26. LA STRADA zaprasza!

Jak co roku w czerwcu Kalisz stanie się wielką sceną dla teatru ulicznego, który zawładnie Głównym Rynkiem, placem przy Centrum Kultury i Sztuki oraz kaliskim „deptakiem”. A wszystko to za sprawą Międzynarodowego Festiwalu Artystycznych Działań Ulicznych LA STRADA, który odbędzie się już po raz 26-ty. W tegorocznej edycji dominować będą nowości na rynku teatru ulicznego. Prezentujemy więc atrakcje, jakie organizator festiwalu, czyli Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, dla Was przygotował.

[Od: Pt. 14.06.] [Od: So. 15.06.] [Od: Nd. 16.06.]
Bilety: wstęp wolny
autor plakatu Tomasz Wolf

Autor plakatu: Tomasz Wolff

26. Międzynarodowy Festiwal Artystycznych Działań Ulicznych

LA STRADA

14 czerwca 2019 r. /piątek/
godz. 18.30
Parada otwarcia LA STRADY z udziałem szczudlarzy z UCIECHOWA, studentów Studium Animatorów Kultury, dzieci z Niepublicznego Przedszkola NIEZAPOMINAJKA,
tancerzy ze Szkoły Tańca SIERASZEWSKI DANCE STUDIO – Most Kamienny – Główny Rynek

godz. 19.00
Rewia tańca na ulicy – SIERASZEWSKI DANCE STUDIO Kalisz – Główny Rynek

godz. 20.00
Spektakl WARSZTATY TEATRU ULICZNEGO Historia z życia… – Główny Rynek

godz. 21.00
Spektakl STUDIUM ANIMATORÓW KULTURY Kalisz
Z tamtej strony jeziora – Główny Rynek

godz. 22.00
Spektakl Teatr TON UND KIRSCHEN Niemcy
In the blink of an eye (W mgnieniu oka) – plac CKiS

godz. 23.15
Spektakl Teatr A PART Katowice
Lear, k***a!
(dla widzów dorosłych) – plac CKiS


15 czerwca 2019 r. /sobota/
godz. 18.00
Koncert DIXI COMPANY Poznań
Swingująca Wielkopolska – Mała Akademia Jazzu – Główny Rynek

godz. 21.00
Spektakl WARSZAWSKIE CENTRUM PANTOMIMY Warszawa
Adam & Eva. In vivo. – plac CKiS

godz. 22.00
Spektakl Teatr GIRAFFE ROYAL Estonia
Carnival – plac CKiS

godz. 23.00
Spektakl Teatr AKT Warszawa
Ja gore – plac CKiS


16 czerwca 2019 r. /niedziela/
godz. 19.00
Spektakl Wędrowny Teatr Lalek MAŁE MI Wrocław
Księżycowe opowieści – Główny Rynek

godz. 20.30
Spektakl Teatr NIKOLI Kraków
Ptasia suita – Główny Rynek

godz. 22.00
Spektakl TEATR FORMY Wrocław
Trzy oblicza Salvadora Dali – plac CKiS

godz. 23.00
Spektakl KIJOWSKI TEATR ULICZNY „HIGHLIGHST”&TEATR LVIVKI Ukraina
Przystanek Klaunada – plac CKiS

IMPREZY TOWARZYSZĄCE

3 czerwca 2019 r. Konferencja prasowa 26. LA STRADY – CKiS

10-14 czerwca 2019 r. WARSZTATY TEATRU ULICZNEGO – CKiS


WIĘCEJ INFORMACJI O UCZESTNIKACH  LA STRADY

Parada otwarcia

Parada otwarcia

PARADA OTWARCIA 26. LA STRADY

W paradzie, tradycyjnie już otwierającej  LA STRADĘ, wezmą udział szczudlarze
z UCIECHOWA, studenci STUDIUM ANIMATORÓW KULTURY, tancerze ze Szkoły Tańca SIERASZEWSKI DANCE STUDIO  i najmłodsi miłośnicy festiwalu – dzieci z Niepublicznego Przedszkola NIEZAPOMINAJKA.


