37. Międzynarodowy Festiwal „Chopin w barwach jesieni”

Stowarzyszenie Wielkopolskie Centrum Chopinowskie - Antonin oraz Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu zapraszają na 37. edycję Międzynarodowego Festiwalu "Chopin w barwach jesieni", Antonin 2018

[Od: So. 22.09.] [Od: Nd. 23.09.]

UWAGA! Ze względu na trwający remont, Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów w Antoninie nie prowadzi sprzedaży karnetów i biletów na Festiwal. Możliwa rezerwacja telefoniczna.

ROMAN BRANDSTAETTER – ETIUDY

Komponował ćwiczenia. Po prostu ćwiczenia. Wprawki.
Dla doskonalenia sprawności palców.
Ale te małe etiudy
Na przekór ich przeznaczeniu
Uczynił różą kosmosu.

 

Szanowni Państwo – Drodzy Melomani,

pragniemy jak najserdeczniej zaprosić Państwa na 37. Międzynarodowy Festiwal „Chopin w barwach jesieni”  do miejsca niezwykłego, jakim jest Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów w Antoninie. Wszystko wskazuje na to, że Pałac po rocznym remoncie, jako zabytek umocnił swoją posturę, nie tracąc nic z uroku autentyczności, bo tę cenimy szczególnie. Cenimy, jako jedyne w kraju miejsce, w którym przebywał nasz Największy Kompozytor, i które nie zmieniło się od tamtego historycznego czasu.
Zanim znajdziemy się w Antoninie, najpierw 20 września, jak to bywa od lat, spotkamy się w Ostrowie Wielkopolskim na Inauguracyjnym Koncercie Symfonicznym. Znakomita Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją MARKA PIJAROWSKIEGO towarzyszyć będzie dwojgu najwyższej klasy pianistom. Najpierw BEATA BILIŃSKA, pianistka niezwykle wszechstronna, będzie wykonawczynią partii solowej w Koncercie fortepianowym C-dur Franciszka Lessla. Utwór ten będzie zapewne dobrym „przygotowaniem” do słuchania już dzieł Chopina w okresu warszawskiego. Koncert Lessla pochodzi z 1813 roku i potwierdza opinię, iż jego autor był w Wiedniu przez dziesięć lat nie tylko pilnym uczniem Józefa Haydna, ale wiele z tej nauki wyniósł, na tyle, że jesteśmy skłonni uważać go z prekursora stylu młodego Chopina.
PHILIPPE GIUSIANO przyjeżdża do nas z Francji, by zaprezentować się w dwóch kompozycjach Chopina: Wariacjach na temat „La ci darem la mano” z opery Don Giovanni Mozarta oraz w Koncercie f-moll op. 21. Zwycięzca XIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie zaliczany jest do grona najświetniejszych wykonawców tej muzyki, co jesteśmy przekonani, że potwierdzi grając z orkiestrą, i również podczas recitalu solowego na zakończenie Festiwalu już w Antoninie 23 września. Philippe Giusiano będzie z nami przez cały festiwal, przyjmując rolę tegorocznego rezydenta.
Po inauguracji w Ostrowie przenosimy się na trzy festiwalowe dni do Antonina, gdzie 21 września najpierw złożymy kwiaty pod pomnikiem Fryderyka Chopina, by następnie wysłuchać koncertu w wykonaniu duetu fortepianowego: STANISŁAW DRZEWIECKI i JEKATERINA DRZEWIECKA. Program przedstawia się niezwykle interesująco w swym bogactwie, bo zawiera utwory Chopina, Griega (I Suitę z „Peer Gynta”), Czajkowskiego (Suitę z „Dziadka do orzechów”), Tańce hiszpańskie Moszkowskiego, Tańce węgierskie Brahmsa i jeszcze utwory Astora Piazzoli – twórcy artystycznego tanga argentyńskiego.
Na sobotę, 22 września – zaplanowaliśmy trzy koncerty. O godz. 17:00 wystąpi 18-letni pianista z St. Petersburga, zdobywca Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy ‘2017 ARSENII MUN. Mimo młodego wieku jest on już w stanie (i to z sukcesem) zmierzyć się z największymi pozycjami repertuaru pianistycznego, jak „Appassionata” Betthovena czy Gaspard de la nuit Ravela. Spośród utworów Chopina zagra mazurki oraz Balladę g-moll. Zaraz po nim, o godz. 19:00 odbędzie się recital wokalny KATARZYNY DONDALSKIEJ, naszej także bardzo młodej artystki. Jej sopran koloraturowy wyróżnia się nie tylko rozległą skalą ale też gamą subtelnych odcieni, a w programie mamy pieśni Chopina, także Pauliny Viardot, która przełożyła kilka utworów Fryderyka na głos i fortepian. Będą też niezwykle ciekawe pieśni Józefa Wieniawskiego oraz efektowne kompozycje wokalne takich autorów jak Donizetti, Toselli, Grothe i in. Przy fortepianie zasiądzie MICHAŁ LANDOWSKI.
