38. Międzynarodowy Festiwal „Chopin w barwach jesieni”

[Od: Nd. 22.09.]

„Byłem tam tydzień, nie uwierzysz, jak mi u niego dobrze było […]. Napisałem u niego Alla polacca z wiolonczelą. Nic nie ma prócz błyskotek, do salonu, dla dam – chciałem, widzisz, żeby X-czka Wanda się nauczyła. Młode to, 17-cie lat, ładne, i dalipan, aż miło było ustawiać paluszki…”      (Chopin do Tytusa Wojciechowskiego, Warszawa 14 listopada 1829)

Szanowni Państwo – Drodzy Melomani,
190 lat temu, w tym miejscu i w tym Pałacu, gdzie obecnie odbywa się Międzynarodowy Festiwal „Chopin w barwach jesieni” przebywał Fryderyk Chopin. Jak pisał, było tam mu dobrze, na tyle, że mógł również komponować. A gdyby nie „własne interessa” – pisał – (kończył wówczas Koncert f-moll, a dokładnie jego finał), „byłbym tam siedział dopóki by mię nie wypędzono”.
Właściciel Antonina – książę Antoni Radziwiłł, wielki miłośnik, ale też i znawca muzyki, musiał być usatysfakcjonowany wizytą młodego, genialnie uzdolnionego Fryderyka. Znalazł w jego osobie partnera dla długich, wieczornych rozmów o muzyce i przy muzyce. Zresztą Fryderyk szybko docenił księcia i jako wiolonczelistę, i jako kompozytora muzyki do Fausta, pisząc: „wiele rzeczy znalazłem tak dobrze pomyślanych, nawet genialnych, żem się nigdy po namiestniku tego spodziewać nie mógł”.
Zapraszając Państwa, jak najserdeczniej, na tegoroczny 38. Międzynarodowy Festiwal „Chopin w barwach jesieni”, pragniemy wyrazić radość, że oto znów spotkamy się w tym niezwykłym Pałacu, który pozostaje jedynym w kraju miejscem, gdzie przebywał Nasz Największy Kompozytor, i które nie zmieniło się od tych stu dziewięćdziesięciu lat! Tutaj muzyki Chopina słucha się jeszcze inaczej. W atmosferze uroku i magii autentyczności miejsca.

Inauguracja, jak to już się przyjęło, odbędzie się w Ostrowskim Centrum Kultury (19.09.2019 o godz. 19:00). Przyjeżdża Orkiestra Filharmonii Poznańskiej, którą poprowadzi maestro ŁUKASZ BOROWICZ. 200-lecie urodzin „ojca opery narodowej” Stanisława Moniuszki (1819 – 1872) pragniemy uhonorować wykonaniem Mazura z opery „Halka”. Tak oficjalnie rozpocznie się 38. Festiwal. I dalej muzyka polska. Usłyszymy Koncert fortepianowy a-moll Ignacego Jana Paderewskiego – znakomitą kompozycję, spełniającą wszelkie kryteria wielkiego koncertu romantycznego. Partię solową wykona liczący 27 lat ŁUKASZ KRUPIŃSKI, który wygrał kilka międzynarodowych konkursów, a w ubiegłym roku wystąpił w nowojorskiej Carnegie Hall podczas gali poświęconej Paderewskiemu i odzyskaniu Niepodległości. Drugim solistą wieczoru będzie INGOLF WUNDER. Jego, w tej chwili już światowa kariera, rozpoczęła się na dobre w roku 2010, kiedy to na Konkursie Chopinowskim otrzymał II nagrodę główną oraz nagrody specjalne za najlepsze wykonanie poloneza i koncertu. W Ostrowie zaprezentuje się jako chopinista, w Koncercie e-moll op. 11 oraz w utworze, który Chopin planował jako I część kolejnego koncertu (trzeciego) – Allegro de Concert A-dur op. 46. Niestety, poprzestał tylko na tym fragmencie i to tylko na głosie fortepianu. Ingolf Wunder, chcąc zagrać ten utwór z orkiestrą, dokonał odpowiedniego opracowania. Allegro de Concert w tej wersji na Festiwalu usłyszymy po raz pierwszy.

palac tablica Na kolejne trzy dni festiwalowe przenosimy się do Pałacu Myśliwskiego Książąt  Radziwiłłów w Antoninie. W piątek – 20.09. o 18:00 złożymy kwiaty pod pomnikiem Fryderyka, a 19.00 swój recital fortepianowy rozpocznie LEONORA ARMELINI. Przyjeżdża do nas z Italii, zresztą przyjeżdża do Polski nie po raz pierwszy, po tym, jak zachwyciła swym talentem na Konkursie Chopinowskim w 2010 roku. Była jego półfinalistką, a jedną z nagród otrzymała „za muzykalność i piękno dźwięku”. Jej antoniński recital zawiera komplet czterech ballad Chopina. Usłyszymy też kompozycje Ferenca Liszta i co może wydać się szczególnie interesujące – 8 nokturnów Francisa Poulenca; interesujące, czy ten francuski twórca pisząc swoje nokturny – myślał o nokturnach Chopina? Godziny późnowieczorne (od 21:00) spędzimy przy muzyce jazzowej w wykonaniu TRIA WŁODZIMIERZA NAHORNEGO – muzyka, który często i z sukcesem, inspiruje się muzyką klasyków: Chopina, Paderewskiego, Szymanowskiego i innych.
W sobotę – 21 września odbędą się trzy koncerty. W pierwszym, o godz. 17:00 wystąpi zwycięzca I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych w roku 2018 – TOMASZ RITTER. Pochodzi z Lublina. Ma 24 lata i studiuje w Konserwatorium Moskiewskim. Wybitny talent, równorzędnie traktujący grę na fortepianie współczesnym i fortepianie historycznym. W swym programie połączy dwóch wielkich romantyków: Roberta Schumanna i Fryderyka Chopina.
O godz. 19:00 rozpocznie się recital wokalny EDYTY PIASECKIEJ – sopran i pianisty BARTŁOMIEJA KOMINKA, poświęcony twórczości pieśniarskiej polskich kompozytorów, od Chopina, Perkowskiego, Karłowicza, Malawskiego, Moniuszki, Niewiadomskiego – do Szymanowskiego. Piękny zestaw polskich pieśni, poświadczający również, że poza światem opery, w którym Edyta Piasecka tak wspaniale się znajduje, istnieje jeszcze subtelny świat liryki wokalnej. Gdy nadejdzie godz. 22:00, i gdy Salon Pałacu Radziwiłłów spowije miękkość aksamitu nocy, odezwą się pierwsze dźwięki Chopinowskiej Muzy. Od lat są to dźwięki napisanego w Antoninie Poloneza na wiolonczelę i fortepian – dla księcia Radziwiłła. Jak przystało na salon artystyczny, pojawią się w nim młodzi pianiści – debiutanci, wszak to najlepszy moment, żeby się pokazać publiczności i to znającej się na rzeczy. Wystąpi m.in. zdobywca Nagrody Chopinowskiej na 32. Turnieju Pianistów – Stypendystów Zagranicznych THÉO RANGANATHAN z Francji. Tradycją tego wieczoru jest też część poetycka, którą powierza się znanym aktorom. W krótkich programach recitalowych, zawierających utwory tylko Chopina, usłyszymy wszystkich pozostałych artystów-wykonawców. Wiolonczela – to instrument, który dla Festiwalu „Chopin w barwach jesieni” pozostaje czymś w rodzaju „przedmiotu emblematycznego”, oczywiście to w nawiązaniu do faktu, że książę Antoni Radziwiłł, jak przekazuje nam tradycja, był „biegłym wiolonczelistą”.
A Fryderyk, mimo że „fortepianista”, wiolonczelę stawiał wysoko, bo na drugim miejscu, o czym świadczą trzy jego znakomite kompozycje: Introdukcja i Polonez C-dur op. 3, Grand Duo Concertant i Sonata wiolonczelowa g-moll op. 65. Wszystkie – usłyszymy podczas koncertu kameralnego (22.09. o godz. 17:00), w którym wystąpi aż dwoje naszych wiolonczelistów, reprezentujących najwyższy kunszt gry na tym instrumencie: MAGDALENA BOJANOWICZ i BARTOSZ KOZIAK. W ich wykonaniu zabrzmią (po raz pierwszy na Festiwalu), rzecz niezwykle ciekawa, nokturny skomponowane przez Auguste Franchomme’a – wiolonczelistę, paryskiego przyjaciela Chopina, który okazał się również niezastąpionym doradcą podczas pisania przez Fryderyka Sonaty op. 65. W utworach z udziałem fortepianu wystąpi wysoko ceniony jako kameralista RADEK KUREK.
I na koniec 38. Festiwalu w Antoninie: jeszcze jedno wspomnienie w Międzynarodowych Konkursów Chopinowskich w Warszawie. Tym razem z roku 1990, z XII Konkursu, kiedy to jedną z głównych nagród (piątą) zdobyła ANNA MALIKOVA – wychowanka Konserwatorium Moskiewskiego, dziś pianistka o uznanej renomie międzynarodowej. W programie swojego recitalu (22.09. o godz. 19:00) umieściła 3 Walce op. 64 i Balladę f-moll Chopina oraz Suitę koncertową z baletu „Śpiąca królewna” Piotra Czajkowskiego. Transkrypcji fortepianowej, tej napisanej na wielką orkiestrę muzyki, dokonał Mikhail Pletniev, w sposób absolutnie doskonały oddając klimat kolejnych scen baletu Czajkowskiego.
W ostatnim czasie ramy Festiwalu „Chopin w barwach jesieni” zostały poszerzone o Prolog, w którym biorą udział uczniowie i zespoły szkół muzycznych oraz Epilog, jako finał Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Hymn zachwytu”. Część muzyczną Epilogu wypełni recital Chinki LELIN QI – laureatki 32. Turnieju Pianistów Stypendystów Zagranicznych o nagrodę im. Księcia Antoniego Radziwiłła. Na te wydarzenia zapraszamy do Ostrowa Wlkp., do Forum Synagoga: na Prolog 14.09. o godz. 18:00, a na Epilog 29.09. również o 18:00. Szczegóły programowe oraz pełne informacje o wykonawcach znajdą Państwo w książce festiwalowej oraz w internecie.
Koncerty festiwalowe poprowadzą: Krystyna Pietranek-Kulis i Jan Popis.

