Projekt „Biesiada Folkloru – Ziemia Kaliska w muzyce, śpiewie i tańcu”

Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu zrealizował w 2020 roku cykl działań w zakresie kultury ludowej i tradycyjnej. Odbyła się Biesiada Folkloru Ziemi Kaliskiej 2020, konsultacje i warsztat pieśni, tańca, muzyki i obrzędu ludowego dla zespołów ludowych. Powstały Album oraz Śpiewnik ludowy związane z tematem Biesiady Folkloru, a także tablice pamiątkowe ważnych artystów tradycyjnych w regionie oraz dokumentacja Biesiady Folkloru i warsztat twórcy ludowego.

[Od: So. 13.02.]
Plakat Biesiady Folkloru 2020 autorstwa Krzysztofa Rospondka z Kapeli z Kociny

Plakat Biesiady Folkloru 2020 autorstwa Krzysztofa Rospondka z Kapeli z Kociny

Biesiada Folkloru Ziemi Kaliskiej 2020 odbyła się w niedzielę 6 września w podkaliskich Brzezinach. To cykliczny przegląd folklorystyczny wpisany w kalendarz Południowej Wielkopolski od 40 lat. Zespoły i artyści ludowi zaprezentowali się na scenie plenerowej przed profesjonalnym jury, złożonym z etnomuzykologa, etnologa i choreografa. Jury przyznało nagrody finansowe, a ogłoszenie wyników odbyło się online. Podczas Biesiady miała miejsce wystawa twórczości ludowej z regionu. Wszystkie występy zostały zarejestrowane jako dokumentacja filmowa, która posłuży do dalszej pracy w zespołach, m.in. podczas konsultacji pokonkursowych. Najlepsze grupy śpiewacze zostały wytypowane do zaprezentowania się na festiwalu w Kazimierzu Dolnym. Biesiada to jedno z najważniejszych wydarzeń folklorystycznych w Południowej Wielkopolsce, potrzebne do podkreślania tożsamości regionalnej oraz pomocy w działalności zespołów jako nośników tradycji.

Estrady Folkloru 2020, plenerowe koncerty zespołów ludowych, nie odbyły się z powodu pandemii. Latem i późną jesienią zostały przeprowadzone konsultacje i pokazany warsztat pieśni, tańca, muzyki i obrzędu ludowego ze specjalistami dla zespołów ludowych. W ramach realizacji zadania Biesiada Folkloru – Ziemia Kaliska w muzyce, śpiewie i tańcu powstał również Album „Biesiada Folkloru Ziemi Kaliskiej” z archiwalnymi zdjęciami i Śpiewnik ludowy z Biesiady Folkloru z tekstami i nutami oraz przykładami tanecznymi do wydanej już w 2018 płyty Biesiady. W kilku miejscowościach zostaną umieszczone ceramiczne tablice pamiątkowe ważnych artystów tradycyjnych w regionie. Został także zrealizowany filmowo-dokumentacyjny warsztat twórcy ludowego z regionalnymi artystami z południa Wielkopolski dziedzin hafciarstwa i plecionkarstwa.

KONFERENCJA PRASOWA poświęcona wydarzeniom organizowanym po odmrożeniu działalności artystycznej

 

Zadanie dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Wielkopolskiego obejmuje działania interdyscyplinarne w kulturze ludowej Południowej Wielkopolski – popularyzację kultury regionalnej oraz dokumentację obecnego stanu folkloru.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

 

 

 

 

Dofinansowano ze środków

Samorządu Województwa Wielkopolskiego