38. Międzynarodowy Festiwal „Chopin w barwach jesieni” – czwartek

[Od: Cz. 19.09.]

Czwartek, 19 września 2019 roku
Ostrów Wielkopolski – Ostrowskie Centrum Kultury

19.oo Inauguracyjny Koncert symfoniczny

ŁUKASZ KRUPIŃSKI (pianista)
INGOLF WUNDER (pianista Austria)

Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją ŁUKASZA BOROWICZA

 

Program
Stanisław Moniuszko (1819 – 1872)
– Mazur z opery „Halka”
Ignacy Jan Paderewski (1860 – 1941)
– Koncert fortepianowy a-moll op. 17
1. Allegro
2. Romanza: Andante
3. Allegro. Molto vivace

przerwa

Fryderyk Chopin (1810 – 1849)
– Allegro de Concert op. 46 (oprac. na orkiestrę Ingolf Wunder)
– I Koncert fortepianowy e-moll op. 11
1. Allegro maestoso
2. Romanza. Larghetto
3. Rondo. Vivace

Słowo o muzyce: Krystyna Pietranek-Kulis i Jan Popis


Łukasz Krupiński

Łukasz Krupiński

Łukasz Krupiński – zwycięzca 7. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w San Marino oraz zdobywca wszystkich nagród specjalnych: Nagroda Publiczności, Nagroda Krytyków Muzycznych i Nagroda za najlepsze wykonanie koncertu z Orkiestrą (wrzesień 2016). Finalista Międzynarodowego Konkursu Ferruccio Busoniego w Bolzano (2017) oraz zdobywca pierwszych nagród na Międzynarodowych Konkursach Pianistycznych w Aachen (2016) i w Hanowerze ( 2015). W październiku 2015 roku będąc półfinalistą znalazł się w prestiżowym gronie 20 najlepszych pianistów XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
W styczniu 2017 roku ukazała się debiutancka płyta Łukasza Krupińskiego zatytułowana ESPRESSIONE inspirowana jego muzycznymi podróżami do Włoch, z utworami Haydna, Chopina i Scrabina. Płyta zdobywa doskonałe recenzje m.in. w Pizzicato Magazine, MDR Kultur, Radio Luxemburg, Radio France.
Artysta koncertował w Polsce, na Białorusi, Litwie, Belgii, Francji, Norwegii, Szwajcarii, Niemczech, Hiszpanii, we Włoszech, Wielkiej Brytanii, Rosji, Chinach, Korei Południowej, Japonii, Australii oraz Stanach Zjednoczonych.
Dwukrotny laureat Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w twórczości (2013, 2014), Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2015), Stypendysta Fundacji Krystiana Zimermana (2015). W 2016 został uhonorowany Medalem Pamiątkowym Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w dowód uznania dla osiągnięć artystycznych. Jest także laureatem innych prestiżowych nagród na międzynarodowych konkursach pianistycznych, m. in. Grand Prix oraz dwie nagrody specjalne na II Syberyjskim Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Tomsku (2013), I nagroda na Konkursie o Stypendium Yamaha Music Foundation of Europe Scholarschip (2014), II nagroda na 46 Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2015).
Urodził się w Warszawie w 1992 roku. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wielu 5 lat. Studiował na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie profesor Alicji Palety-Bugaj oraz dr Konrada Skolarskiego. Obecnie studiuje w Hanowerze w klasie profesora Arie Vardiego w Hochschule für Musik, Theatre und Medien.
Łukasz Krupiński jest reprezentowany przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.


Ingolf Wunder – pianista, zdobył światowe uznanie m.in. dzięki swym występom podczas Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2010). Triumfował w kilku kategoriach, otrzymując nagrody za najlepsze wykonanie koncertu, poloneza i in. oraz II nagrodę główną. Młody artysta dołączył do grona największych sław – laureatów tego konkursu, takich jak Martha Argerich, Krystian Zimerman, Vladimir Ashkenazy, Mitsuko Uchida czy Maurizio Pollini.
Wśród najważniejszych wydarzeń w kalendarzu koncertowym pianisty znajdziemy: debiut z London Chamber Orchestra w Londynie, występy z NDR Sinfonieorchester (Hamburg), a także powrót do Warszawy na koncerty z Orkiestrą Filharmonii Narodowej. W październiku 2014 wystąpił z recitalami na Tajwanie, a w lutym 2015 będą miały miejsce jego solowe występy w Stanach Zjednoczonych. Publiczność usłyszy go ponadto w wiedeńskim Konzerthausie, Casa da Música w Porto oraz podczas Schubertiady w Hohenems.
Ingolf Wunder ma za sobą liczne występy w najważniejszych salach koncertowych i centrach muzycznych świata, takich jak Tonhalle w Zurychu, Musikverein oraz Konzerthaus w Wiedniu, Wigmore Hall w Londynie, Théâtre du Palais-Royal w Paryżu, Sala Koncertowa Filharmonii Narodowej w Warszawie, Filharmonia Berlińska oraz Suntory Hall w Tokio. O londyńskim debiucie artysty w cyklu International Piano Series recenzent The Guardianpisał: „Od dawna już młody pianista debiutujący w Queen Elizabeth Hall nie zrobił takiego wrażenia na publiczności. Wunder gra pewnie i odważnie. Choć dysponuje perfekcyjną techniką, nigdy nie popisuje się nią bez potrzeby, podporządkowując ją swojej wybitnej inteligencji muzycznej”.
Artysta był gościem takich festiwali, jak La Roque d’Anthéron, Festiwal Pianistyczny Zagłębia Ruhry oraz Schubertiada w Hohenems. Koncertował m.in. z Wiener Symphoniker, Tonkünstler-Orchester Niederösterreich, Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin, NHK Symphony Orchestra (Tokio) oraz hr-Sinfonieorchester (Frankfurt).
Związany jest wyłącznym kontraktem nagraniowym z Deutsche Grammophon. Z wielkim uznaniem spotkała się jego pierwsza płyta wydana przez tę wytwórnię (czerwiec 2011), obejmująca solowe utwory Chopina. Drugi album, zatytułowany „300”, ukazał się w styczniu 2013, zaś najnowszy projekt fonograficzny pianisty – nagranie koncertów Czajkowskiego i Chopina z Orkiestrą Filharmonii w Sankt Petersburgu pod batutą Vladimira Ashkenazy’ego – zdobył tytuł Płyty Tygodnia Classic FM.
Talent muzyczny tego austriackiego pianisty – odkryty już w 4. roku jego życia – stopniowo, acz intensywnie rozwijał się podczas nauki Ingolfa Wundera w konserwatoriach w Klagenfurcie i Linzu, a następnie podczas studiów na Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu. Artysta nadal utrzymuje bliski kontakt ze swoim mentorem, polskim pianistą Adamem Harasiewiczem (zwycięzcą Konkursu Chopinowskiego w Warszawie w roku 1955). Niezależnie od sukcesów związanych z warszawskim konkursem Ingolf Wunder jest laureatem kilku innych konkursów pianistycznych, zdobył m.in. pierwsze nagrody w Steinway Klavierspiel-Wettbewerb w Hamburgu, austriackim konkursie Prima la musica (Linz) i międzynarodowym Concours Musical de France (Paryż) oraz Nagrodę im. Franciszka Liszta w budapesztańskim XXXVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Liszta (2001).


Orkiestra Filharmonii Poznańskiej Orkiestra Filharmonii Poznańskiej

Podczas inauguracyjnego koncertu, 10 listopada 1947 roku Orkiestra Filharmonii Poznańskiej wystąpiła pod batutą swojego pierwszego dyrygenta – Stanisława Wisłockiego. Od tego czasu orkiestrę prowadzili kolejno: Stanisław Wisłocki, Jerzy Katlewicz, Robert Satanowski, Witold Krzemieński, Zdzisław Szostak, Renard Czajkowski, Wojciech Rajski, Wojciech Michniewski, Andrzej Boreyko, Mirosław Jacek Błaszczyk, José Maria Florêncio, Grzegorz Nowak. Z początkiem sezonu artystycznego 2007/2008 dyrygentem-szefem Orkiestry Filharmonii Poznańskiej został Marek Pijarowski. Pierwszym dyrygentem gościnnym tego zespołu jest Łukasz Borowicz.

Orkiestra Filharmonii Poznańskiej należy do grona najbardziej znanych i cenionych polskich orkiestr symfonicznych. Występuje w najważniejszych ośrodkach muzycznych w kraju i poza jego granicami. Zespół koncertował prawie we wszystkich krajach Europy. Uczestniczył w wielu znaczących zagranicznych festiwalach muzycznych, m.in.: Romaeuropa-Villa Medici, Kissinger Sommer, Ankara Sanat Festivali, Festwochen in Herrenhausen, Bregenzer Frühling, Dresdner Musikfestspiele, Choriner Musiksommer, Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethoven, Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym Janáčkův Máj, Międzynarodowym Festiwalu Operowym Smetanowa Litomyšl.

Orkiestra towarzyszyła uczestnikom pierwszego powojennego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie, a od 1952 roku akompaniuje finalistom Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.

Z zespołem występowali światowej sławy dyrygenci. Orkiestra Filharmonii Poznańskiej ma w dorobku nagrania z muzyką symfoniczną, operową i baletową dla radia, telewizji oraz na płyty CD (nagrania dla Sony Classical, Polmusic, Wichtel Records, Polskie Nagrania, Muza, Largo Records, Dux, CD Accord, Naxos). W 2015 roku płyta Gwiazdy Światowych Scen Operowych: Ewa Podleś z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej – live (zarejestrowana w Poznaniu podczas koncertu pod batutą Łukasza Borowicza) została w wyróżniona przez francuską Académie du Disque Lyrique nagrodą L’Orphée d’Or (Złotego Orfeusza).

W 2016 roku Orkiestra Filharmonii Poznańskiej (wraz z Chórem Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz solistami: Wiolettą Chodowicz, Robertem Gierlachem i Wojtkiem Gierlachem, pod dyrekcją Łukasza Borowicza) dokonała pierwszego światowego nagrania płytowego Quo vadis Feliksa Nowowiejskiego. Dwupłytowy album z tym nagraniem, wydany w 2017 roku przez znaną niemiecką wytwórnię cpo, w 2018 roku zdobył jedną z najbardziej prestiżowych nagród płytowych świata – International Classical Music Awards (ICMA 2018).


Organizatorzy zapewniają bezpłatne przejazdy do Ostrowa Wielkopolskiego oraz Antonina
(i z powrotem) autokarami, które będą podstawione:
– w Kaliszu przed Teatrem (pl. Bogusławskiego)
– w Ostrowie Wielkopolskim (ul. Wolności 22)

czwartek 19.09.
w Kaliszu, godz. 18.00, powrót po koncercie

Kup blilet online:

Recital fortepianowy Leonora Armelini, Sala Antonin Kalisz 20 września 2019, godz.: 19:00

Wieczór jazzu Włodzimierz Nahorny, Sala Antonin Kalisz 20 września 2019, godz.: 21:00

Recital fortepianowy Tomasz Ritter, Sala Antonin Kalisz 21 września 2019, godz.: 17:00

Recital wokalny Edyta Piasecka, Sala Antonin Kalisz 21 września 2019, godz.: 19:00

Chopin w aksamicie nocy koncert specjalny, Sala Antonin Kalisz 21 września 2019, godz.: 22:00

Koncert kameralny Chopin w barwach jesieni, Sala Antonin Kalisz 22 września 2019, godz.: 17:00

Finałowy recital fortepianowy Anna Malikova, Sala Antonin Kalisz 22 września 2019, godz.: 19:00

SPONSORZY CKIS:

logo1    rosenthal-garbacz