Rewia tańca na ulicy – Sieraszewski Dance Studio (Kalisz)

Rewia tańca na ulicy – Sieraszewski Dance Studio (Kalisz)

SIERASZEWSKI DANCE STUDIO – Kalisz

Rewia tańca na ulicy

Sieraszewski Dance Studio jest jedną z najstarszych oraz najbardziej utytułowanych Szkół Tańca w Kaliszu. W maju tego roku obchodziło swoje 30-lecie. Szkoła prowadzi zajęcia taneczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych z Kalisza i okolic. Zajęcia prowadzone są z zakresu Tańca Towarzyskiego (sportowego i użytkowego), Hip-Hop, Jazz, Disco Dance, Tańca Współczesnego i innych. Zespoły reprezentujące Sieraszewski Dance Studio startują na najbardziej prestiżowych ogólnopolskich
i międzynarodowych turniejach o randze mistrzowskiej i Grand Prix Polski oraz festiwalach zdobywając najwyższe laury.

Układ rewii i choreografia: Aurelia i Piotr Sieraszewscy


Warsztaty teatru ulicznego

Warsztaty teatru ulicznego

WARSZTATY TEATRU ULICZNEGO

Historia z życia…

Warsztaty są kontynuacją realizowanych od wielu lat międzynarodowych warsztatów teatru ulicznego BRAMA DO LA STRADY/GATEWAY TO LA STRADA.  W warsztatach, prowadzonych przez Mikołaja Wiepriewa i Dominikę Juchę z krakowskiego Teatru NIKOLI, tym razem  weźmie udział młodzież z kaliskich szkół. Spektakl, będący efektem pięciodniowych warsztatów, zostanie zaprezentowany na LA STRADZIE. Młodym adeptom teatru ulicznego życzymy udanego występu!

Scenariusz i reżyseria: Mikołaj Wiepriew


Studium Animatorów Kultury (Kalisz) Z tamtej strony jeziora

STUDIUM ANIMATORÓW KULTURY – Kalisz

Z tamtej strony jeziora

Obchodzące w tym roku 30-lecie Studium Animatorów Kultury wielokrotnie brało udział w paradach otwarcia LA STRADY, prezentowało również autorskie spektakle.  Studium kształci w zawodach: artysta animator działań teatralnych, artysta animator tańca, artysta animator działań filmowych, a jego absolwenci zasilają kadry kultury w całej Polsce.

Spektakl Z tamtej strony jeziora powstał na podstawie ballad Świteź i Świtezianka Adama Mickiewicza. W przedstawieniu łączącym elementy teatru dramatycznego, teatru tańca, teatru ulicznego i plastycznego młodzi artyści ukazują opowieści, które mimo swoich prawie dwustu lat są wciąż aktualne.

Choreografia i reżyseria: Anna Wytych-Wierzgacz


Teatr Ton und Kirschen (Niemcy) In the blink of an eye (W mgnieniu oka)

Teatr Ton und Kirschen (Niemcy) In the blink of an eye (W mgnieniu oka)

Teatr TON UND KIRSCHEN – Niemcy

In the blink of an eye (W mgnieniu oka)

Ton und Kirschen gościł na 24. LA STRADZIE prezentując gorąco przyjęty przez widzów spektakl Perpetuum mobile. To wędrowna grupa teatralna założona wiosną 1992 roku i od tamtej pory mieszkająca w Werder (Havel). Ze swymi produkcjami przemierzają Brandenburgię i świat. Instalują  scenę i trybunę w historycznych miejscach, ale także w środku wioski, a nawet na polach. Co roku występują gościnnie w Poczdamie i Berlinie oraz w innych miastach w Niemczech. Są też często zapraszani na festiwale teatralne za granicą (Irlandia, Polska, Czechy, Rosja, Belgia, Włochy , Szwajcaria, Francja) i na różne kontynenty (Azja, Afryka Północna, Ameryka Południowa). Dziewięcioosobowy zespół teatru pochodzi z Niemiec, Anglii, Walii, Francji, Meksyku i Kolumbii. Kierownictwo artystyczne teatru sprawują: David Johnston i Margarete Biereye,

