzypków i śpiewaczek żyjących na przełomie XIX i XX wieku lub tylko w ubiegłym stuleciu na terenach Południowej Wielkopolski. Wśród wartych pamiętania osób znajdują się takie postaci, jak grający na skrzypcach Władysław Nadobny z Głogowej k. Raszkowa – jedyny z regionu laureat Złotej Baszty na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych, nagrywani przez etnomuzykologa Jarosława Lisakowskiego skrzypkowie i budowniczowie instrumentów: Józef Schmidt z Ołoboku czy Wincenty Śniegula z Popowa, a także Szymon Kołodziejczak z Pamięcina k. Kalisza. W pierwszej edycji upamiętniania artystów uhonorujemy także śpiewaczki: Eleonorę Bogacz z Pruszkowa i Józefę Staszakową z Lisa oraz Magdalenę Figlakową z Krotoszyna. Artyści ci przyczynili się do zachowania pieśni i muzyki z ostatniego okresu żywej tradycji, jednocześnie wyróżniając się talentem i charyzmą.

W siedmiu wybranych miejscowościach zostaną powieszone emaliowane tablice zawierające także kod QR, który pozwoli na przybliżenie sylwetki artysty i podanie przykładów muzyczno-śpiewaczych na stronie CKiS w Kaliszu. Sylwetki wybranych artystów opracowała Anna Gałczyńska z kaliskiego Centrum, a tablice zaprojektował Krzysztof Rospondek.

Eleonora Bogaczowa z Pruszkowa - tablica

Eleonora Bogaczowa z Pruszkowa – tablica

tablica Magdaleny Figlakowej

tablica Magdaleny Figlakowej

Szymon Kołodziejczak

Szymon Kołodziejczak

tablica Władysława Nadobnego z Głogowej

tablica Władysława Nadobnego z Głogowej

Józef Schmidt z Ołoboku - tablica pamiątkowa

Józef Schmidt z Ołoboku – tablica pamiątkowa

Józefa Staszakowa tablica

Józefa Staszakowa tablica

tablica pamiątkowa Wincentego Śnieguli w Szczytnikach

tablica pamiątkowa Wincentego Śnieguli w Szczytnikach

 

 

 

 

 


 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Dofinansowano ze środków Województwa Wielkopolskiego.