Galeria w Hallu. Jolanta Chowańska – fotografia

Najnowsza wystawa „Galerii w Hallu” Centrum Kultury i Sztuki. Autorem prac jest Jolanta Chowańska.

[Wernisaż: Śr. 31.05.] Potrwa do: Nd. 25.06.

Jolanta Chowańska jest kaliszanką, absolwentką Jeleniogórskiej Szkoły Fotografii. Wykształcenie politechniczne zdobyła we Wrocławiu. Od roku 2010 jest prezesem Stowarzyszenia Fotograficznego Poza Kadrem w Kaliszu. Dwukrotną laureatką pierwszego miejsca w konkursie fotografii „W Obiektywie” (OKP Wieża Ciśnień, Kalisz). Amatorką klasycznej czarno-białej fotografii.

Na wystawie zaprezentuje dwa cykle. Pierwszy z nich zatytułowany „W Połowie Drogi” jest opowieścią o emocjach, jakie towarzyszą rozważaniom nad życiem i przemijaniem. Długie czasy naświetlania tworzą tu dodatkowy wymiar emocjonalny, pozwalają pokazać wizje z pogranicza życia i śmierci, jawy i snu. Cykl ten zawiera autoportrety jak i fotografie przedmiotów. Przestrzeń inspiruje, dodaje głębi dla przeżywanych stanów psychicznych. Fotografie powstawały przez 3 lata w Teatrze Cinema w Michałowicach. Jest to miejsce, w którym można wyobraźnią usłyszeć muzykę „spod podłogi”, doświadczyć sennych wizji, widzieć przemykające po ścianach cienie postaci… Jest to miejsce, które pozwala zatrzymać się i w samotności doświadczać samego siebie. Fotografie powstawały w starych technikach szlachetnych (ambrotypia – mokry kolodion na czarnej pleksi) na płytkach 4×5 cala. Obrazy zostały przeskanowane i wydrukowane w większych formach.
Drugi cykl „Majowie” to fotografie, które powstały w miejscach tak baśniowych, że nie sposób przejść obok nich obojętnie. Są to ruiny obrośnięte bluszczem i różnymi pnączami, zapomniane już, ale nadal żywe i piękne. Te fotografie stanowią przeciwwagę do zestawu kolodionów – są zachwytem nad czymś napotkanym, czuć w nich życie, które wyrasta nawet na ruinach i przejmuje je w swoje władanie.
Fotografie powstały na negatywach czarno-białych średnioformatowych. Wywoływane w koreksie. Obrazy zostały przeskanowane i wydrukowane.

Wernisaż: 31.05.2017, godz.18.00
Wystawa czynna: 31.05.-25.06.2017