Wielkopolski wieniec na Dożynkach Prezydenckich w Spale – fotorelacja

12 września 2016

wyrozniajaceDożynkowy Wieniec Wielkopolski, mimo że piękny i oryginalny, nie zdobył nagrody w konkursie organizowanym co roku podczas Dożynek Prezydenckich w Spale. Warto podkreślić, że rywalizacja jest duża, bo nagroda jest tylko jedna. Wielkopolski wieniec już od kilku lat powstaje pod opieką kaliskiego Centrum Kultury i Sztuki. I tym razem jego tworzeniem zajął się Piotr Barańczak, chyba najbardziej znany w naszym regionie twórca ozdób ze słomy. Mimo że jego dzieło nie zdobyło nagrody, to warto podkreślić, że budziło duże zainteresowanie gości i mediów, a ponadto znalazło się w grupie kilku wieńców uczestniczących w reprezentacyjnym pochodzie przygotowanym dla pary prezydenckiej. Godnie zaprezentowała się także nasza grupa wieńcowa, której trzon stanowiła Kapela z Kociny.

Podobnie jak w latach poprzednich wielkopolski wieniec dożynkowy przygotowali Piotr i Maria Barańczakowie z rodziną ze Wsi Trzemeszno w gminie Rozdrażew w powiecie krotoszyńskim. Szerokiej publiczności wieniec AD 2016 został pokazany najpierw podczas Wielkopolsko-Diecezjalnych Dożynek w Liskowie, a w miniony weekend w Spale.

2Swą formą nawiązuje do tzw. korony, którą zakładała na głowę Przodownica. Do wykonania wieńca wykorzystano – w różnych splotach i proporcjach – kłosy pięciu zbóż (pszenicy, pszenżyta, jęczmienia, żyta i owsa) oraz len, jarzębinę i kwiaty.  Dominuje wykorzystanie  pszenicy. Wieniec posiada sześć ramion, wykonanych z zewnątrz z kłosów pszenicy a od środka – z pszenżyta. Centralnie, wewnątrz wieńca, znajduje się para żniwiarzy – żniwiarz z kosą i żniwiarka trzymająca snopek zbóż.  Figury żniwiarzy wykonane są ze słomy, wzmocnione naturalnym sznurkiem, a u ich podstawy umieszczone są wiązanki owsa. Wokół żniwiarzy i ramion wieńca porozmieszczane są wiązanki pszenicy i pszenżyta, udekorowane lnem i kwiatami zatrwianu. Pomiędzy ramionami wieńca znajdują się także elementy dekoracyjne w kształcie kwiatów, wykonane z kłosów pszenicy. Wieniec wieńczy korona z kłosów pszenicy, nawiązująca kształtem, wykonaniem i dekoracjami do podstawy wieńca. Centralnym punktem korony jest krzyż z promieniami wykonany z prasowanej słomy.

Samorząd Województwa Wielkopolskiego po raz piąty powierzył organizację tego projektu Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. Wieniec dożynkowy z Wielkopolski w latach 2012, 2013 i 2015 otrzymał wyróżnienie, natomiast w roku 2014 – prestiżową drugą nagrodę. Wyjazd na tegoroczne Dożynki w Spale z ramienia CKiS koordynowała Agata Nowakowska-Dybka.

 

Więcej zdjęć