37. Międzynarodowy Festiwal „Chopin w barwach jesieni” – piątek

[Od: Pt. 21.09.]

Piątek, 21 września, Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów w Antoninie
godz. 18.oo – Złożenie kwiatów pod pomnikiem Fryderyka Chopina

Wernisaż wystawy „Śladami Chopina” w fotografii Janusza Wolińskiego
Prowadzenie: Krystyna Pietranek-Kulis

godz. 19.oo – Mistrzowski recital fortepianowy – Duet fortepianowy Jekaterina Drzewiecka i Stanisław Drzewiecki
Słowo o muzyce: Krystyna Pietranek-Kulis

Jekaterina i Stanisław Drzewieccy, foto Agnieszka Panek

Jekaterina i Stanisław Drzewieccy
Duet fortepianowy Jekaterina i Stanisław Drzewieccy rozpoczął swoją działaalność, kiedy to dwoje młodych, wybitnie utalentowanych pianistów, w 2010 roku po zawarciu związku małżeńskiego, postanowili połączyć również siłę swych talentów, decydując się na wspólną karierę artystyczną. Oboje mają za sobą imponujący dorobek artystyczny.
Jekaterina dysponuje szerokim repertuarem koncertowym, który wykonywała na wielu estradach Europy: na Łotwie, Litwie, Słowacji, Ukrainie, we Włoszech, Francji, w Estonii, Rosji, Białorusi, Niemczech, Macedonii, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Belgii, Holandii, Etiopii i w Polsce. Wielokrotnie występowała w prestiżowych salach koncertowych, między innymi w sali Rachmaninowa i małej sali przy Konserwatorium Moskiewskim, w głównych salach filharmonii w Rydze, Lwowie, Warszawie, Toruniu, Częstochowie, Bydgoszczy, Košicach, Słupsku, Zielonej Górze, Krakowie, Assembly Hall w Wielkiej Brytanii, Culturcentrum w Belgii a także Dzintari Concert Hall i Golden Hall w Rydze.
Pianistka występowała z wieloma znanymi dyrygentami, między innymi Andrisem Nelsonsem, Igorem Pylatiukiem, Normundsem Vaicisem, Andrisem Vecumnieksem, Moniką Stefaniak, Rafałem Janikiem, Jerzym Swobodą, Markiem Mosiem oraz orkiestrami: Latvian National Symphonic Orchestra, Orkiestrą kameralną „Aukso”, Orkiestrą Kameralną „Accademia dell’Arco”, Orkiestrą Sinfonia Concertante, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Częstochowskiej i Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Zielonogórskiej.
Jest laureatką głównych nagród krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych w Polsce na Łotwie, na Litwie, w Czechach i we Francji. W 2015 roku zdobyła Grand Prix na Międzynarodowym konkursie Art Duo w Pradze. Jest laureatką nagrody artNoble na VI Interdyscyplinarnym Festiwalu Sztuk w Warszawie. Od 2002 roku kształciła się pod kierunkiem prof. Sergeja Osokina w Rydze. W 2009 roku, jako jedyny muzyk na Łotwie otrzymała stypendium do Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie gdzie studiowała w klasie prof. Stanisława Igolińskiego. W 2014 ukończyła z wyróżnieniem studia magisterskie w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. Andrzeja Jasińskiego.
Artystka uczestniczyła w kursach mistrzows- kich u tak wybitnych pedagogów jak: Tatiana Shebanova, Viera Nosina, Michail Vos-kresensky, Ronan O’Hora, Eugen Indjić, Michail Markov i Dina Yoffe.

Stanisław rozpoczął karierę pianistyczną w wielu 6 lat, kiedy wyjechał, jako solista na tournée koncertowe po Japonii ze znakomitą orkiestrą Sinfonia Varsovia. Wracał do Japonii wielokrotnie. Entuzjastyczne recenzje i sympatia publiczności sprawiły, że odwiedza ten kraj regularnie grając w najznamienitszych salach koncertowych Tokio (Opera City Concert Hall, Suntory Hall, Orchard Hall, Metropolitan Art Space, Bunka Kaikan), Jokohamy (Minato Mirai), Osaki (Symphony Hall), Hamamatsu, Sapporo i innych. Z Yomiuri Nippon Symphony Orchestra, St.Petersburg Symphony Orchestra (dyr. A. Anikhanov), Brno Philharmonic Orchestra, Slovak Radio Symphony Orchestra wykonywał koncerty fortepianowe Chopina nr 1, Rachmaninowa nr 2 i Czajkowskiego nr 1.
Występował w salach koncertowych wszystkich polskich filharmonii a także Amsterdamu (Het Concertgebouw), Bergen (The Grieg Hall), Brukseli (Parlament Europejski), Londynu (Victoria & Albert Museum), Madrytu (Palacio Real de El Prado), Moskwy (Wielka Sala Konserwatorium im. P. Czajkowskiego), Porto (Palacio da Bolsa), Tallina (Estonia Hall), Wiednia (Schönbrunn Palace), Lwowa (Filharmonia), Bratysławy (Filharmonia). Inaugurował tak prestiżowe wydarzenia kulturalne jak Europalia w Belgii, Dni Polski w Austrii, sezon koncertowy w Bazylei, Festiwal Radia Francuskiego w Montpellier, Festiwal Radia Duńskiego w Kopenhadze czy też Rok Chopinowski w Sztokholmie, Tiranie i Skopje. W 2003 roku zadebiutował w nowojorskiej Carnegie Hall (Isaac Stern Auditorium) odnosząc wielki sukces.
Artysta odbył tournée z Filharmonią Wrocławską po USA, z Filharmonią Podlaską – po Belgii, z Filharmonią Śląską i Orkiestrą „Hanseatica” – po Holandii i z Lwowską Orkiestrą Akademia po Ukrainie i Słowacji. Występował w Chinach i na estradach Ameryki Północnej między innymi w Vancouver (Queen Elizabeth Hall), Edmonton (Winspear Centre), Guadalajarze (Teatro Degollado), Meksyku (Palacio de Bellas Artes) oraz w Atlancie, Chicago (The Symphony Hall), Filadelfii (Kimmel Center), Los Angeles (Walt Disney Concert Hall) i w Miami (Gusman Hall).
Stanisław Drzewiecki jest laureatem konkursu Eurowizji w Bergen i Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Sergiusza Rachmaninowa w Moskwie; ma w swoim dorobku 11 płyt CD, SACD i DVD wydanych przez firmy fonograficzne w Polsce, Japonii, USA i Niemczech.
Kształcił się pod kierunkiem wybitnych profesorów Viery Nosiny, Tatiany Shebanovej, Victora Mierżanova i Andrzeja Jasińskiego.
W Międzynarodowym Festiwalu „Chopin w barwach jesieni” w Antonine uczestniczył już w latach 1996 i 2002 roku.

Kup bilet online: