47. Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych – PROGRAM

Zapraszamy na 47. edycję Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych. Znakomity program zaprezentują wyjątkowi Artyści!

Cz. 26.11. godz.: 19:00
Potrwa do: Nd. 29.11.

Na tegorocznym festiwalu w Kaliszu wystawiona zostanie najsilniejsza obsada rodzimych mistrzów fortepianu. Na scenie Centrum Kultury i Sztuki pojawią się bowiem: Adam Makowicz, Leszek Możdżer i Dominik Wania (Marcin Wasilewski występował rok temu). Makowicz i Wania wystąpią solo, Możdżer w duecie z wybitnym duńskim basistą Larsem Danielssonem (dream team!). Z Wilna przyjedzie Dainius Pulauskas Group – oprócz oryginalnych kompozycji czołowy litewski pianista ma w swoim repertuarze również utwory Krzysztofa Komedy. Zagrają też wschodzące gwiazdy jazzu polskiego.
47. edycja Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu odbywać się będzie jak zwykle w ostatni weekend listopada, ale tym razem w lekko zmodyfikowanej formie. W Centrum Kultury i Sztuki każdego wieczoru występować będą nie trzy, lecz dwa zespoły, za to wieczory będą nie trzy, lecz cztery, od czwartku do niedzieli.

47. Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu
26 – 29 listopada 2020


CZWARTEK, 26 listopada • godz. 19:00 
Tubis Trio
Maciej Tubis – p
Paweł Puszczało – b
Przemysław Pacan – dr

O.N.E. Quintet
Monika Muc – as
Pola Atmańska – p
Dominika Rusinowska – viol
Kamila Drabek – b
Patrycja Wybrańczyk – dr


PIATEK, 27 listopada • godz. 19:00
Dominik Wania – piano solo

Sundial
Wojciech Jachna – tp
Grzegorz Tarwid – p,
Krzysztof Szmańda – dr
Irek Wojtczak – ts, ss


SOBOTA, 28 listopada • godz. 19:00
Ilona Damięcka Trio
Ilona Damięcka – p
Michał Jaros – b
Krzysztof Szmańda – dr

Leszek Możdżer – Lars Danielsson (Polska/Szwecja)
Leszek Możdżer – p
Lars Danielsson – b, cello


NIEDZIELA, 29 listopada • godz. 19:00
Dainius Pulauskas Group (Litwa)
Dainius Pulauskas – p, keyb
Valerijus Ramoška – tp, fluegelhorn
Liutauras Janušaitis – ts
Eugenijus Jonavičius – g
Domas Aleksa – b
Augustas Baronas – dr

Adam Makowicz – piano solo (jubileusz 80-lecia urodzin)


W galeriach CKiS zaprezentowane  zostaną dwie wystawy poświęcone Leopoldowi Tyrmandowi w stulecie urodzin legendarnego pisarza i guru polskiego jazzu. Jedną ekspozycję przygotowało Muzeum Jazzu, drugą IPN.

„Leopold Tyrmand – o stylu bycia »w kontrze«”
Leopold Tyrmand to wybitny pisarz, dziennikarz i publicysta. Jeden z najbardziej oryginalnych polskich prozaików drugiej połowy XX wieku, który w najtrudniejszych czasach zachował wymagającą odwagi niezależność intelektualną. Był nie tylko zdecydowanym przeciwnikiem komunizmu, ale także arbitrem elegancji, miłośnikiem kobiet, mody, architektury oraz wielkim propagatorem jazzu.
Ekspozycja składa się z 13 plansz o wymiarach 100 x 200 cm. Bogato ilustrowane plansze zawierają syntetyczne teksty oraz cytaty z dzieł Tyrmanda. Zdjęcia wykorzystane na wystawie pochodzą m.in. ze zbiorów Mary Ellen Tyrmand, Litewskiego Archiwum Specjalnego, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, Muzeum Oslo oraz Instytutu Hoovera.
Wystawa przygotowana przez IPN w Katowicach.

„TYRMAND, kalendarium życia”
Wystawa Andrzeja Rumianowskiego, przedstawiająca życiorys Leopolda Tyrmanda, opisująca w bardzo zwięzłej formie wszystkie etapy jego trudnego, ale jakże barwnego życia. Z wystawy dowiemy się o jego przedwojennej historii, wyjeździe do Paryża, okresie wojennym spędzonym w Wilnie, a także Niemczech, Austrii, Norwegii, powojennym powrocie do Polski i wyjeździe do Stanów Zjednoczonych. Ekspozycja to także opowieść o jego książkach, pasji do jazzu i kobiet.
To wszystko na 32 planszach z fotografiami i tekstem w języku polskim i angielskim.
Każda z plansz zawiera kod QR, przekierowujący do uzupełniającego wpisu na stronie www.muzeumjazzu.pl
Wystawa przygotowana przez Muzeum Jazzu.

 


Rezerwacja i sprzedaż karnetów i biletów wkrótce.

Organizator zastrzega sobie możliwość zmiany w programie.

Koncerty festiwalowe będą się odbywać z zachowaniem reżimu sanitarnego.

 

Organizator

    

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art.80 ust.1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych , w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.