Wieniec Wielkopolski w Gnieźnie – fotorelacja

29 sierpnia 2017

Jak co roku pod opieką kaliskiego Centrum Kultury i Sztuki powstał wielkopolski wieniec, który pojedzie na Dożynki Prezydenckie w Spale. I tym razem jego tworzeniem zajął się Piotr Barańczak, chyba najbardziej znany w naszym regionie twórca ozdób ze słomy. Jego dzieło można było zobaczyć w miniony weekend podczas Wojewódzko-Archidiecezjalnych Dożynek w Gnieźnie.

Podobnie jak w latach poprzednich wielkopolski wieniec dożynkowy przygotował Piotr Barańczak wraz z rodziną – twórca zajmujący się plecionkarstwem we wsi Trzemeszno w gminie Rozdrażew w powiecie krotoszyńskim. Szerokiej publiczności wieniec AD 2017 został pokazany w niedzielę podczas XIX Wojewódzko-Archidiecezjalnych Dożynek w Gnieźnie, w których udział wzięli Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego i ksiądz arcybiskup Wojciech Polak, Metropolita Gnieźnieński i Prymas Polski.

„Wieniec tegoroczny troszkę przypomina ten z 2016, ale główne elementy zdobnicze są zupełnie inne” – podkreślił Piotr Barańczak. Swą formą nawiązuje do tzw. korony, którą zakładała kiedyś na głowę tak zwana Przodownica. Do jego wykonania pan Piotr wykorzystał w różnych splotach i proporcjach kłosy pięciu zbóż – pszenicy, pszenżyta, żyta, jęczmienia i owsa, do dekoracji zaś – kolb kukurydzy, lnu, jarzębiny i kwiatów. Wieniec posiada sześć ramion, których dolna część wykonana jest z zewnątrz z pszenicy, a od wewnątrz z pszenżyta, a górna (korona) odwrotnie – z zewnątrz z pszenżyta ze złotej odmiany, od wewnątrz z pszenicy. Artysta powiązał zboża w małe bukiety i umieścił je w ramionach. Elementy dekoracyjne w kształcie kwiatów wykonał z kłosów jęczmienia czterorzędowego i kłosów pszenżyta. Wewnątrz wieńca znajduje się kompozycja z kolb kukurydzy, ozdobiona snopkiem-bukietem ze zbóż pszenicy, pszenżyta i owsa. Wewnątrz sześcioramiennej korony twórca umieścił również promienisty krzyż, wykonany z prasowanej słomy. Do dekoracji podstawy wieńca użył jęczmienia czterorzędowego, jarzębiny, lnu oraz kwiatów. Cześć elementów, jak np. bukiety kwiatów ze zbóż, tradycyjnie powiązał sznurkiem. Wieniec ma 1,8 metra wysokości oraz 1,4 m szerokości. „Na ogół pracuję sam, ale przy wieńcu pomaga mi rodzina, bowiem do jego wykonania użyłem 10 tysięcy kłosów, które przez miesiąc były wybierane przez moich najbliższych” – opowiadał pan Piotr.

Piotr Barańczak zainteresowanie plecionkarstwem odziedziczył po ojcu, ale zajął się nim bardzo poważnie i z rozmachem. Robi ze słomy wszystko, zarówno prostsze ozdoby ze słomy zwijanej, jak i bardzo kunsztowne „wyploty” z normalnej słomy, takie jak żyrandole czy świeczniki. Nie brakuje ozdób zabawnych, takich jak pan czytający gazetę w latrynie czy miś wypleciony na wzór tego, który występował w komedii Stanisława Bareji. Wieniec, który będzie reprezentował Wielkopolskę na Dożynkach Prezydenckich w Spale, Barańczak wykonał  po raz szósty, ale wyplatane przez niego symbole Święta Plonów znane są nie tylko w Polsce, ale także m.in. w Niemczech, Kanadzie i Australii. Mieszkający daleko od rodzinnego kraju Polacy zamawiają wieńce u pana Piotra przez Internet.

Na prośbę Samorządu Województwa Wielkopolskiego całość dożynkowego projektu koordynuje Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. Tegoroczne Dożynki Prezydenckie w Spale odbędą się w trzeci weekend września. Wówczas rozstrzygnięty zostanie Konkurs Na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy o Nagrodę Prezydenta RP. Wielkopolską Grupę Wieńcową, wraz z dziełem rodziny Barańczaków, tworzyć będą członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Tursko” – wielce zasłużonej folklorystycznej formacji, która w swojej ponad 45-letniej historii dała kilkaset koncertów w całej Wielkopolsce, w kraju i za granicą.