In the blink of an eye to »migoczący, wzruszający kalejdoskop tego, czym może być teatr« (Potsdamer Neueste Nachrichten). Kolaż: mężczyzna niesiony do Hindustanu przez ciepły wiatr; rytualne umieranie i zmartwychwstanie; nienawiść, która nagle zamienia się w miłość; szaleje tsunami; latające żurawie; tajne wspomnienia; a wszystko przez chwilę – w mgnieniu oka. Aktorzy podróżują z publicznością, aby dowiedzieć się, co łączy nas jako ludzi. W spektaklu wykorzystano teksty Samuela Becketta, Antona Czechowa, Owidiusza i Bertolta Brechta. „W mgnieniu oka” jest dziwaczne i groteskowe, melancholijne i wesołe.

Kreacja: zespół –  Margarete Biereye, Victor Cuevas, Regis Gergouin, Thalia Heninger, David Johnston, Rob Wyn Jones, Nelson Leon, Daisy Watkiss


Teatr A PART (Katowice) Lear, k***a!, foto Maciej Dziaczko

Teatr A PART (Katowice) Lear, k***a!, foto Maciej Dziaczko

Teatr A PART – Katowice

Lear, k***a!

Katowicki Teatr A PART wielokrotnie gościł na LA STRADZIE. Tegoroczny spektakl będzie miał oficjalną premierę… dzień po kaliskiej prezentacji!

Lear, k***a! to drugi spektakl (obok przedstawienia scenicznego Nic. Szkice do Króla Leara
z 2017 roku) nawiązujący do motywów i wątków zawartych w Królu Learze Williama Szekspira. Obok dramatu Szekspira inspiracją do jego powstania była powieść Jesień patriarchy Gabriela Garcii Marqueza. O ile w Nic. Szkice do Króla Leara oś tematyczną stanowiły intymne motywy trudnych relacji córek i ich ojców oraz piekło przemijania, starości i niedołężności, o tyle w Lear, k***a! centralnym tematem jest starczy despotyzm, dążenie do władzy absolutnej, zatrata w konflikcie i wojnie i entropia – towarzyszący temu rozpad, erozja struktur społecznych i moralnych. Widowisko jest kolażem obrazów scenicznych, posiadającym wszystkie cechy stylu, charakterystyczne dla poprzednich przedstawień plenerowych Teatru A Part, takich jak Femina, El Niño. Miłość w czasach niepokoju i Faust. Na jego stronę wizualną składają się wysokie metalowe konstrukcje, ruchome podesty, szczudła, żywioły ognia i wody i ekspresyjne aktorstwo.

Spektakl dla widzów dorosłych.

Scenariusz, scenografia, choreografia, reżyseria: Marcin Herich


Koncert DIXI COMPANY (Poznań) Swingująca Wielkopolska - Mała Akademia Jazzu

Koncert DIXI COMPANY (Poznań) Swingująca Wielkopolska – Mała Akademia Jazzu

Koncert DIXI COMPANY – Poznań

Swingująca Wielkopolska – Mała Akademia Jazzu

Poznańska formacja jazzu tradycyjnego Dixie Company od ponad 24. lat uczestniczy w setkach festiwali i koncertów na terenie Polski, Czech, Francji, Niemiec, Słowacji, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii i Węgier. Jest także pomysłodawcą i współorganizatorem Poznań Old Jazz Festival. Dixie Company jest też autorem sześciu wydawnictw płytowych w tym krążków z udziałem amerykańskich wokalistek Diane Davidson i Donny Brown. O wysokim poziomie poznańskiego zespołu świadczy trzykrotny pobyt w USA, gdzie między innymi wystąpili na największym na świecie festiwalu jazzu tradycyjnego w kalifornijskim Sacramento.