Gdy wybije godz. 22:00 i gdy Salon Pałacu Myśliwskiego spowije noc, by dla dzieł naszego muzycznego wieszcza wytworzyć aurę łagodnej miękkości aksamitu – rozpocznie się Koncert specjalny. Jego bywalcy wiedzą, że jest to nocne spotkanie przy świecach ze wszystkimi artystami, podczas którego słuchamy Chopina. Zazwyczaj rozpoczyna się on Introdukcją i Polonezem C-dur op. 3 na wiolonczelę i fortepian, który to utwór powstawał właśnie w Antoninie i został zadedykowany księciu Antoniemu Radziwiłłowi. Tego wieczoru w Salonie Radziwiłłowskim pojawią się również debiutanci, zaś część poetycką, stanowiącą nieodzowną część Koncertu nocnego, wypełnią wiersze m.in. Romana Brandstaettera. Zaprezentuje je WIESŁAW KOMASA – znakomity aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, także reżyser, również wykładowca warszawskiej PWST. W roku 1987 Roman Brandstaetter wydał Pieśni o życiu i śmierci Chopina. W słowie od autora czytamy, że „Niektóre utwory zamieszczone w tym poemacie, a mianowicie: Wielka etiuda, Appassionata, Polonez koronacyjny [i in.]… są moimi refleksami i impresjami, powstałymi z inspiracji genialnego twórcy i zaświadczonymi w szczególny sposób jego historycznym i duchowym życiorysem. Nie są więc tłumaczeniami na język poetycki muzyki Chopina ani próbą jej interpretacji”. Możemy tylko dodać, że są to jedne z najlepszych wierszy powstałych kiedykolwiek w związku z osobą i muzyką Fryderyka Chopina.
W niedzielę o 17:00 odbędzie się koncert kameralny z udziałem naszych młodych artystów, którzy legitymują się już znaczącymi sukcesami i to w skali międzynarodowej. MACIEJ KUŁAKOWSKI, dotąd jako jedyny polski wiolonczelista znalazł się w ścisłym gronie finalistów Międzynarodowego Konkursu Elżbiety Belgijskiej w Brukseli (2017 r.). Wcześniej wygrał Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Z wysoko cenionym za interpretacje utworów Chopina (i nie tylko Chopina) – MICHAŁEM SZYMANOWSKIM (także laureatem wielu konkursów międzynarodowych) wykona Sonatę g-moll op. 65. Następnie wystąpi TRIO im. WIŁKOMIRSKICH w składzie: CELINA KOTZ – skrzypce, MACIEJ KUŁAKOWSKI – wiolonczela i ŁUKASZ TREPCZYŃSKI – fortepian, by zagrać wspaniałe, nazwane przez Roberta Schumanna „arcydziełem” – Trio fortepianowe Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego.
Tegoroczny, 37. Festiwal, jak już wspomniano, zakończy PHILIPPE GIUSANO recitalem, po którym możemy oczekiwać najwyższej klasy wykonań dzieł Chopina.
Od kilku lat ramy oficjalnego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni” zostały poszerzone o koncert Prolog FORTE, w którym biorą udział uczniowie i zespoły szkół muzycznych oraz koncert EPILOG w wykonaniu laureata 31. Turnieju Pianistów Stypendystów Zagranicznych o nagrodę imienia księcia Antoniego Radziwiłła oraz prezentacja pokonkursowa III Ogólnopolskiego Poetyckiego Konkursu Chopinowskiego „Hymn zachwytu”. Udane te inicjatywy i w tym roku znalazły się w programie Festiwalu. Obie odbędą się w Ostrowie Wielkopolskim, w Forum Synagoga: Prolog 15 września, a Epilog 30 września.
Zapraszamy Państwa do Ostrowa i do Antonina na 37. Festiwal „Chopin w barwach jesieni”, w przekonaniu, że będzie to czas pięknych, niezapomnianych przeżyć artystycznych.

