60 lat minęło… Spotkanie z Andrzejem Dąbrowskim

Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu & radioCENTRUM_106.4 zapraszają w przededniu Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych, w czwartek, 22 listopada o godz. 19:00 do sali Studio na spotkanie z Andrzejem Dąbrowskim pt. „60 lat minęło...".

[Od: Cz. 22.11.]

Andrzej Dąbrowski – (ur. 13 kwietnia 1938 w Wilnie) – polski muzyk, piosenkarz, wokalista jazzowy, perkusista, kompozytor; dziennikarz, fotografik, autor tekstów piosenek, a także kierowca rajdowy (wicemistrz Polski w rajdach samochodowych w 1957). Jest absolwentem krakowskiego Liceum Muzycznego oraz Wydziału Instrumentalnego Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie (w klasie perkusji Józefa Stojki). Od 1981 r. honorowy członek Związku Profesjonalnych Muzyków w Fort Worth w Teksasie..
Działalność muzyczną rozpoczął jeszcze w czasie nauki w szkole średniej w jazzowym Trio Wojciecha Karolaka. Profesjonalnym debiutem był w 1958 udział w Zaduszkach Jazzowych, gdzie wystąpił jako perkusista w Trio Andrzeja Kurylewicza. Z zespołem tym wystąpił także w tym samym roku na I Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Jazzowej Jazz Jamboree ’58 w Warszawie.

Był perkusistą polskich grup jazzowych, m.in. Andrzeja Kurylewicza (1958-1961), Jana Ptaszyna Wróblewskiego (Polish Jazz Quartet 1961-1966), a także Krzysztofa Komedy, Jerzego Miliana, Włodzimierza Nahornego, Zbigniewa Namysłowskiego, Krzysztofa Sadowskiego, Michała Urbaniaka oraz Andrzeja Trzaskowskiego.

na fot.: Polish Jazz Quartet; od lewej: Andrzej Dąbrowski /dr; Juliusz Sandecki /b; Jan Ptaszyn Wróblewski / ts; Wojciech Karolak / p; za: Jazz Forum

Do legendy polskiego jazzu przeszły jego koncerty oraz nagranie płyty w październiku i listopadzie 1960 roku z amerykańskim saksofonistą tenorowym Stanem Getzem, któremu akompaniował wraz z kontrabasistą Romanem „Gucio” Dylągiem w Trio Andrzeja Trzaskowskiego (płyta Stan Getz Quartet „In Poland 1960″).

fot. Marek A. Karewicz

fot. Marek A. Karewicz

Współpracował też m.in. z Andrzejem Cudzichem, Urszulą Dudziak, Adamem Makowiczem, Jerzym Matuszkiewiczem, Januszem Muniakiem, Tomaszem Stańką i Jarosławem Śmietaną. Towarzyszył gwiazdom światowego jazzu na estradzie i w studiach nagrań (m.in. Josephine Baker, Don Ellis, Art Farmer, Johnny Griffin, Jon Hendricks, Rolf Kuhn, Bud Powell, Lucky Thompson, Bernt Rosengren). Występował na Jazz Campingu Kalatówki w latach 1959, 1999, 2001, 2004, 2006 i 2009. Brał udział w Festiwalu Jazzowym w Sopocie w 2007 i w Bielskiej Zadymce Jazzowej w 2008.

fot. Łukasz Gawroński

fot. Łukasz Gawroński

Jako wokalista jazzowy zadebiutował w roku 1965, jako piosenkarz wykonujący prócz jazzu muzykę pop – w 1970. Śpiewał standardy muzyki światowej, własne kompozycje, a także piosenki napisane przez popularnych kompozytorów muzyki rozrywkowej (m.in. Wojciech Karolak, Antoni Kopff, Jerzy Milian, Włodzimierz Nahorny, Ryszard Poznakowski, Jan „Ptaszyn” Wróblewski) i autorów tekstów (m.in. Andrzej Bianusz, Maria Czubaszek, Jonasz Kofta, Wojciech Młynarski, Agnieszka Osiecka).

Podczas VIII Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (czerwiec 1970), Andrzej Dąbrowski wykonał piosenkę Jana Ptaszyna Wróblewskiego i Agnieszki Osieckiej pt. „Zielono mi”, za krórą otrzymał nagrodę główną. Koncertował w Europie (m.in. Czechosłowacja, Norwegia, RFN, Szwecja), USA. Występował także w duetach, m.in. z Anią Dąbrowską, Krystyną Prońko, Dorotą Miśkiewicz, Urszulą Sipińską, Marianną Wróblewską.