Od kilku lat Dixie Company realizuje program muzyczny skierowany do najmłodszych o nazwie Mała Akademia Jazzu. Jego celem jest edukacja dzieci i młodzieży oraz przygotowanie do obcowania z tzw. kulturą wyższą do jakiej niewątpliwie należy muzyka jazzowa. Muzycy demonstrują najbardziej rozpoznawalne standardy, charakterystyczne i tak nietypowe instrumenty jak bandżo czy tarka, zgłębiają tajniki improwizacji oraz śpiewu tzw. skatem. Każda kolejna edycja Małej Akademii Jazzu jest okazją nie tylko do znakomitej zabawy, ale także do przybliżenia arkanów „starego dobrego jazzu”
w lekkiej formie i z przymrużeniem oka. Małą Akademię Jazzu z powodzeniem realizowano już w kilku miastach Wielkopolski.

Projekt realizowany jest przy wsparciu Samorządu Województwa Wielkopolskiego i Wielkopolskiego Stowarzyszenia Jazzu Tradycyjnego Dixi Club.

   

Lider zespołu: Piotr Soroka


Spektakl Warszawskie Centrum Pantomimy (Warszawa) Aam & Eva. In vivo, fot Magda Hueckel

Warszawskie Centrum Pantomimy (Warszawa) Aam & Eva. In vivo, fot Magda Hueckel

Warszawskie Centrum Pantomimy – Warszawa

Adam et Eva. In vivo.

Warszawskie Centrum Pantomimy to przestrzeń, w której możliwy jest prawdziwy rozwój sztuki teatru pantomimy. To idea połączenia teatru wizualnego, plastycznego z teatrem pantomimyi fizycznym w przestrzeni ulicy, pleneru, miejsca bezpośredniego kontaktu z widzem. To organizowanie warsztatów, do których zapraszani są uznani artyści tej sztuki z kraju i zagranicy, wspieranie projektów teatralnych z dziedziny sztuki mimu oraz produkcje spektakli pantomimy. Warszawskie Centrum Pantomimy koordynuje działania Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu organizowanego przez Teatr Dramatyczny m.st W-wa oraz całorocznego Studia Pantomimy.

Spektakl „Adam et Eva. In vivo.” to próba zmierzenia się z wyobrażeniami na temat pierwszych ludzi na ziemi, wyborów przed którymi być może musieli stanąć i możliwych konsekwencji ich działań. To wspólna podróż po obszarach przypowieści z przed tysięcy lat, zaskakująco dziś aktualnych, ukazanych przez pryzmat człowieka współczesnego.

Scenariusz, reżyseria, choreografia: Bartłomiej Ostapczuk


Teatr Giraffe Royal (Estonia) Carnival

Teatr Giraffe Royal (Estonia) Carnival

Teatr GIRAFFFE ROYAL – Estonia

Carnival

Teatr GIRAFFE ROYAL jest pierwszym teatrem z Estonii, który gościmy na LA STRADZIE. Zajmuje się studiowaniem i promocją tradycyjnego aktu teatru ulicznego jako antycznej formy teatru. Metoda teatru bazuje na dyscyplinach ulicznych obejmujących umiejętności, takie jak: rytualny taniec  ludowy, klaunada, improwizacja i praca z energią tłumu. Teatr został nagrodzony za innowację w dziedzinie kultury na Międzynarodowym Forum Innowacji „Sib-Altera” i w konkursie baletowym w Moskwie.

Spektakl Carnival ukazuje świat karnawału, który istnieje równolegle do naszego. Czasami zatrzymuje się i karnawał wkracza do naszego życia. Jeden świat rozpada się tworząc inny, a widz może to odczuć. W rękach mężczyzny magicznie pojawiają się pióro i papier, a Muza tchnie w niego moc pisania. Bohater wtapia się w świat obrazów, a jego fantazje stają się rzeczywistością, docierają do naszego świata.

