Biesiada Folkloru – Ziemia Kaliska w muzyce, śpiewie i tańcu

Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu realizuje w 2020 roku cykl działań w zakresie kultury ludowej i tradycyjnej. Odbędzie się Biesiada Folkloru Ziemi Kaliskiej 2020, konsultacje i warsztat pieśni, tańca, muzyki i obrzędu ludowego dla zespołów ludowych. Powstaną Album oraz Śpiewnik Biesiady Folkloru, a także tablice pamiątkowe ważnych artystów tradycyjnych w regionie oraz dokumentacja Biesiady Folkloru i warsztat twórcy ludowego.

Nd. 27.09. godz.: 10:00
Plakat Biesiady Folkloru 2020 autorstwa Krzysztofa Rospondka z Kapeli z Kociny

Plakat Biesiady Folkloru 2020 autorstwa Krzysztofa Rospondka z Kapeli z Kociny

Biesiada Folkloru Ziemi Kaliskiej 2020 odbędzie się w niedzielę 6 września w podkaliskich Brzezinach (w razie zagrożenia epidemiologicznego – w kaliskim CKiS). To cykliczny przegląd folklorystyczny wpisany w kalendarz Południowej Wielkopolski od 40 lat. Zespoły i artyści ludowi zaprezentują się na scenie plenerowej przed profesjonalnym jury, złożonym z etnomuzykologa, etnologa i choreografa. Jury przyzna nagrody finansowe, a ogłoszenie wyników odbędzie się online. Podczas Biesiady będzie także miała miejsce wystawa twórczości ludowej z regionu. Wszystkie występy zostaną zarejestrowane jako dokumentacja filmowa, która posłuży do dalszej pracy w zespołach, m.in. podczas konsultacji pokonkursowych. Najlepsze grupy zostaną wytypowane do zaprezentowania się na festiwalu w Kazimierzu Dolnym. Biesiada to jedno z najważniejszych wydarzeń folklorystycznych w Południowej Wielkopolsce, potrzebne do podkreślania tożsamości regionalnej oraz pomocy w działalności zespołów jako nośników tradycji.

Tegoroczne Estrady Folkloru, plenerowe koncerty zespołów ludowych, nie odbędą się z powodu pandemii. Latem i jesienią zostaną przeprowadzone konsultacje i pokazany warsztat pieśni, tańca, muzyki i obrzędu ludowego ze specjalistami dla zespołów ludowych. W ramach realizacji projektu Biesiada Folkloru – Ziemia Kaliska w muzyce, śpiewie i tańcu powstanie również Album z archiwalnymi zdjęciami i Śpiewnik Biesiady Folkloru z tekstami i nutami oraz przykładami tanecznymi do wydanej już w 2018 płyty Biesiady. W kilku miejscowościach zostaną umieszczone ceramiczne tablice pamiątkowe ważnych artystów tradycyjnych w regionie. Zostanie także zrealizowany filmowo-dokumentacyjny warsztat twórcy ludowego z artystami z charakterystycznych dla południa Wielkopolski dziedzin hafciarstwa i plecionkarstwa.

KONFERENCJA PRASOWA poświęcona wydarzeniom organizowanym po odmrożeniu działalności artystycznej

Zadanie dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Wielkopolskiego obejmuje działania interdyscyplinarne w kulturze ludowej Południowej Wielkopolski – popularyzację kultury regionalnej oraz dokumentację obecnego stanu folkloru.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.