Zapraszamy Państwa do Ostrowa i do Antonina na 38. Festiwal „Chopin w barwach jesieni”, w przekonaniu że będzie to czas pięknych, niezapomnianych przeżyć artystycznych.

W imieniu organizatorów
Jan Popis


Program 

14.09.2019 (sobota) Forum Synagoga w Ostrowie Wielkopolskim.

18:00 Prolog FORTE-piano w wykonaniu uczniów studentów i zespołów szkół i uczelni muzycznych w Polsce


19.09.2019 (czwartek) Ostrowskie Centrum Kultury

19:00 Inauguracyjny koncert symfoniczny
ORKIESTRA FILHARMONII POZNAŃSKIEJ
ŁUKASZ KRUPIŃSKI – pianista
INGOLF WUNDER – pianista (Austria) Laureat II nagrody Konkursu Chopinowskiego w 2010 r.
ŁUKASZ BOROWICZ – dyrygent
Stanisław Moniuszko:
Mazur z opery „Halka”
Ignacy Jan Paderewski:
Koncert fortepianowy a-moll op. 17
p r z e r w a
Fryderyk Chopin:
– Allegro de Concert A-dur op. 46 (oprac. na orkiestrę Ingolf Wunder)
– Koncert fortepianowy e-moll op. 11
W przerwie koncertu otwarcie 26. Międzynarodowej Wystawy Ekslibrisu Muzycznego – Antonin 2019

WIĘCEJ: CZWARTEK W OCK W OSTROWIE WLKP.