Scenariusz, reżyseria: Stanislav Varkki


Teatr AKT (Warszawa) Ja gore

Teatr AKT (Warszawa) Ja gore

Teatr AKT – Warszawa

Ja gore

Teatr AKT towarzyszy LA STRADZIE od pierwszej edycji, a w ubiegłorocznym, jubileuszowym festiwalu znakomicie zaprezentował się towarzysząc kaliskiej Filharmonii w koncercie Nino Rota – muzyka do filmów Federico Felliniego.

Żywioł ognia jest główną inspiracją widowiska. Pierwotna, tajemnicza energia ognia jest kołem napędowym całego zdarzenia. Z jednej strony „rozpala” swych animatorów, z drugiej sama staje się plastyczną materią tworzącą różnorodne, przestrzenne obrazy. Ekspresyjny taniec, popisy akrobatyczne, muzyka oraz magia ognia łączą się w jedno, tworzą niezwykle plastyczny, czasem sentymentalny obraz i sprawiają, że widzowie stają się świadkami swoistego rytuału. Spektakl powstawał przez kilka lat podczas podróży teatru na sycylijskie wyspy. Do dziś Teatr Akt w międzynarodowym gronie artystów współtworzy widowiska ogniowe w ramach festiwalu Teatro del Fuoco we Włoszech. Ja gore był prezentowany m.in. na festiwalach w: Rzymie, Tokio, Palermo, Linz, Cividale del Friuli, Stromboli, Lipari.

Reżyseria, choreografia:  kreacja zespołowa


Wędrowny Teatr Lalek MAŁE MI (Wrocław) Księżycowe opowieści

Wędrowny Teatr Lalek MAŁE MI (Wrocław) Księżycowe opowieści

Wędrowny Teatr Lalek MAŁE MI – Wrocław

Księżycowe opowieści

MAŁE MI to wierny tradycji wędrownych opowiadaczy autorski teatr lalek Sławy Tarkowskiej, absolwentki Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej, dyplomowanej bajkoterapeutki.  Profesjonalny, uważny i otwarty na potrzeby młodych widzów oraz ich opiekunów, bawi i uczy. W spektaklach prezentuje różne formy animacji, żywego planu oraz piękną, bogatą scenografię. Wykorzystuje sztukę opowiadania, ruch sceniczny i muzykę graną oraz śpiewaną na żywo.
Księżycowe opowieści to pięć pięknych historii, przypowieści, bajek filozoficznych z różnych stron świata. Każda historia przepięknie zilustrowana scenografią i lalkami autorstwa Kasi Szpilkowskiej! Postacią łączącą wszystkie historie jest Luna, Selene, Sahar, Moon, Czandryma, Miesiąc… tak, tak – nasz Księżyc.

Scenariusz, reżyseria: Sława Tarkowska


Teatr Nikoli (Kraków) Ptasia suita

Teatr Nikoli (Kraków) Ptasia suita

Teatr NIKOLI – Kraków

Ptasia suita

Goszczący od wielu lat na LA STRADZIE krakowski Teatr NIKOLI ma w Kaliszu wielu fanów i sympatyków. Teatr łączy w sobie elementy pantomimy, akrobatyki, komedii, tańca współczesnego i sztuki cyrkowej. Wszystkie przedstawienia to pantomimiczne występy, gdzie muzyka, ruch i gest są najważniejsze. Największy nacisk stawiany jest na humor i pozytywną energię, które ułatwiają widzowi swoiste wejście w oglądany spektakl oraz przeżywanie go wspólnie z aktorami.

Najnowszy spektakl NIKOLI – Ptasia suita – inspirowany jest prawdziwą historią znanego, przedwojennego projektanta mody. Jego stroje nosiły największe gwiazdy muzyki i kina. Żył on w swoim własnym świecie fantazji, a rozwój kariery wróżył mu w przyszłości ogromny sukces. Gdy nadszedł czas wojny, pojawiły się nieoczekiwane zlecenia. Co odczuwał i czy narzucony obowiązek zmienił jego podejście do procesu tworzenia? Czy po wojnie nadal kwitła jego kariera?

Scenariusz, reżyseria: Mikołaj Wiepriew


Teatr Formy (Wrocław) Trzy oblicza Salvadora Dali

Teatr Formy (Wrocław) Trzy oblicza Salvadora Dali

TEATR FORMY – Wrocław

Trzy oblicza Salvadora Dali

Goszczący kilkakrotnie na LA STRADZIE Teatr Formy  z Wrocławia istnieje od 1996 roku. To autorski teatr Józefa Markockiego, wywodzącego się z Wrocławskiego Teatru Pantomimy i szkoły Henryka Tomaszewskiego. Członkowie zespołu są zawodowymi aktorami oraz adeptami studia aktorskiego Teatru Formy. Formacja nawiązuje do tradycji polskiego mimu zbiorowego. Inspiracją dla spektakli są mity i legendy, utwory literackie. Operując międzynarodowym językiem gestu  teatr gości na wielu festiwalach w kraju i za granicą.

Spektakl Trzy oblicza Salvadora Dali inspirowany jest życiem i twórczością jednego
z największych artystów XX w. – malarza surrealisty, ekscentryka Salvadora Dali. Dalí fascynował się  surrealizmem, który uczynił go sławnym. Ta fascynacja prowadziła do świata  przywoływanego podczas snu, który bazował na teorii filozoficznej twórcy psychoanalizy Zygmunta Freuda. W spektaklu w warstwie czysto wizualnej  przywołane zostają słynne obrazy  żyraf czy topniejących zegarów, człowieka złożonego z szuflad, ekscentrycznych kobiet czy dzikich zwierząt, które stały się znakiem firmowym artysty. Kilka motywów zaczerpnięte zostało z  jego ekscentrycznego życia.

Scenariusz i reżyseria, scenografia:  Józef Markocki


Kijowski Teatr Uliczny „HIGHLIGHST” & TEATR LVIVKI (Ukraina) Przystanek Klaunada, foto Arsen Stahiv

Kijowski Teatr Uliczny „HIGHLIGHST” & TEATR LVIVKI (Ukraina) Przystanek Klaunada, foto Arsen Stahiv

Kijowski Teatr Uliczny HIGHLIGHTS & Teatr LVIVKI – Ukraina

Przystanek Klaunada

Teatry uliczne z Ukrainy są stałymi i oczekiwanymi gośćmi na kaliskiej LA STRADZIE. W tym roku obejrzymy najnowszą produkcję połączonych grup z Kijowa i Lwowa. Teatr LVIVKI z Lwowa tworzą profesjonalni aktorzy, akrobaci, żonglerzy,  absolwenci  lwowskiego  studia cyrkowego. Teatr HIGHLIGHTS z Kijowa to  artystyczna rodzina Swietlakowych, wykorzystująca swoje doświadczenia pedagogiczne, aktorskie i reżyserskie w tworzeniu plenerowych widowisk.

Spektakl Przystanek Klaunada inspirowany sztuką teatru i cyrku  przygotowany został  w ramach polsko – ukraińskiego projektu kulturalnego realizowanego przez krakowski  VISART. Estetyka  przedstawienia sięga do  praźródeł klaunady, mającej swój początek w  starożytnym  Egipcie, ale także zawiera  elementy  nowego cyrku posługującego się tańcem , muzyką, teatrem, pantomimą, a nawet sportem.  W spektaklu  pełnym magii, cyrkowych sztuczek, ekwilibrystycznych popisów, a także akrobatyki i gimnastyki artystycznej oraz  tańców  na  szczudłach artyści przedstawiają komediowe sceny pozwalające na dobrą zabawę i interakcję z publicznością.

Scenariusz i reżyseria: Alxander Svietlakov, Yuriy Phylypchuk


Organizator:   

Wsparcie finansowe:

     

Sponsor Główny:  

Partner medialny: