Mistrzyni czepców. Warsztaty haftowania i szycia czepców Stanisławy Kowalskiej z Goliny

Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu organizuje w 2017 roku warsztaty haftowania i układania czepców ludowych, które prowadzi Stanisława Kowalska, hafciarka z Goliny. Warsztaty odbywają się w Jarocińskim Ośrodku Kultury 2-3 razy w miesiącu od marca do grudnia 2017 roku. Na zajęciach będzie możliwość zaprojektowania, wyhaftowania i uszycia czepca ludowego z tiulu lub z płótna haftowanego techniką nasnuwaną (tzw. snutką golińską).

So. 07.10. godz.: 10:00

Warsztaty rozpoczęły się w marcu i potrwają do grudnia 2017 roku. Bierze w nich udział kilkanaście osób, m.in. hafciarki i krawcowe, szyjące na co dzień stroje ludowe dla dzieci i dorosłych z zespołów regionalnych w Południowej Wielkopolsce.

Podczas warsztatów zostaną zaprezentowane tematy:
1. Czym jest czepiec ludowy, jakie są jego rodzaje, jakie występowały w Południowej Wielkopolsce.
2. Nazewnictwo, materiały i narzędzia potrzebne do stworzenia czepca.
3. Etapy tworzenia:
• projektowanie, rysowanie, kalkowanie wzorów,
• wycinanie poszczególnych elementów i haftowanie,
• układanie ryszki,
• zszywanie elementów,
• krochmalenie i prasowanie.

Warsztaty są skierowane do osób chcących nauczyć się sztuki wyszywania i układania czepców. Zakończą się uszyciem co najmniej 1 czepca przez każdego uczestnika zajęć.
Warsztaty dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu „Mistrzyni czepców. Warsztaty haftowania i układania czepców Stanisławy Kowalskiej z Goliny”.