20.09.2019 (piątek) Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów w Antoninie

18:00 Złożenie kwiatów pod pomnikiem Fryderyka Chopina
Otwarcie wystawy fotograficznej Tomasza Sikory pn. „Nostalgia Chopinowska”

19:00 Recital fortepianowy: LEONORA ARMELINI – pianistka (Włochy)
Francis Poulenc:
– 8 Nokturnów (FP 56): nr 1 C-dur, nr 2 A-dur „Bal de jeunes filles”, nr 4 c-moll „Bal fantôme”, nr 5 d-moll „Phalenes”, nr 7 Es-dur
Ferenc Liszt:
– Hymn de la Nuit
– Dolna Obermanna z cyklu „Lata pielgrzymki”
Fryderyk Chopin
– 4 Ballady: g-moll op. 23, F-dur op. 38, As-dur op. 47, f-moll op. 52

21:00 Wieczór jazzu:
WŁODZIMIERZ NAHORNY – fortepian,
MARIUSZ BOGDANOWICZ – kontrabas,
PIOTR BISKUPSKI – perkusja
Impresje i inspiracje: Chopin, Moniuszko, Szymanowski, Komeda

WIĘCEJ: KONCERTY PIĄTEK


21.09.2019 (sobota) Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów w Antoninie

17:00 TOMASZ RITTER zwycięzca I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Fortepianie Historycznym w 2018 r.
Robert Schumann:
– Fantasiestücke op. 12
Fryderyk Chopin:
– Sonata h-moll op. 58

19:00 Recital wokalny:
EDYTA PIASECKA – sopran
BARTŁOMIEJ KOMINEK – fortepian
Fryderyk Chopin:
– 3 Pieśni: „Śliczny chłopiec”, „Życzenie”, „Piosnka litewska”
Piotr Perkowski:
– Uty japońskie op. 4
Mieczysław Karłowicz:
– 5 Pieśni: „Z nową wiosną”, „Skąd pierwsze gwiazdy”, „Rdzawe liście”, „W wieczorną ciszę”, „Pamiętam ciche dni”
Artur Malawski:
– Bociany
Stanisław Moniuszko:
– 4 Pieśni: „Swaty”, „Pieśń Nai”, „Cztery pory roku”, „Prząśniczka”
Stanisław Niewiadomski:
– Indele Mendele
Karol Szymanowski:
– 2 Pieśni: „We mgłach”, „Daleko został cały ten świat”

22:00 KONCERT SPECJALNY „Chopin w aksamicie nocy” – w 190. rocznicę pobytu Chopina w Antoninie z udziałem wszystkich wykonawców festiwalu (zagrają po jednym utworze F. Chopina), aktora, który zaprezentuje fragmenty korespondencji dotyczącej Antonina i pobytu tam Chopina, oraz debiut festiwalowy: Théo Ranganathana (Francja) – zdobywca Nagrody Specjalnej za wykonanie programu chopinowskiego na 32. Turnieju Pianistów Stypendystów Zagranicznych o nagrodę im. ks. Antoniego Radziwiłla’2019.

WIĘCEJ: KONCERTY SOBOTA


22.09.2019 (niedziela) Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów w Antoninie

17:00 Koncert kameralny:
MAGDALENA BOJANOWICZ – wiolonczela
BARTOSZ KOZIAK – wiolonczela
RADEK KUREK – fortepian
Auguste Franchomme:
– 2 Nokturny z op. 15 na 2 wiolonczele
Fryderyk Chopin:
– Introdukcja i Polonez C dur op. 3,
– Grand Duo concertant, Sonata g-moll op. 65

19:00 Finałowy recital fortepianowy: ANNA MALIKOVA (Rosja) – laureatka V nagrody Konkursu Chopinowskiego w 1990 r.
Fryderyk Chopin:
– 3 Walce op. 34
– IV Ballada f-moll op. 52
Piotr Czajkowski (oprac. Mikhail Pletnev):
– Suita z baletu „Śpiąca królewna”

WIĘCEJ: KONCERTY NIEDZIELA


29.09.2019 Forum Synagoga w Ostrowie Wielkopolskim

18:00 Koncert EPILOG oraz Finał IV Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Hymn zachwytu” w połączeniu z recitalem:
LELIN QI (Chiny) – laureatka 32. Turnieju Pianistów – Stypendystów Zagranicznych o nagrodę imienia księcia Antoniego Radziwiłła’2019
Fryderyk Chopin:
– IV Ballada f-moll op. 52
– Polonez fis-moll op. 44
Aleksander Skriabin:
– Sonata gis-moll op. 19
Sergiej Rachmaninow:
– Wariacje d-moll na temat Corellego op. 52


Wystawa towarzysząca festiwalowi „Chopin w Barwach Jesieni 2019”

„Fryderyk Chopin – nostalgia kompozytora w obrazach fotograficznych Tomka Sikory”
wystawa czynna: 20.09. – 20.10.2019
Galerie Pałacu Myśliwskiego Książąt Radziwiłłów w Antoninie

Tomasz Sikora – urodzony w 1948 roku w Warszawie w rodzinie artystycznej. Matka była malarką, ojciec znanym rzeźbiarzem. Fotograf, autor wielu wystaw indywidualnych na całym świecie oraz kilkudziesięciu wydawnictw autorskich. Był wielokrotnie nagradzany za kreatywność w fotografii. Dwukrotnie wybrany fotografem reklamowym roku w Australii, gdzie mieszkał przez wiele lat. Autor międzynarodowych kampanii reklamowych dla Sheraton, Intercontinental, Singapore Airlines, Reebok. W 2002 roku powołal do życia, wraz z Andrzejem Świetlikiem Galerię Bezdomną promującą w wielu krajach fotografię niezależną.

 

* Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmian w programie.


Organizatorzy zapewniają bezpłatne przejazdy do Ostrowa Wielkopolskiego oraz Antonina
(i z powrotem) autokarami, które będą podstawione:
– w Kaliszu przed Teatrem (pl. Bogusławskiego)
– w Ostrowie Wielkopolskim (ul. Wolności 22)

czwartek 19.09.
w Kaliszu, godz. 18.00
powrót po koncercie

piątek 20.09.
w Kaliszu, godz. 17.00
w Ostrowie Wlkp., godz. 17.30
powrót po 2. Koncercie

sobota 21.09.
w Kaliszu, godz. 15.30 i 20.30
w Ostrowie Wlkp., godz. 16.00 i 21.00
powrót po 2. koncercie
oraz po koncercie nocnym

niedziela 22.09.
w Kaliszu, godz. 15.30
w Ostrowie Wlkp., godz. 16.00
powrót po 2. koncercie

Kup bilet online:

Recital fortepianowy Leonora Armelini, Sala Antonin Kalisz 20 września 2019, godz.: 19:00

Wieczór jazzu Włodzimierz Nahorny, Sala Antonin Kalisz 20 września 2019, godz.: 21:00

Recital fortepianowy Tomasz Ritter, Sala Antonin Kalisz 21 września 2019, godz.: 17:00

Recital wokalny Edyta Piasecka, Sala Antonin Kalisz 21 września 2019, godz.: 19:00

Chopin w aksamicie nocy koncert specjalny, Sala Antonin Kalisz 21 września 2019, godz.: 22:00

Koncert kameralny Chopin w barwach jesieni, Sala Antonin Kalisz 22 września 2019, godz.: 17:00

Finałowy recital fortepianowy Anna Malikova, Sala Antonin Kalisz 22 września 2019, godz.: 19:00

SPONSORZY CKIS:

logo1    rosenthal-garbacz