27. LA STRADA – teatr i muzyka na ulicy! DZIEŃ DRUGI

Dzień drugi 27. LA STRADY rozpoczniemy na placu ratuszowym zabawnym spektaklem dla dzieci, inspirowanym komedią dellarte oraz koncertem na "streecie". Nocne spektakle na placu CKiS opowiedzą o miłosnej relacji między kobietą a mężczyzną. Od baśni pisanej ruchem ciała, mimiką i muzyką po wiersz napisany w przestrzeni. A wszystko to w niesamowitej oprawie pięknych kostiumów i scenografii oraz monumentalnych instalacji i ogromnych lalek...

[Od: So. 29.08.]
Bilety: wstęp wolny, 0,00

.

PROGRAM – SOBOTA 

TEATR I MUZYKA NA ULICY!


Główny Rynek, godz. 17.00 – 20.30

TEATR KUBIKA – CYRKOWA PODRÓŻ / spektakl

Pomysł, opracowanie, kostiumy i scenografia: Radosław Kubik

Cyrkowa podróż
Autorski spektakl uliczny, nawiązujący do tradycji objazdowych trup cyrkowych i teatralnych z
czasów komedii dellarte. Przenosi widza w niezwykły świat pantomimy, klaunady i cyrku.
Spektakl nawiązuje do tradycji objazdowych trup cyrkowych i teatralnych z czasów komedii dellarte. Grupa artystów w trakcie tournée gra swoje kolejne przedstawienie, przywozi tajemnice zza cyrkowej kurtyny. Niespodzianki czekające na odkrycie przez widzów ukryte zostały w wozie klaunów oraz w ich czarodziejskiej skrzyni.

W przedstawieniu nie brakuje również wątków refleksyjnych, tajemnicza aura życia cyrkowca ogniskuje się w blasku fleszy na arenie i samotności po za nią. „Stary klaun” budując improwizowane scenki nawiązuje niewerbalną, wręcz intymną relację z odbiorcą, wspólnie szukając odpowiedzi na odwieczne pytania o egzystencję. Chociaż zagadnienia te należą do poważnych, droga do znalezienia odpowiedzi bywa bardzo zabawna… Przyjazd magicznej karawany jest inspiracją do wyśmienitej zabawy z uczestnikami.

W trakcie spektakli dorosły na nowo staje się dzieckiem, odkrywa w swojej duszy młodzieńczy świat wrażliwości, marzeń i uczuć. Dzieciom zaś, artyści gwarantują niesamowite, zapierające dech w piersiach wrażenia.  Przedstawienie dla widzów od lat 2 do 102!

http://www.teatrkubika.pl

https://www.facebook.com/teatrkubika


PPSKAK & MDK / „Lalkarski happening”

Pomysł i reżyseria: Anna Wytych-Wierzgacz

Studium Animatorów Kultury w Kaliszu

dwuletnia, państwowa szkoła artystyczno-humanistyczna pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Nasi absolwenci to artyści animatorzy działań teatralnych, filmowych i tańca.

Rozwijamy i budzimy talenty artystyczne, animujemy poprzez sztukę, a w naszym małym, szkolnym kino-teatrze pozwalamy zaistnieć scenicznie.

http://studium.kalisz.pl/

https://www.facebook.com/studium.kultury/

Młodzieżowy Dom Kultury w Kaliszu

jest placówką oświatową, w której w licznych pracowniach zaszczepiamy i rozwijamy artystyczne pasje wśród dzieci i młodzieży.

W MDK działają zespoły taneczne wykorzystujące różne techniki taneczne, między innymi elementy teatru tańca i tańca współczesnego oraz zespoły teatralne tworzące spektakle w oparciu o teksty dramatyczne, często z wykorzystaniem przestrzennych form plastycznych.

http://www.mdk.kalisz.pl/

https://www.facebook.com/MlodziezowyDomKulturyWKaliszu


KRAKÓW STREET BAND / koncert

Kraków Street Band

to zespół, który w ekspresowym tempie stał się wizytówką zarówno swego rodzinnego miasta, jak i polskiej sceny muzycznej. Grupa od kilku lat nie zwalniając tempa zdobywa coraz większą popularność, zgrabnie balansując między nowoczesnym folkiem, jazzem i bluesem. Zespół zagrał niezliczoną ilość koncertów zarówno klubowych, jak i festiwalowych (m.in. Pol’and’Rock, czy węgierski Sziget).

Zespół dostał się też do finału Must Be The Music. W 2018 roku Kraków Street Band – jako zwycięzca polskich eliminacji, reprezentował nasz kraj na European Blues Challenge 2018 w Hell (Norwegia). Oddzielnie zostali też docenieni – Łukasz Wiśniewski uznany za „Wokalistę Roku 2017”, i Tomek Kruk okrzyknięty „Gitarzystą Roku 2017” (według czytelników czasopisma „Twój Blues”). W styczniu 2019 roku najnowsza płyta pt. „Going Away” otrzymała nominację do nagrody Fryderyki 2019 w kategorii Album Roku Blues / Country.

