Fotoplastikon. „Kalisz – od średniowiecznego miasta do bloków z wielkiej płyty” cz. 3 podsumowanie

Zapraszamy na lutowy wykład popularnonaukowy z cyklu „Fotoplastikon. Kalisz na zdjęciach z XIX i XX wieku”. Będzie to trzecia część prezentacji pt.: „Kalisz - od średniowiecznego miasta do bloków z wielkiej płyty”, podczas której skupimy się na urbanistyce i architekturze miasta od średniowiecza, aż po lata 80 XX w. Wykład wygłosi Maciej Błachowicz.

Nd. 23.02. godz.: 17:00

Kalisz w XVIII wieku Litografia Maksymiliana Fajansa wg rys. Stanisława Barcikowskiego [w:] Album kaliskie Edwarda Staweckiego, Warszawa 1858.

Kalisz w XVIII wieku Litografia Maksymiliana Fajansa wg rys. Stanisława Barcikowskiego [w:] Album kaliskie Edwarda Staweckiego, Warszawa 1858.

Trzecie  i ostatnie spotkanie o urbanistyce i architekturze Kalisza, to okazja do podsumowania dotychczasowych wykładów. Choć wszystko wskazywało, że znakomicie rozwijający się od średniowiecza Kalisz stanie się dużym miastem, historia wraz z potopem szwedzkim (1655 r.) zniweczyła te nadzieje.  Rozmach rozbudowy Kalisza z lat 20 XIX wieku zakończył się wraz z klęską powstania listopadowego, żywiołowa rozbudowa po 1905 roku przerwana została zniszczeniem miasta w 1914 roku. Również odbudowa miasta w latach 1918 – 1927, choć pod wieloma względami wzorcowa, nie zakończyła się pełnym sukcesem. Miasto o wojewódzkiej i gubernialnej przeszłości nie odzyskało dawnego statusu . Czyżby w historii naszego miasta odbijały się nieszczęśliwe dzieje peryferyjnego państwa i narodu? A może wręcz przeciwnie, takie trwanie wbrew niepowodzeniom, jest objawem siły? Nie mniej interesująca, a przecież dotychczas pomijana jest kwestia czasów PRL.  Ile Kalisz zawdzięcza tym tak potępionym czasom, jakie są znaczenie lat 90 XX wieku i wreszcie jaka jest urbanistyczna i architektoniczna teraźniejszość Kalisza?


Ilustracje:
1.Kalisz widziany z satelity i na planie z 1825 r. Źródło: https://stareplanymiast.pl/wg-miast/kalisz/
2.Kalisz w XVIII wieku Litografia Maksymiliana Fajansa wg rys. Stanisława Barcikowskiego [w:] Album kaliskie Edwarda Staweckiego, Warszawa 1858.
3. Więzienie w Kaliszu. Litografia Maksymiliana Fajansa wg rys. Stanisława Barcikowskiego [w:] Album kaliskie Edwarda Staweckiego, Warszawa 1858.
4. Fragment planu Kalisza (…) Bronisława Bukowińskiego wydany staraniem Wincentego Borettiego i Stanisława Graeve 1910 r.
5. Projekt dworca kolejowego w Kaliszu (około1900 r.) – elewacja od strony miasta i plan budynku.
6. Projekt dzielnicy przemysłowej Kalisza Zdzisław Kalinowski III nagroda w konkursie Koła Architektów na odbudowę Kalisza. Tygodnik Ilustrowany z 15 04 1916 nr 16.
7. Verkehrsplan Kalisz 1939 (fragment) źródło http://igrek.amzp.pl/
8. Osiedle FG, (XXV lecia PRL obecnie Serbinów) artykuł prasowy źródło Ziemia Kaliska 1965, nr 19.
9. Osiedle Dobrzec foto. M. Błachowicz