W imieniu organizatorów
Jan Popis


PROGRAM RAMOWY*

Ostrów Wielkopolski, Forum Synagoga
sobota, 15.09. – godz. 18.00
Koncert PROLOG FORTE – Piano
w wykonaniu uczniów i zespołów szkół muzycznych

Ostrów Wielkopolski, Scena Ostrowskie Centrum Kultury
czwartek, 20.09. – godz. 19:00
Inauguracyjny Koncert Symfoniczny
ORKIESTRA FILHARMONII POZNAŃSKIEJ
MAREK PIJAROWSKI – dyrygent
PHILIPPE GIUSIANO – pianista (Francja)
BEATA BILIŃSKA – pianistka
Karol Kurpiński: Uwertura do opery „Jadwiga Królowa Polski”, Franciszek Lessel: Koncert fortepianowy C-dur
Fryderyk Chopin: Wariacje na temat Mozarta „La ci darem la mano”, II Koncert fortepianowy f-moll op. 21

Antonin – plac pałacowy
piątek, 21.09. – godz. 18.00
Złożenie kwiatów pod pomnikiem Fryderyka Chopina.

Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów w Antoninie
piątek, 21.09. – godz. 19.00
Duet fortepianowy: JEKATERINA i  STANISŁAW DRZEWIECCY
F. Chopin, E. Grieg, P. Czajkowski, M. Moszkowski, J. Brahms, A. Piazzolla

Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów w Antoninie
sobota, 22.09. – godz. 17.00
Recital fortepianowy
ARSENII MUN (Rosja)
zdobywca Grand Prix Międzynarodowego Konkursu „Arthur Rubinstein in memoriam” Bydgoszcz 2017 (debiut – nagroda specjalna Stowarzyszenia Wielkopolskie Centrum Chopinowskie „Antonin” w Ostrowie Wielkopolskim)
L. Beethoven, F. Chopin, M. Ravel

godz. 19.00
Recital wokalny
KATARZYNA DONDALSKA – sopran
MICHAŁ LANDOWSKI – fortepian
F. Chopin, P. Viardot, J. Wieniawski, G. Donizetti, E. Toselli, L. Arditi, F. Grothe, G. Winkler

godz. 22.00
Koncert specjalny „Chopin w aksamicie nocy”
wystąpią: WIESŁAW KOMASA – aktor, KATARZYNA DONDALSKA – sopran, CELINA KOTZ – skrzypaczka, MACIEJ KUŁAKOWSKI – wiolonczelista oraz pianiści BEATA BILIŃSKA, INDRE EUGENIJA ZELVYTE (Litwa), JEKATERINA DRZEWIECKA, STANISŁAW DRZEWIECKI, PHILIPPE GIUSIANO (Francja), MICHAŁ LANDOWSKI, ARSENII MUN (Rosja), MICHAŁ KAROL SZYMANOWSKI, ŁUKASZ TREPCZYŃSKI, ONYU SIT (Hong-Kong, debiut w Salonie Księcia Antoniego Radziwiłła)
W programie utwory Fryderyka Chopina oraz wiersze Romana Brandstaettera, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Jarosława Iwaszkiewicza, ks. Jana Twardowskiego.
Słowo o muzyce: Krystyna Pietranek-Kulis i Jan Popis.

Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów w Antoninie
niedziela, 23.09. – godz. 17.00
Koncert kameralny
MICHAŁ SZYMANOWSKI – fortepian
MACIEJ KUŁAKOWSKI – wiolonczela
F. Chopin

Trio im. Wiłkomirskich w składzie:
CELINA KOTZ – skrzypce,
MACIEJ KUŁAKOWSKI – wiolonczela,
ŁUKASZ TREPCZYŃSKI – fortepian
Mendelssohn-Bartholdy

godz. 19.00
Finałowy recital fortepianowy
PHILIPPE GIUSIANO – pianista
F. Chopin, I. F. Dobrzyński

Ostrów Wielkopolski, Forum Synagoga
niedziela, 30.09. – godz. 18.00
Koncert Epilog oraz Finał III Ogólnoploskiego Konkursu Poetyckiego „Hymn zachwytu”
FERHATA BÜYÜK (Turcja), zwycięzca Turnieju Pianistów Stypendystów Zagranicznych w 2018 r.
J. S. Bach, W. A. Mozart, F. Chopin 
Słowo o muzyce na koncertach: Krystyna Pietranek-Kulis, Jan Popis


Organizatorzy zapewniają bezpłatne przejazdy do Ostrowa Wielkopolskiego oraz Antonina (i z powrotem) autokarami, które będą podstawione:
– w Kaliszu przed Teatrem (pl. Bogusławskiego)
– w Ostrowie Wielkopolskim (ul. Wolności 20)

w czwartek 20.09.
w Kaliszu, godz. 18.00
powrót po koncercie

w piątek 21.09.
w Kaliszu, godz. 17.00
w Ostrowie Wlkp., godz. 17.30
powrót po koncercie

w sobotę 22.09.
w Kaliszu, godz. 15.30 i 20.30
w Ostrowie Wlkp., godz. 16.00 i 21.00
powrót po koncertach

w niedzielę 23.09.
w Kaliszu, godz. 15.30
w Ostrowie Wlkp., godz. 16.00
powrót po 2.  koncercie

* Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmian w programie.

Kup bilet online:

Koncert Stanisław Drzewiecki i Jekaterina Drzewiecka, 21.09.2018, godz. 19.00

Recital fortepianowy Arsenii Muna, 22.09.2018, godz. 17.00

Recital wokalny Katarzyna Dondalska, 22.09.2018, godz. 19.00

Koncert specjalny „Chopin w aksamicie nocy”, 22.09.2018, godz. 22.00

Koncert kameralny Trio im. Wiłkomirskich, 23.09.2018, godz. 17.00

Finałowy recital fortepianowy Philippe Giusiano, 23.09.2018, godz. 19.00

Koncert Epilog „Hymn zachwytu”, Ostrów Wlkp., Forum Synagoga 30.09.2018, godz. 18.00