Skład: 

Łukasz Wiśniewski – śpiew, harmonijka, gitara akustyczna / Tomek Kruk – gitara Dobro, gitara elektryczna / Piotr Grząślewicz – banjo, gitara akustyczna, gitara elektryczna / Adam Partyka – perkusja / Miłosz Skwirut – kontrabas / Krzysztof Chlipała – saksofon / Wojtek Szela – trąbka, instrumenty klawiszowe

http://www.krakowstreetband.com/

https://www.facebook.com/krakowstreetband/Plac CKiS, godz. 21.00 – 24.00

WARSZAWSKIE CENTRUM PANTOMIMY – ONCE / spektakl pantomimy

Scenariusz, reżyseria: Anton Adasinsky i Derevo Laboratorium

Scenografia: Maxim Isaey

Opracowanie muzyczne: Andey Sizintsev & Dmitry Abramov

Światła: Igor Formin / Jędrzej Skajster

Dźwięk: Mateusz Kacprzak

Wykonawcy: Paulina Staniaszek, Ewelina Grzechnik,  Maciej Jan Kraśniewski, Wojciech Rotowski,  Bartłomiej Ostapczuk

O N C E

Tak więc narodziła się opowieść… To po prostu musiało się zdarzyć. Dwoje ludzi zakochało się w sobie. Czując miłość, świat się przebudził lecz Ona i On poczuli się w tym świecie uwięzieni. Odlecieli więc na kieszonkowej komecie, wznosząc się wyżej i wyżej wprost do gwiazd. Ona ześlizgnęła się, a kiedy on chwycił ja za rękę, zniknęła w jego dłoni…

Zasnęli, a każde z nich bało się obudzić to drugie i tylko szeptali sobie sny nawzajem. Od tej chwili ta opowieść wiedzie nas poprzez śmiech i łzy..od niezdarnego Amora, przez eleganckiego szatana, wymagającą śmierć aż do nieznanego końca.

​„Pewnego razu…” jest dedykowane wiecznemu dziecku żyjącemu w każdym z nas.

Spektakl „Once” przez wiele lat znajdował się w repertuarze rosyjskiego Derevo Laboratorium Antona Adasinskiego, wystawiany w wielu miejscach świata zdobywał dużą liczbę nagród i wyróżnień.  Dzięki współpracy Warszawskiego Centrum Pantomimy i Derevo Laboratorium, założyciel i lider rosyjskiego teatru Anton Adasinskyi po raz pierwszy w kilkudziesięcioletniej historii zespołu, zdecydował się zrealizować ten spektakl z aktorami innego teatru, wybierając warszawską pantomimę. Jest to eksperyment, który jak wierzymy sprawi, że ta piękna opowieść zagości na długo w sercach polskich widzów.

https://www.mimowie.pl/

https://www.facebook.com/Warszawskie-Centrum-Pantomimy-131890780207481/


KLINIKA LALEK – POEMAT O SŁOŃCU I KSIĘŻYCU / spektakl

Scenariusz i reżyseria: Wiktor Wiktorczyk

Muzyka: Włodzimierz Kiniorski

Scenografia: Iza Pachulska, Zbigniew Roszkowski, Romuald Fryst, Wiktor Wiktorczyk

„SŁOŃCE W GÓRZE, SŁOŃCE W DOLE

KSIĘŻYC W GÓRZE, KSIĘŻYC W DOLE

NIEBO W GÓRZE, NIEBO W DOLE

TO SAMO CO NA GÓRZE JEST TEŻ I NA DOLE

WIEDZ O TYM I RADUJ SIĘ…”

parafraza „Tabula Smaragdina” Hermesa Trismegistosa (wg Henryka Wańka) – inspiracja literacka widowiska.

 Poemat o Słońcu i Księżycu -to wiersz napisany w przestrzeni … Poemat o układzie sił w kosmosie… To baśń opowiadająca „o słońcu i księżycu, o kobiecie i mężczyźnie, o jing i jang i o początku oraz końcu, do którego docieramy na grzbiecie tęczowego smoka”. Przestrzeń przedstawienia budują aktorzy w długich, czarnych pelerynach. Są to malarze przestrzeni, którzy kreują sceniczną rzeczywistość i usypują z trocin mandalę, tym samym budując niesamowity obraz wszechświata. Siłą sprawczą, początkiem i przyczyną akcji spektaklu są dwie młodziutkie istoty – Księżniczki Słońca i Księżyca, które symbolizują praźródło wschodów i zachodów słońca. Natomiast Słońce jest mężczyzną w złotym stroju i w promiennym pióropuszu, który przeobraża się w Białego Ptaka z jedwabnymi skrzydłami. Księżycem jest zaś tajemnicza kobieta w czerni i z księżycowym nakryciem głowy, która posiada swoją magiczną Machinę Nocy. Kobietę i Mężczyznę prezentują ogromne,  trzy i półmetrowe lalki.

Niesamowite widowisko wśród płonących mandali ognia z udziałem dużych lal i masek , z dużymi, jeżdżącymi obiektami/instalacjami, grane przez aktorów w niezwykłych maskach, z latającym Smokiem…, a wszystko z muzyką Maestra Włodzimierza Kiniorskiego… Obraz spektaklu jest dopełniany przez zespół muzyczny oraz ciekawą drewnianą konstrukcję która generuje rytmiczne dźwięki.

https://www.facebook.com/teatrklinikalalek/


Kierownik artystyczny 27. LA STRADY: Katarzyna Guzowska-Lelental
Pomysłodawca i kierownik artystyczny poprzednich edycji LA STRADY: Andrzej Tylczyński
Prowadzenie: Karolina Romke & Tomek Michalak (DUETnaRANO / radioCENTRUM_106.4)

Projekt plakatu i afisza: Tomasz Wolff

PROGRAM 27.LA STRADY – 3 dni


Organizator:   

Partnerzy:      

Wsparcie finansowe:

     

Sponsor Główny:  

Partner medialny: