38. Międzynarodowy Festiwal „Chopin w barwach jesieni” – piątek

[Od: Pt. 20.09.]

Piątek, 20 września 2019 roku
Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów w Antoninie

18.oo Złożenie kwiatów pod pomnikiem Fryderyka Chopina oraz otwarcie wystawy fotograficznej 
Tomasza Sikory pn. „Nostalgia Chopinowska”

 

 

 

19.00 Recital fortepianowy

LEONORA ARMELINI, pianistka (Włochy)

Program
Francis Poulenc (1899 – 1963)
– 8 Nokturnów: nr 1 C-dur, nr 2 A-dur „Bal de jeunes filles”,
nr 4 c-moll „Bal fantôme”, nr 5 d-moll „Phalenes”, nr 7 Es-dur
Ferenc Liszt (1811 – 1886)
– Hymn de la Nuit
– Dolna Obermanna z cyklu „Lata pielgrzymki”
Fryderyk Chopin (1810 – 1849)
– 4 Ballady: g-moll op. 23, F-dur, op. 38, As-dyr llp. 47, f-moll op. 52

Słowo o muzyce: Krystyna Pietranek-Kulis


21.oo Wieczór jazzu

WŁODZIMIERZ NAHORNY, fortepian
MARIUSZ BOGDANOWICZ, kontrabas
PIOTR BISKUPSKI, perkusja

Impresje i inspiracje: Chopin, Moniuszko, Szymanowski, Komeda

Słowo o muzyce: Jan Popis


Leonora Armelini (Włochy)

Leonora Armelini (Włochy)

LEONORA ARMELINI – włoska pianistka urodzona w 1992 roku w Padwie, laureatka wielu włoskich konkursów pianistycznych, w których udział brała od szóstego roku życia. Lekcje fortepianu rozpoczęła w wieku czterech lat pod okiem Laury Palmieri. Absolwentka Accademia Nazionale di Santa Cecilia w Rzymie w klasie Sergia Perticaroliego. Uczestniczyła w kursach mistrzowskich prowadzonych przez L. Zilberstein w Hochschule für Musik und Theater in Hamburg.
W swoim dorobku artystycznym ma ponad 250 występów publicznych we Włoszech, Wielkiej Brytanii, Austrii, Czechach, Francji i USA, gdzie wystąpiła w Carnegie Weill Recital Hall, New York. Jako solistka koncertowała z wieloma znanymi orkiestrami takimi jak m.in. Kronstadt Philharmonic, Orkiestra Filharmonii w Turynie, Orkiestra Kameralna z Kijowa i Ukraińska Orkiestra Narodowa. Współpracowała z takimi dyrygentami jak Alexander Rabinovich-Barakowsky, Claudio Scimone, Zoltan Pesko i Anton Nanut.
Artystka ma w repertuarze utwory Mozarta, Haydna, Mendelssohna, Schumanna, Chopina i Gershwina. W 2011 roku artystka wystąpiła w Warszawie podczas festiwalu „Chopin i jego Europa”. Obecnie aktywnie koncertuje, m.in. w Polsce, jako solistka i kameralistka.


Nahorny Trio

Nahorny Trio

NAHORNY TRIO

Włodzimierz Nahorny – fortepian
Mariusz Bogdanowicz – kontrabas
Piotr Biskupski – perkusja

Muzyka tria to wspaniałe, niepowtarzalne, kompozycje leadera. Jej charakter pomimo, że utrzymany w kanonie tria jazzowego, nosi romantyczne i bardzo słowiańskie piętno. Jest to przekrój twórczości leadera. Znajdują się tu utwory pisane specjalnie na trio jak również instrumentalne wersje przebojów Włodzimierza Nahornego, takie jak Jej Portret, Czas rozpalić piec czy Księżyc nad Kościeliskiem. Trio w swoim programie ma również fragmenty projektów Nahorny-Szymanowski Mity, Chopin Genius Loci, w których lider połączył świat muzyki poważnej i jazzu tworząc nową wartość wykraczającą poza znane powszechnie stereotypy. To muzyka na wskroś współczesna, czerpiąca inspirację z wielu gatunków. W 2002 roku ukazała się płyta tria – Dolce far niente… i nic więcej, w 2014 kolejna pt. Hope. To najdłużej istniejące trio w historii polskiego jazzu – w tym samym składzie od 1993 roku. Jest ono bazą wszystkich projektów Nahornego: Śpiewnik Nahornego, Kolędy na cały rok, Piosenki Lwowskie i Nahorny Sextet Chopin Genius Loci.
Włodzimierz Nahorny to postać nie mająca sobie równej na polskiej scenie jazzowej. Pianista, saksofonista, flecista, kompozytor i aranżer muzyki jazzowej, rozrywkowej, teatralnej i filmowej. Jest absolwentem PWSM w Sopocie. Zdobył wiele nagród na konkursach i festiwalach w Polsce i za granicą. Najważniejsze z nich to: I nagroda solistyczna i zespołowa na Jazz nad Odrą 64; II nagroda na Konkursie Młodych Muzyków Jazzowych w Wiedniu w 1966; I nagroda na Festiwalu Jazzowym w Wiedniu 1967, którą odebrał z rąk Duka Ellingtona; I nagroda na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu kolejno w 1972 i 1973 r. Jest kompozytorem najsłynniejszej powojennej polskiej piosenki Jej Portret. Ma na swoim koncie współpracę z legendarnym gdańskim Bim-Bomem, z zespołem A. Trzaskowskiego, A. Kurylewicza, i wreszcie z Breakoutami w okresie ich największej popularności. Jego ogromną aktywność w ostatnich dwóch dekadach dokumentują płyty: Ich Portret, Kolędy na cały rok, Piosenki Lwowskie, Nahorny-Szymanowski – Mity, Nahorny-Chopin – Fantazja Polska, Nahorny-Karłowicz – Koncert, Nahorny Trio Dolce far niente… i nic więcej, Śpiewnik Nahornego, Nahorny Sextet – Chopin Genius Loci i najnowsza – Nahorny Trio HOPE. Jego muzyka to poezja, romantyzm, refleksja, język niedefiniowalny i nieprzewidywalny. Jest osobowością niedefiniowalną. Jego życiorys to niemal cała historia polskiego jazzu. Od samego początku kariery, od debiutu, wzbudza powszechne uznanie. Wybitny, niepowtarzalny kompozytor, jeden z pierwszych polskich multiinstrumentalistów. Jego idiom to pojęcie tak szerokie jak nieskończony jest wachlarz jego artystycznych doświadczeń. Jest człowiekiem o niespotykanej wrażliwości i skromności, jednocześnie pełnym energii i nowatorskich koncepcji. Przez krytyków nazwany jest Chopinem jazzu.


Organizatorzy zapewniają bezpłatne przejazdy do Ostrowa Wielkopolskiego oraz Antonina
(i z powrotem) autokarami, które będą podstawione:
– w Kaliszu przed Teatrem (pl. Bogusławskiego)
– w Ostrowie Wielkopolskim (ul. Wolności 22)

piątek 20.09.
w Kaliszu, godz. 17.00
w Ostrowie Wlkp., godz. 17.30
powrót po 2. koncercie

 

Kup blilet online:

Recital fortepianowy Leonora Armelini, Sala Antonin Kalisz 20 września 2019, godz.: 19:00

Wieczór jazzu Włodzimierz Nahorny, Sala Antonin Kalisz 20 września 2019, godz.: 21:00

Recital fortepianowy Tomasz Ritter, Sala Antonin Kalisz 21 września 2019, godz.: 17:00

Recital wokalny Edyta Piasecka, Sala Antonin Kalisz 21 września 2019, godz.: 19:00

Chopin w aksamicie nocy koncert specjalny, Sala Antonin Kalisz 21 września 2019, godz.: 22:00

Koncert kameralny Chopin w barwach jesieni, Sala Antonin Kalisz 22 września 2019, godz.: 17:00

Finałowy recital fortepianowy Anna Malikova, Sala Antonin Kalisz 22 września 2019, godz.: 19:00

SPONSORZY CKIS:

logo1    rosenthal-garbacz