„KALISZ JAZZ” koncert muzyki jazzowej z okazji 100-lecia Państwowej Szkoły Muzycznej w Kaliszu

Zapraszamy na koncert z okazji Jubileuszu 100-lecia Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Henryka Melcera w Kaliszu. Podczas koncertu zatytułowanego „KALISZ JAZZ” wystąpią artyści wywodzący się z Kalisza - Joachim Mencel, Małgorzata Biniek, Marek Markowski i Witold Janiak.

[Od: Cz. 19.09.]
Bilety: sala widowiskowa, wstęp za okazaniem wejściówki lub zaproszenia (odbiór - sekretariat Państwowej Szkoły Muzycznej), 0,00

„KALISZ JAZZ” – koncert muzyki jazzowej z udziałem artystów wywodzących się Kalisza

Wykonawcy:
Joachim Mencel Quintet – Artisena
Małgorzata Biniek i Witold Janiak
Marek Markowski z zaproszonymi gośćmi
Witold Janiak – Noesis

 


Joachim Mencel Quintet – Artisena. Projekt to fuzja polskiej muzyki ludowej oraz nowoczesnego jazzu. To muzyka bazująca na tradycyjnych tańcach ludowych i chociaż nie jest przeznaczona do tańczenia, to idiom tańca wyraźnie kształtuje cały wyraz tej muzyki. Lider zespołu Joachim Mencel tak mówi: Zależy mi, aby moja muzyka „tańczyła” w duszy słuchacza. Chodzi mi bardziej o obudzenie w odbiorcy duchowej, a nie fizycznej ekspresji.
Repertuar zawiera kompozycje autorstwa Joachima Mencla inspirowane tańcami polskimi i tańcami obecnych w Polsce mniejszości etnicznych. Wśród utworów jest m.in. polonez, oberek, kujawiak, czardasz, mazurek i krakowiak. Połączenie autorskiego stylu kompozytorskiego Mencla z duchem muzyki tanecznej stworzyło całkiem nową jakość. Jest to muzyka żywiołowa i jednocześnie poruszająca serce w rytmie ludowych tańców. Słuchacza wzrusza tęskna nuta muzyki naszych korzeni i zadziwia jej asymilacja na gruncie nowoczesnego jazzu.
Kompozytor do swojego zespołu zaprosił muzyków grających na perkusji, kontrabasie, skrzypcach i gitarze, a sam zasiada przy fortepianie oraz gra na lirze korbowej – instrumencie mającym swoją bogatą historię w polskiej muzyce ludowej.
Przygotowany przez muzyków program Joachim Mencel Artisena dedykowany jest miłośnikom muzyki jazzowej oraz wszystkim tym, którzy szanują i kochają muzykę tradycyjną.
W kwietniu 2018 ukazała się płyta zespołu Joachim Mencel Quintet „Artisena” w wydawnictwie For Tune. Albumu można posłuchać on-line w całości na stronie
www.joachimmencel.com

Zespół występuje w składzie:
Joachim Mencel – fortepian i lira korbowa
Weronika Plutecka – skrzypce
Szymon Mika – gitara
Paweł Wszołek – kontrabas
Szymon Madej – perkusja


Małgorzata Biniek – Wokalistka, pedagog, absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej im. Henryka Melcera w Kaliszu w klasie śpiewu solowego, oraz Akademii Muzycznej w Katowicach na kierunku wokalistyka jazzowa.
Finalistka i laureatka wielu ogólnopolskich konkursów i festiwali m.in. Festiwalu „Pamiętajmy o Osieckiej” w Warszawie, Konkursu Dobrej Piosenki w Częstochowie, Konkursu Piosenki „Wygraj Sukces” w Tarnobrzegu i Festiwalu Piosenki „Piostur Gorol Song” w Andrychowie. Współpracowała m.in. z Lorą Szafran, Anną Gadt, Grzegorzem Karnasem, Bogusławem Kaczmarem, Nikolem Kołodziejczykiem, Jackiem Piskorzem, Filharmonią Śląską, Filharmonią Kaliską, Free Brass Band oraz Accorinet Klezmer Band.
Obecnie współtworzy jazzowy kwartet wokalny „The Sound Pack”, którego płyta ukaże się jesienią tego roku, a także pracuje nad własnym materiałem.
Oprócz działalności koncertowej prowadzi klasę śpiewu estradowego w Stowarzyszeniu na Rzecz Państwowej Szkoły Muzycznej w Kaliszu „TRYTON”, oraz zajęcia emisji głosu na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.


Marek Markowski – Pianista jazzowy urodzony w Kaliszu. Tutaj też zrodziły się jego zainteresowania muzyczne. Uczył się w klasie fortepianu mgr Krystyny Bujakiewicz. Ukończył także Liceum im. Adama Asnyka, podobnie jak jego tato, który zabrał go po raz pierwszy na Festiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu.
Studiował we wrocławskiej Akademii Muzycznej. Równolegle rozwijał swoje zainteresowania muzyką jazzową uczestnicząc m.in. w warsztatach jazzowych w Chodzieży i Puławach. Z gitarzystą Markiem Napiórkowskim założył zespół Hurry Up, który zdobył II nagrodę na Festiwalu Jazz Juniors w 1991 r. Dwa lata póżniej został laureatem Międzynarodowego Konkursu Pianistów Jazzowych w Kaliszu. Kierował też formacją o nazwie Jazzpirine w której grał saksofonista Jerzy Główczewski, a także współpracował m.in. z zespołem Salted Peanuts i Sami Swoi, a także muzykami Piotrem Baronem, Kenny Martinem, Andrzejem Cudzichem, wokalistkami Ewą Urygą i Grażyną Łobaszewską. Brał udział w produkcjach teatralno – filmowych, występował też z aktorami. Od wielu lat jest członkiem kwintetu wokalisty Marka Bałaty biorąc udział w jego licznych projektach.
Działalność koncertową łączy z pracą pedagogiczną we Wrocławskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Od zakończenia studiów mieszka we Wrocławiu,choć nadal utrzymuje kontakty ze swoim rodzinnym miastem.


Witold Janiak – Pianista, kompozytor. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Wraz z zespołem Witold Janiak Mainstreet Quartet, którego jest twórcą i liderem, zdobył Grand Prix Bielskiej Zadymki Jazzowej (2009) i Krokus Jazz Festival (2007). W 2010r. na Konkursie Pianistów i Hammondzistów w Warszawie otrzymał drugą nagrodę. Jest też laure-atem Konkursu Muzyki Współczesnej w Krakowie w 1998r. Na Festiwalu Piosenki Fran-cuskiej w Lubinie w 2001r. otrzymał specjalną nagrodę za „wyjątkowe walory artystyczne akompaniamentu”.
Był uczestnikiem m.in. Jazzy Colours w Paryżu, Festival Europeen w Algierze, Stuttgart Nacht, Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu, Freedom Jazz Festival, Festiwalu Jazztopad we Wrocławiu, Krokus Jazz Festiwal w Jeleniej Górze, Bielskiej Zadymki Jazzowej, Festiwalu Muzyki Kameralnej w Łańcucie, Bydgoszcz Jazz Festival. Brał udział w słynnym projekcie „Koncert na 21 fortepianów” . Dwukrotnie koncertował solo w sali im. Yehudi Menuhina w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Wykłada fortepian jazzowy, harmonię i improwizację w Akademii Muzycznej w Łodzi.
Dwukrotny laureat Nagrody „Oscar Jazzowy” Stowarzyszenia Melomani w 2009 I 2014 roku. Współpracował m.in. ze Zbigniewem Namysłowskim, Cezarym Konradem, Maciejem Kądzielą, Markiem Kądzielą, Krzysztofem Ścierańskim, Adamem Rymarzem, Michałem Kobojkiem, oraz Tatianą Okupnik i Moniką Brodką.
Wydał sześć autorskich płyt. Dwie z zespołem Witold Janiak Mainstreet Quartet, dwie z Witold Janiak Trio oraz jedną w duecie z Adamem Rymarzem. Dokonał licznych nagrań radiowych i telewizyjnych. Jest autorem muzyki do musicalu „Dlaczego Maciek nie poszedł do nieba” do libretta Krzysztofa Galocha z muzyką łączącą elementy jazzu i polskiej muzyki ludowej.
Jego najnowsza płyta, NOESIS, zawierająca autorski materiał na improwizujący for-tepian i kwartet smyczkowy, ukazała się niedawno nakładem wytwórni DUX.

* Wstęp wolny

Wstęp na koncert po okazaniu darmowego biletu lub zaproszenia. Bilety do odbioru w sekretariacie Państwowej Szkoły Muzycznej im. Henryka Melcera (Plac Jana Pawła II 9, tel. 62 757 1686).